Newsletter

Polityka i społeczeństwo

PK: funkcjonariusze Urzędu Celnego podejrzani m.in. o przekazywanie informacji grupie przestępczej (komunikat)

05.04.2017, 11:10aktualizacja: 05.04.2017, 11:10

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- PK informuje:

Funkcjonariusze Urzędu Celnego podejrzani o przyjmowanie łapówek i przekazywanie informacji grupie przestępczej

Prokuratura Okręgowa w Toruniu prowadzi śledztwo dotyczące działania zorganizowanej grupy przestępczej. Jej członkowie zajmowali się organizowaniem gier losowych na automatach bez zezwolenia właściwych organów.

Czym zajmowała się grupa

W toku śledztwa ustalono, że grupa działała co najmniej od czerwca 2015 roku do marca 2016 roku m.in. w Brodnicy oraz innych miejscowościach na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego i warmińsko-mazurskiego. Na jej czele stał Paweł Ch. - lokalny przedsiębiorca z Brodnicy. Członkowie tej grupy zajmowali się urządzaniem i organizowaniem gier losowych na automatach bez zezwolenia właściwych organów.

Materiał dowodowy zgromadzony w toku postępowania wskazuje również na to, że członkowie grupy wręczali korzyści majątkowe Arturowi S. – funkcjonariuszowi Delegatury w Ciechanowie Mazowieckiego Urzędu Celno - Skarbowego w Warszawie. W zamian przekazywał on członkom grupy informacje stanowiące tajemnicę służbową. Dotyczyły one planowanych kontroli funkcjonariuszy Urzędu Celnego w Ciechanowie w miejscach, gdzie urządzane lub prowadzone były gry losowe na automatach. Tylko od lipca 2015 roku do 25 listopada 2015 roku Artur S. przyjął od członków zorganizowanej grupy przestępczej łapówki w łącznej wysokości 50 tysięcy złotych.

Informacje o planowanych kontrolach w miejscach, gdzie urządzane lub prowadzone były gry losowe na automatach, członkowie grupy uzyskiwali również od innego urzędnika - Marcina E., starszego specjalisty Służby Celnej pełniącego służbę w Urzędzie Celno – Skarbowym w Toruniu.

Co zarzuca się podejrzanym

Ustalenia poczynione w toku śledztwa pozwoliły na zatrzymanie 8 osób, w tym Pawła Ch., który stał na czele grupy przestępczej oraz funkcjonariuszy Urzędu Celnego – Artura S. i Marcina E.

Po doprowadzeniu zatrzymanych do Prokuratury Okręgowej w Toruniu prokurator ogłosił im zarzuty.

Paweł Ch. podejrzany jest o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą (art. 258 par. 1 i 3 kodeksu karnego), urządzanie bez zezwolenia gier losowych na automatach (art. 107 par. 1 kodeksu karnego skarbowego w związku z art. 6 par. 2 kodeksu karnego skarbowego w związku z art. 37 par. 1 pkt 5 kodeksu karnego skarbowego), a także udzielanie korzyści majątkowych (art. 229 par. 1 i 3 kodeksu karnego).

Członkowie zorganizowanej grupy przestępczej: Bartłomiej Ś., Juliusz S., Maciej S., Tomasz Sz. oraz Łukasz S. podejrzani są o udział w tej grupie (art. 258 par. 1 kodeksu karnego) oraz o urządzanie bez zezwolenia gier losowych na automatach (art. 107 par. 1 kodeksu karnego skarbowego). Dodatkowo Julisz S. podejrzany jest o wręczenie korzyści majątkowych funkcjonariuszowi Urzędu Celnego w Ciechanowie - Arturowi S. (art. 229 par. 1 i 3 kodeksu karnego). Pieniądze, w łącznej kwocie 50 tysięcy złotych, otrzymał on na ten cel od podejrzanego Pawła Ch. Zarzut nakłaniania do wręczenia korzyści majątkowej usłyszał również Maciej S.

Funkcjonariuszowi Delegatury w Ciechanowie Mazowieckiego Urzędu Celno - Skarbowego w Warszawie Arturowi S. prokurator zarzucił przyjęcie korzyści majątkowej w łącznej wysokości 50 tysięcy złotych i przekazywanie członkom grupy przestępczej informacji stanowiących tajemnicę służbową (art. 228 par. 1 i 3 kodeksu karnego w zbiegu z art. 266 par. 2 kodeksu karnego).

Zarzuty przekazywania członkom grupy przestępczej informacji stanowiących tajemnicę służbową usłyszał również inny urzędnik – Marcin E. – starszy specjalista Służby Celnej pełniący służbę w Urzędzie Celno – Skarbowym w Toruniu.

Zastosowano środki zapobiegawcze

Po wykonaniu czynności procesowych z udziałem podejrzanych prokurator wystąpił do Sądu z wnioskiem o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania wobec 2 podejrzanych – szefa grupy Pawła Ch. oraz urzędnika Artura S. Sąd uwzględnił wnioski złożone przez prokuratora i tymczasowo aresztował podejrzanych na 3 miesiące.

Wobec pozostałych podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym.

Sprawa ma charakter rozwojowy. Niewykluczone są kolejne zatrzymania i zarzuty.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ agzi/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 05.04.2017, 11:10
Źródło informacji Prokuratura Krajowa
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ