Newsletter

Polityka i społeczeństwo

PK: Kolejne zatrzymania i zarzuty w sprawie produkcji amfetaminy (komunikat)

11.12.2018, 10:18aktualizacja: 11.12.2018, 10:18

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- PK informuje:

Pomorski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Gdańsku wspólnie z Zarządem w Gdańsku Centralnego Biura Śledczego Policji prowadzi postępowanie w sprawie nielegalnej produkcji na terenie Gdańska znacznej ilości amfetaminy oraz prekursora służącego do jej wytwarzania (BMK).

Zabezpieczono aparaturę do produkcji narkotyków

Na polecenie prokuratora 27 listopada 2018 r., funkcjonariusze Zarządu w Gdańsku CBŚP wykonali kolejne czynności w sprawie w postaci przeszukania pomieszczeń gospodarczych używanych przez braci Pawła K. (lat 33) i Tomasza K. (lat 26), w powiecie piaseczyńskim, woj. mazowieckie. W wyniku tych działań zabezpieczono 13 kotłów ciśnieniowych, 44 stalowe chłodnice i dużą ilość aparatury laboratoryjnej (rozdzielacze, kolby, mieszadło, chłodnice i inne). Zabezpieczone rzeczy, biorąc pod uwagę okoliczności sprawy oraz wprowadzone modyfikacje niektórych przedmiotów, mogły być przeznaczone w celu konstruowania linii technologicznych do produkcji amfetaminy. W trakcie przeszukania zabezpieczono również około 4,5 ton różnego rodzaju substancji chemicznych (w stanie stałym i ciekłym), które mogły być użyte w procesie wyrabiania narkotyków.

W toku postępowania prokuratorzy ustalili, że przerabianie rzeczy, których posiadanie jest dozwolone, w celu następczego wykorzystania tych przedmiotów do niedozwolonej produkcji narkotyków, polegało na zmianie ich oryginalnej konstrukcji, a finalnie na uzyskaniu aparatury do produkcji amfetaminy. Przykładem tego typu zmian adaptacyjnych było odpowiednie przerobienie kegów (oryginalnie przeznaczonych do przechowywania piwa) i wskutek modyfikacji uzyskanie kotłów ciśnieniowych, tzw. reaktorów, niezbędnych podczas syntezy amfetaminy.

Zatrzymani usłyszeli zarzuty

W toku postępowania przedstawiono braciom Pawłowi K. i Tomaszowi K. zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej oraz przystosowania różnego rodzaju sprzętu, naczyń i pojemników, do niedozwolonego wytwarzania substancji psychotropowych. Przestępstwo udziału w zorganizowanej grupie przestępczej podlega karze pozbawienia wolności do lat 5, natomiast wytwarzanie narzędzi służących do produkcji narkotyków, jest zagrożone grzywną, karą ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Z uwagi na konieczność zabezpieczania prawidłowego toku postępowania prokurator zastosował wobec Pawła K. i Tomasza K., środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji, zakazu kontaktowania się z określonymi osobami oraz zakazu opuszczania kraju.

Zlikwidowano wytwórnie amfetaminy w Gdańsku

Dotychczas w prowadzonym przez prokuraturę śledztwie 30 września 2018 roku zlikwidowano nielegalną wytwórnię amfetaminy działającą na terenie Gdańska, w której zabezpieczono między innymi: dwie kompletne linie produkcyjne, jedną do wytwarzania benzylometyloketonu (BMK), a drugą do wytwarzania amfetaminy, sprzęt laboratoryjny i aparaturę uzupełniającą, a także, ponad 120 kilogramów różnego rodzaju substancji chemicznych.

Prokuratorzy ustalili, że przerwanie przestępczej działalności, w dniu 30 września 2018 r., nastąpiło po nielegalnym wyprodukowaniu 20 kg BMK i 300 gramów amfetaminy, jednak zdaniem biegłych z odczynników chemicznych zgromadzonych przez podejrzanych w hali produkcyjnej, przy wykorzystaniu sprzętu, którym dysponowali oraz stosując przyjętą technologię produkcji, można było uzyskać ponad 30 kg benzylometyloketonu (BMK) i ponad 60 kilogramów amfetaminy, stanowiących ponad 6 milionów porcji dilerskich. Zastosowana metoda produkcyjna polegała na przetwarzaniu legalnego fenylonitropropenu (P2NP) w nielegalny benzylometyloketon (BMK) oraz w nielegalny siarczan amfetaminy.

Dotychczas zatrzymano 8 członków grupy

Prokurator Pomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej, w toku dotychczasowego śledztwa przedstawił ośmiu podejrzanym zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej, w tym sześciu osobom zarzuty nielegalnego wytwarzania BMK i amfetaminy. Na wniosek prokuratora Sąd Rejonowy Gdańsk – Południe w Gdańsku zastosował wobec tych podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ dma/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 11.12.2018, 10:18
Źródło informacji PK
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ