Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- PK informuje:
Prokurator Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu zaskarżył sprzeciwem skierowanym do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie decyzję Prezydenta m. st. Warszawy z 29 czerwca 2009 roku, ustanawiającą na 99 lat prawo użytkowania wieczystego do gruntu o łącznej powierzchni 1124 m2, położonego w Warszawie przy ul. Karowej 14/16 na rzecz nabywców roszczeń.
Decyzja wydana z rażącym naruszeniem prawa
Prokurator wniósł o stwierdzenie nieważności w/w decyzji, wskazując, że została ona wydana z rażącym naruszeniem prawa.
W złożonym środku prawnym wskazał, że organ dekretowy wydał zaskarżoną decyzję, pomimo wiedzy, iż na podstawie układu indemnizacyjnego z dnia 15 października 1971 roku zawartego pomiędzy Rządem Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej a Rządem Kanady, dawni wspólnicy przedwojennej spółki „Towarzystwo Handlowo – Przemysłowe Horacy Heller SA”, do której należała nieruchomość, pozostają na liście beneficjentów.
Wspólnicy przedwojennej spółki uzyskali odszkodowanie
Oznaczało to, że osoby te, będąc obywatelami kanadyjskimi uzyskały odszkodowanie za mienie znacjonalizowane w Polsce. Organ dekretowy posiadał także informacje, że Ministerstwo Finansów czyni starania o uzyskanie stosownych dokumentów, w celu podjęcia działań w trybie ustawy z dnia 9 kwietnia 1968 roku o dokonywaniu w księgach wieczystych wpisów na rzecz Skarbu Państwa w oparciu o międzynarodowe umowy o uregulowaniu roszczeń finansowych (Dz. U. nr 12 poz. 65).
Wyjaśnienie kwestii wypłaty odszkodowania na mocy układu indemnizacyjnego z Rządem Kanady miało w postępowaniu reprywatyzacyjnym dotyczącym nieruchomości przy ul. Karowej 14/16 kluczowe znacznie dla ustalenia prawidłowego stanu faktycznego i prawnego.
Grunt przeszedł na rzecz Skarbu Państwa
W niniejszej sprawie wspólnicy przedwojennej spółki – dawnego właściciela nieruchomości zostali finansowo zaspokojeni, co powodowało, że nieruchomość – grunt przeszedł na rzecz Skarbu Państwa, wobec tego roszczenia do niego nie mogły być skutecznie zbyte przez reaktywowane na potrzeby postępowania reprywatyzacyjnego „Towarzystwo Handlowo – Przemysłowe Horacy Heller SA” i stanowić przedmiotu dalszego obrotu, jak to miało miejsce w niniejszej sprawie.
Prokurator wniósł o stwierdzenie nieważności decyzji
W złożonym środku prawnym, prokurator, wskazując na konsekwencje wynikające z treści art. 156 § 1 pkt 2 k.p.a., domaga się stwierdzenia nieważności decyzji Prezydenta m. st. Warszawy z 2009 roku.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ zjt/ par/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 02.08.2018, 12:25 |
Źródło informacji | PK |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |