Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Podkowa Leśna: Mała retencja - zatrzymujemy wodę opadową

18.05.2021, 21:55aktualizacja: 18.05.2021, 21:58

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. UM Podkowa Leśna
Fot. UM Podkowa Leśna
Zmiany klimatu i towarzyszące im zjawiska pogodowe, jak susze, a z drugiej strony występujące tylko krótkotrwale intensywne opady znacząco wpływają na nasze życie i środowisko. Na terenie Podkowy Leśnej rozpoczęliśmy program mający przeciwdziałać negatywnym skutkom zmian klimatu.

Program polega na zbieraniu wód deszczowych i roztopowych z ulic oraz otaczających terenów w miejscu, w którym pada deszcz. Dzięki systemowi drenaży i studzienek chłonnych woda trafia do podziemnych zbiorników i skrzynek rozsączających i filtrujących. Deszczówka zbierana jest także do zbiorników ustawionych pod spustami z dachów budynków użyteczności publicznej.

Nasze działania mają charakter kompleksowy, od zmiany sposobu projektowania dróg i zagospodarowania ich pasów, poprzez wykorzystanie infrastruktury do społecznych działań z zakresu odpowiedzialności za zasoby naturalne, po edukację z wykorzystaniem technik smart mających na celu przybliżyć społeczeństwu wiedzę o danych z zakresu konsumpcji i zużycia wody.

Celem prowadzonych działań jest nie tylko odprowadzenie z powierzchni miasta wód opadowych, lecz również zasilanie nimi wód podziemnych, a przede wszystkim zatrzymanie w miarę możliwości całego opadu na terenie miasta, retencjonowanie w pasach drogowych i utrzymanie przez jak najdłuższy czas pożądanego poziomu wilgoci w glebie. Generalną zasadą jest polepszenie bilansu wodnego, minimalizowanie strat spowodowanych odpływem i parowaniem na rzecz zasilania wód. Cały system wspomaga też nawadnianie strefy korzeniowej drzew.

W Podkowie Leśnej przy lokalnych ulicach zastosowano wiele różnych typów poboczy retencyjnych, które skutecznie odbierają wody opadowe z nawierzchni utwardzonych, szczególnie na ciągach pieszojezdnych oraz drogach lokalnych i dojazdowych, na których brak jest tradycyjnej kanalizacji deszczowej. System ma za zadanie chociaż w niewielkim stopniu odtworzyć przepływy nienaruszalne w rowach melioracyjnych i ciekach, które od lat pozostają suche przez większą część roku i doprowadzić do sytuacji równomiernego magazynowania i późniejszego infiltrowania retencjonowanych wód opadowych w głąb gleby. Celem było też wyeliminowanie narastającego problemu z wodami deszczowymi, które w wyniku intensywnych opadów coraz częściej zatrzymywały się na ulicach, zalewając też okoliczne posesje.

Sytuacja klimatyczna spowodowała zmianę w sposobie myślenia o projektowaniu dróg, środowisku, a w efekcie o zrównoważonym rozwoju.

Dzisiaj inaczej postrzegamy geometrię drogi. Tu chodzi nie tylko o wygodę samochodów i bezpieczeństwo, ale też o to, żeby kształt jezdni i jej spadki wspomagały system wyłapywania deszczu, spowolnienia spływu i wsparcia procesu ściągania wody, czyli infiltracji. Retencjonowanie wody w okresach jej dostatku, naprzemiennie z okresami występowania opadów nawalnych o niespotykanej dotychczas intensywności – powodujących podtopienia to nie lada wyzwanie, wymaga podjęcia działań zabezpieczających obszar Podkowy Leśnej przed szkodami spowodowanymi tymi zjawiskami pogodowymi. Inspiracją były systemy Natural Drainage System i Rain Gardens od lat z powodzeniem stosowane w Stanach Zjednoczonych. Te rozwiązania dostosowaliśmy do lokalnych warunków, uwzględniając specyfikę klimatu i ograniczenia wynikające z zabytkowego układu urbanistycznego Podkowy Leśnej, czy struktury geologicznej gleby.

Równolegle wprowadzone rozwiązania z zakresu zdalnego odczytu wodomierzy, minimalizacji strat uszczelnienia systemu, a także sporządzenia bardzo szczegółowego bilansu wody na terenie miasta wymagają zaangażowania i uczestnictwa wszystkich mieszkańców miasta. To wszystko składa się na pełną politykę miasta dotyczącą ochrony zasobów naturalnych wody, tej opadowej jak i tej podziemnej pod względem ilości, ale także jej czystości i jakości wpływających w efekcie na polepszenie warunków życia nie tylko mieszkańców, ale całego ekosystemu zieleni w mieście.

Rozwiązania zastosowane w Podkowie Leśnej mają charakter modelowy i po 4 latach użytkowania można jednoznacznie stwierdzić, że sprawdziły się w miejscowych warunkach. Zalewanie otaczających posesji zostało wyeliminowane. Oprócz zagospodarowania wód w miejscu opadu, te rozwiązania mogą także być wykorzystane do spowalniania ruchu przy przekształcaniu istniejących ulic lokalnych w ciągi pieszo – jezdne. Stosowane wspólnie z elementami zieleni przyulicznej, takimi jak krzewy i rośliny okrywowe lub trawniki, przyczyniają się do poprawy jakości środowiska miejskiego oraz poprawiają estetykę otoczenia.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 18.05.2021, 21:55
Źródło informacji Podkowa Leśna
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ