Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Polacy z trzema medalami w prestiżowym konkursie promującym edukację zawodową EuroSkills 2021

29.09.2021, 16:26aktualizacja: 29.09.2021, 16:30

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PAP/S. Leszczyński (1)
PAP/S. Leszczyński (1)
Z trzema brązowymi medalami, zdobytymi w prestiżowym konkursie promującym edukację zawodową EuroSkills 2021 rozegranym w austriackim Grazu, wrócili reprezentujący Polskę młodzi profesjonaliści.

EuroSkills to odbywający się co dwa lata konkurs umiejętności zawodowych promujący szkolnictwo branżowe – europejska wersja konkursu WorldSkills. Zawody WorldSkills są organizowane od 1950 roku, zaś EuroSkills od 2008 roku. Celem obu wydarzeń jest promowanie umiejętności zawodowych, podnoszenie ich jakości oraz współpraca z pracodawcami w międzynarodowym środowisku. Wydarzeniu towarzyszą rozmaite prezentacje, pokazy, wystawy, konferencje i seminaria branżowe.

Uczestnicy konkursów rywalizują w kilkudziesięciu dyscyplinach zawodowych – od kamieniarstwa, glazurnictwa, ciesielstwa czy spawalnictwa przez gotowanie, fryzjerstwo czy florystykę, aż po projektowanie graficzne, mechatronikę, mobilną robotykę i przemysł 4.0.

Tegoroczna reprezentacja polskich młodych profesjonalistów osiągnęła najlepszy wynik w dotychczasowej historii. Polskę reprezentowało 17 zawodników, którzy wystąpili w 16 konkurencjach: dekarstwo, florystyka, frezowanie CNC, fryzjerstwo, gotowanie, instalacje elektryczne, meblarstwo, obsługa gości hotelowych, projektowanie graficzne, spawalnictwo, stolarstwo, układanie parkietów, technik laboratorium chemicznego, technologia mody, technologia pojazdów ciężkich oraz technologia samochodowa.

Z brązowymi medalami z Grazu wrócili: Michał Formela z Borkowa k. Żukowa (woj. pomorskie), który reprezentował Polskę w konkurencji spawalnictwo, Piotr Glazik z Włosienicy (woj. pomorskie) - w konkurencji florystyka oraz Bartosz Wicherek z Gorzowa Wielkopolskiego (woj. lubuskie) - w konkurencji gotowanie.

„Dwa lata temu na mistrzostwach świata w Kazaniu zdobyliśmy srebrny medal i mamy wicemistrza świata w gotowaniu. Teraz na mistrzostwach Europy zdobyliśmy trzy brązowe medale, a więc z zawodów na zawody przywozimy coraz więcej medali i mamy apetyt, żeby z najbliższych mistrzostw świata, które odbędą się w 2022 roku w Szanghaju, przywieźć ich jeszcze więcej. Tym bardziej, że wielu z naszych reprezentantów w Grazu zajęło miejsca tuż za strefą medalową” – mówi dr Paweł Poszytek, dyrektor Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji oraz delegat WorldSkills na Polskę.

„Szczególną uwagę poświęcamy przygotowaniom zawodników w zawodach związanych z nowymi technologiami, które po raz pierwszy będą rozgrywane w ramach konkursu World Skills. Myślę, że kilku naszych młodych profesjonalistów ma szansę odegrać tam rolę czarnych koni” – dodał Poszytek.

Zdaniem dr Pawła Poszytka konkursy WorldSkills i EuroSkills są znakomitą promocją szkolnictwa branżowego.

„Kilka lat temu przeprowadziliśmy w Polsce reformę edukacji, w tym edukacji zawodowej. Korzystamy w tej dziedzinie z doświadczeń krajów, gdzie szkolenie branżowe jest od dekad znakomicie zorganizowane, takich jak Austria, Szwajcaria czy Niemcy. Kluczem do sukcesu jest tu włączanie przedsiębiorców i ich firm do procesu edukacji młodych profesjonalistów. Bez tego elementu nauka zawodu nie będzie efektywna” – stwierdził Poszytek.

Sami medaliści nie kryli swoich nadziei związanych z dobrym występem na zwodach WorldSkills.

„Ten medal bardzo mi pomoże w karierze zawodowej. Mam nadzieję, że pracodawcy będą ustawiali się do mnie w kolejce – powiedział brązowy medalista z Grazu w spawalnictwie, Michał Formela. - A już tak całkiem serio, to bardzo się cieszę z tego sukcesu. Było dużo emocji, ale dałem z siebie wszystko, starałem się wykonać wszystkie zadania konkursowe najlepiej, jak umiałem i to przyniosło efekt” – dodał.

„Zawody były dla mnie ogromnym przeżyciem. Nie spodziewałem się, że ta impreza ma aż taki rozmach i tym bardziej jestem szczęśliwy z powodu osiągniętego sukcesu – stwierdził brązowy medalista w specjalności florystyka, Piotr Glazik. - W mojej konkurencji mieliśmy sześć zadań rozłożonych na trzy dni zawodów, między innymi układanie bukietu, dekoracja stołu i plecenie wianka. Na każde zadanie mieliśmy po dwie godziny, więc trzeba było się spiąć, żeby zdążyć. Wszyscy zawodnicy byli świetnie przygotowani, więc tym bardziej cieszę się z medalu. Na pewno pomoże mi on w dalszym życiu zawodowym” – dodał.

Tegoroczny konkurs EuroSkills odbył się w dniach 22-26 września w austriackim Grazu. W rywalizacji wzięło udział ponad 300 uczniów, absolwentów i pracowników w wieku 18-26 lat reprezentujących 48 różnych zawodów.

Przygotowania i start Polski w EuroSkills koordynuje Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji (FRSE), która jest polską agencją narodową programu unijnego Erasmus+. Na FRSE spoczywa obowiązek wyłonienia zawodników oraz ekspertów reprezentujących nasz kraj. FRSE odpowiedzialna jest również za przygotowanie narodowych konkursów kompetencji zawodowych stanowiących eliminacje do konkursów w skali europejskiej i światowej.

W dniach 25-26 listopada w Gdańsku odbędą się mistrzostwa Polski SkillsPoland. Zwycięstwo w zawodach da możliwość startu w konkursie WorldSkills Shanghai 2022.

FRSE buduje koalicję na rzecz organizacji zawodów EuroSkills w 2027 roku w Polsce. Listy intencyjne w tej sprawie podpisano m.in. na tegorocznym Europejskim Kongresie Gospodarczym (EEC) w Katowicach oraz na XXX Forum Ekonomicznym w Karpaczu.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 29.09.2021, 16:26
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ