Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Powiat Pruszkowski: Standardy kształtowania zieleni

30.08.2021, 18:56aktualizacja: 30.08.2021, 18:59

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. Starostwo Powiatowe w Pruszkowie
Fot. Starostwo Powiatowe w Pruszkowie
Powiat Pruszkowski, podobnie jak inne powiaty usytuowane wokół dużych miast, boryka się z problemami dotyczącymi gospodarki wodnej. Aby odwrócić ten niekorzystny trend, władze powiatu w realizowanych przedsięwzięciach chcą promować i wdrażać tworzenie „zielonej infrastruktury”, która wspomoże retencjonowanie wód opadowych.

W dobie zmieniającego się klimatu coraz częściej obserwujemy zjawiska ekstremalne, jak susze, powodzie czy nawalne deszcze. Intensywne, ale krótkotrwałe opady w niewielkim stopniu uzupełniają zasoby wód podziemnych. Ponadto, duże ilości wody, trafiając na utwardzony, nieprzepuszczalny lub przesuszony grunt, spływają po powierzchni, nie wsiąkając i nie zasilając głębszych warstw gleby.

Sytuacja ta staje się groźna, zwłaszcza na terenach silnie zurbanizowanych, gdzie w wyniku budowy dróg, placów czy parkingów o twardej, praktycznie nieprzepuszczalnej nawierzchni, następuje ingerencja w naturalny obieg wody. Zwiększenie spływu powierzchniowego przyczynia się do przeciążenia kanalizacji oraz odbiorników, kanałów lub rzek i powoduje problemy z podtopieniami. Sytuacja staje się dwubiegunowa: raz wody jest za dużo, a za chwilę - za mało. Skutkiem są straty ekonomiczne, obniżony komfort życia, a bywa, że i zagrożenie dla bezpieczeństwa i zdrowia mieszkańców.

Powiat Pruszkowski, podobnie jak inne powiaty usytuowane wokół dużych miast, boryka się ze skutkami postępującej antropopresji i urbanizacji oraz związanych z tym problemów dotyczących gospodarki wodnej. Aby odwrócić ten niekorzystny trend, władze Powiatu w realizowanych przedsięwzięciach chcą promować i wdrażać tworzenie „zielonej infrastruktury”, która wspomoże retencjonowanie wód opadowych.

Wierzymy, że odpowiednio zaprojektowane budynki użyteczności publicznej, tereny zielone, naturalne zbiorniki retencyjne, pasy drogowe, rowy przydroże, systemy efektywnego odprowadzania wód opadowych i roztopowych z powierzchni pasa drogowego i przyległego do niego terenu, spowodują wydłużenie obiegu wody opadowej na terenie naszych gmin i pożyteczne ich wykorzystanie - powiedział Krzysztof Rymuza, Starosta Pruszkowski. – Aby ułatwić takie działania, Zarząd Powiatu Pruszkowskiego zlecił opracowanie „Standardów kształtowania zieleni w Powiecie Pruszkowskim”. Ten bogaty katalog dobrych praktyk odpowiedzialnego wykorzystania potencjału wód opadowych, prezentujący m.in. sposoby kształtowania miejskiej przestrzeni w symbiozie z wodą, jest cennym źródłem wiedzy dla osób odpowiedzialnych za kształtowanie i utrzymanie terenów zieleni. Zachęcamy także mieszkańców do wdrażania drobnych rozwiązań, które w ujęciu całego osiedla, dzielnicy czy nawet gminy przyniosą odczuwalne dla środowiska skutki.

Dokument pn.: „Standardy kształtowania zieleni w Powiecie Pruszkowskim”, opracowany przez naukowców z dziedziny architektury krajobrazu, został przyjęty uchwałą Rady Powiatu Pruszkowskiego nr XXXIII.258.2021 z dnia 11 maja 2021 r. Opracowanie zrealizowano w celu poprawy standaryzacji jakości prac projektowych i wykonawczych na terenach publicznych. Standardy kształtowania zieleni w Powiecie Pruszkowskim kierowane są dla wszystkich osób odpowiedzialnych za kształtowanie i utrzymanie terenów zieleni: urzędników, zarządców terenów, projektantów, wykonawców prac oraz specjalistów prowadzących nadzory. Przedstawione informacje mogą być pomocne również zarządcom innych terenów publicznych.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 30.08.2021, 18:56
Źródło informacji Powiat Pruszkowski
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ