Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Prawo.pl: służba wojskowa dla kobiet – dobrowolna

29.04.2022, 11:38aktualizacja: 29.04.2022, 11:40

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Polskie kobiety mogą służyć w armii ochotniczo, ustawa o obronie Ojczyzny nie nakłada na nie takiej powinności ani obowiązku kwalifikacji wojskowej, któremu podlegają jedynie mężczyźni – informuje Prawo.pl. Jak podaje serwis, ustawa daje jedynie możliwość kwalifikacji wojskowej kobiet wykonujących zawody potrzebne wojsku.

„Obowiązkowej kwalifikacji wojskowej podlegają tylko mężczyźni. Artykuł 59 ust 1. Ustawy o obronie Ojczyzny stanowi, wprost, że do kwalifikacji wojskowej są obowiązani stawić się, w określonym terminie i miejscu, mężczyźni, którzy w danym roku kalendarzowym kończą 19 lat życia” – wskazuje, cytowany przez Prawo.pl, Michał Oleksiejuk, ekspert do spraw bezpieczeństwa militarnego, obronności i polityki zbrojeniowej Fundacji im. Kazimierza Puławskiego.

Do kwalifikacji wojskowej mogą się zgłosić również ochotnicy, w tym kobiety, które ukończyły 18 lat, a nie przekroczyły 60 lat życia, niezależnie od posiadanych kwalifikacji i wykształcenia.

„Z ustawy wynika więc, że nie można zostać powołanym do pełnienia służby wojskowej, jeśli nie przeszło się kwalifikacji wojskowej, a kwalifikację obowiązkową przechodzą tylko mężczyźni, kobiety tylko ochotniczo lub gdy wykonują zawody potrzebne wojsku” – wyjaśnia serwisowi Michał Oleksiejuk.

Jak podaje Prawo.pl ustawa wskazuje, że kobiety posiadające kwalifikacje przydatne do służby wojskowej oraz kobiety pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w danym roku szkolnym lub akademickim kończą naukę albo są studentkami, lub absolwentkami szkół wyższych, mogą być poddane obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej, poczynając od 1 stycznia roku kalendarzowego, w którym kończą 19 lat życia.

Według Prawo.pl za profesje, którymi zainteresowana jest armia, przepisy uznają wykształcenie lub kwalifikacje zawodowe wymagane do wykonywania zawodów medycznych, weterynaryjnych, morskich oraz lotniczych.

„W ustawie o obronie Ojczyzny nigdzie nie jest napisane expressis verbis, że w razie wojny zostaniemy wcieleni do wojska. Ustawa o obronie Ojczyzny wskazuje, że system obrony Ojczyzny to są przede wszystkim wojska zawodowe, potem wojska obrony terytorialnej, rezerwa, a potem mobilizowani są wszyscy ci, którzy przeszli kwalifikację wojskową” – podkreśla Michał Oleksiejuk.

Prawo.pl. przypomina, że z ustawy wynika, iż jedynie po ogłoszeniu mobilizacji i w czas wojny, do pełnienia służby wojskowej mogą zgłaszać się w drodze zaciągu ochotniczego również osoby, które nie stawiały do kwalifikacji wojskowej oraz osoby niepodlegające obowiązkowi służy wojskowej pod warunkiem, że ukończyły 18 lat i nie ukończyły 60 lat - w przypadku mężczyzn, a w przypadku kobiet - 50 lat życia.

Pełen tekst artykułu: https://www.prawo.pl/samorzad/obowiazek-sluzby-wojskowej-kobiet-w-ustawie-o-obronie-ojczyzny,514899.html

Źródło informacji: PAP MediaRoom

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 29.04.2022, 11:38
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ