Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Akcja protestacyjna w rozumieniu przepisów nie może polegać na powstrzymywaniu się od świadczenia pracy. Tymczasem strajk włoski w mniejszym lub większym stopniu właśnie na tym się opiera. Prowadzi bowiem do znacznego wydłużenia czasu pracy, poprzez skrupulatne i czasami niepotrzebne przestrzeganie wszystkich procedur. A czasami sprowadza się wręcz do pozorowania pracy.
„Pracownik zatem albo nie wykonuje pracy w takiej ilości, w jakiej powinien, albo w ogóle jej nie wykonuje. A zatem powstrzymuje się od wykonywania pracy, przynajmniej częściowo – stwierdza na łamach Prawo.pl radca prawny Robert Stępień z Kancelarii Raczkowski Paruch. - A to jest właśnie złamaniem prawa” - dodaje.
W przypadku strajku włoskiego nauczycieli dochodzi jeszcze kolejny argument - brak przeprowadzenia rokowań w ramach sporu zbiorowego, które poprzedzałyby akcję protestacyjną w postaci strajku włoskiego i uzasadniały jej zorganizowanie. Wprawdzie rokowania były w przeszłości prowadzone, ale upłynęło od ich zakończenia sporo czasu, zmieniły się okoliczności.
Pełen tekst artykułu: https://www.prawo.pl/oswiata/strajk-wloski-a-ustawa-o-sporach-zbiorowych-opinia-rpr-roberta,490853.html
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 21.10.2019, 17:15 |
Źródło informacji | Centrum Prasowe PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |