Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Raport ESPON: osiem miast Europy z najlepszymi pomysłami dla seniorów

10.05.2021, 13:12aktualizacja: 10.05.2021, 13:15

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Proces starzenia się europejskich społeczeństw sprawia, że władze miast na całym kontynencie coraz większą wagę przywiązują do potrzeb osób w podeszłym wieku, szczególnie narażonych na samotność i wykluczenie. Eksperci ESPON i Komisji Europejskiej wytypowali osiem metropolii będących przykładami efektywnego mierzenia się z wyzwaniami demograficznymi.

Proces starzenia się społeczeństw Europy nie omija miast i obszarów metropolitalnych. W ostatnich latach liczba ich mieszkańców powyżej 65 roku życia wzrosła o 24 proc., a w niektórych współczynnik ten przekroczył 50 proc.

Trend ten stawia przed miastami nowe wyzwania. „Nie chodzi tylko o zwiększanie nakładów na służbę zdrowia czy modernizację infrastruktury miejskiej, ale również kwestie godnościowe. Seniorzy nie mogą czuć się izolowani od ogółu społeczeństwa” – przekonują autorzy z najnowszego raportu ESPON pt. „The ageing revolution: towards a European Silver Deal?”.

Dokument przypomina, że Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła lata 2020-2030 „Dekadą starzenia się w dobrym zdrowiu”, zaś w styczniu br. Komisja Europejska opublikowała tzw. „Zieloną Księgę”, postulującą rozwiązania wspierające międzypokoleniową solidarność.

Raport ESPON zawiera szereg danych wskazujących na wykluczenie (ekonomiczne, cyfrowe, społeczne) osób starszych: ponad jedna trzecia wszystkich seniorów w Europie jest niezdolna do pokrycia nieprzewidzianych wydatków. 40 proc. z nich nigdy nie używało komputera.

„Problemem jest również samotność – odczuwa ją 37 proc. Holendrów i 40 proc. Brytyjczyków powyżej 65 roku życia. Pandemia koronawirusa dodatkowo pogorszyła te statystyki” – podkreślają eksperci.

„Samotność, bezpośrednio rzutująca na stan zdrowia osób starszych, odczuwalna jest szczególnie w miastach” – stwierdzają autorzy raportu, wskazując na szybsze tempo życia i wyższe niż w mniejszych ośrodkach poczucie alienacji.  

Zdaniem ekspertów, kluczową rolę w podwyższaniu jakości życia osób starszych mają do odegrania samorządy. To właśnie lokalne i często proste działania mogą znacznie poprawić sytuację seniorów.

W raporcie ESPON wyszczególniono osiem europejskich miast, w których odsetek osób starszych wśród mieszkańców należy do najwyższych w Europie (powyżej 20 proc.), a według prognoz do 2030 roku ma wzrosnąć do ponad 30 proc. Każde z nich realizuje jednak swój autorski projekt, mający na celu aktywizację seniorów:

  • Saragossa, Hiszpania - Centra Spotkań Społecznych, czyli przestrzenie dla osób starszych służące nawiązywaniu kontaktów towarzyskich i uczestniczeniu w konferencjach, warsztatach, wykładach naukowych;
  • Oslo, Norwegia – Zielone i zdrowe miasto, czyli obiekty sportowe dla starszych i młodszych mieszkańców zachęcające do wspólnych ćwiczeń;
  • Göteborg, Szwecja – Flexlinjen, czyli darmowe minibusy dedykowane seniorom, umożliwiające im bezpośredni dojazd w wybrane miejsce;
  • Nantes, Francja - Carte Blanche, czyli system zniżek za korzystanie z ponad 60 obiektów kulturalnych i sportowych;
  • Manchester, Wielka Brytania – finansowane przez miasto wywiady ze starszymi mieszkańcami, na podstawie których opracowany zostanie program miasta na kolejne dekady;
  • Barcelona, Hiszpania – aplikacja Vincles, ułatwiająca osobom starszym kontaktowanie się z rodziną i przyjaciółmi przy użyciu sfinansowanych oraz dostarczonych przez władze miasta tabletów;
  • Hengelo, Holandia – AVEM, czyli grupy wsparcia dla imigrantów w starszym wieku, mające na celu niwelowanie barier językowych czy kulturowych;
  • Amsterdam, Holandia – UP!, czyli internetowy talkshow z udziałem osób starszych, podczas którego dzielą się one swoimi doświadczeniami i pomysłami na poprawę jakości życia w mieście.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 10.05.2021, 13:12
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ