Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Rząd przeznaczy 70 milionów złotych na materiały i narzędzia edukacyjne w ramach „Laboratoriów przyszłości”

12.05.2022, 10:05aktualizacja: 12.05.2022, 10:07

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

„Laboratoria Przyszłości”, przełomowy program rozwoju innowacyjności polskich szkół, nabiera rozpędu. Podczas kongresu Impact’22 w Poznaniu ogłoszono przeznaczenie aż 70 milionów złotych na dodatkowe materiały i narzędzia edukacyjne, które mają pomóc nauczycielom i uczniom w jak najefektywniejszym wykorzystaniu nowoczesnego sprzętu i oprogramowania.

Zainicjowany przez premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka program „Laboratoria Przyszłości” ma na celu wyposażenie w najbliższych latach wszystkich polskich szkół w nowoczesny sprzęt rozwijający talenty i zainteresowania dzieci i młodzieży. Projekt, realizowany we współpracy z organizacjami pozarządowymi i przedsiębiorcami, stanowi fundament pod budowę nowoczesnego, cyfrowego społeczeństwa.

Idea programu jest zbieżna z głównym przesłaniem Impact’22 – jednego z najbardziej prestiżowych i znaczących kongresów w Europie Środkowo-Wschodniej, który w dniach 11-12 maja przyciąga do Poznania tysiące ekspertów, przedsiębiorców, naukowców i przedstawicieli administracji publicznej. Nie dziwi więc, że jedno z pomieszczeń na terenie wydarzenia zamieniło się w specjalną pracownię „Laboratorium Przyszłości”, gdzie zorganizowane zostały warsztaty dla uczniów i nauczycieli oraz spotkania z twórcami projektu. Strefę odwiedzili między innymi premier Mateusz Morawiecki oraz Mark Brzezinski – ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce, którzy zapoznali się z możliwościami jakie daje sprzęt będący już na wyposażeniu kilkunastu tysięcy szkół w całej Polsce. Doświadczenia zdobyte podczas warsztatów przerodzą się w materiały, z których korzystać będą szkoły w całym kraju.

„Rząd przeznaczył na najwyższej jakości nowoczesny sprzęt – drukarki 3D, mikrokontrolery, sprzęt do nagrań czy oprogramowanie, rekordową sumę 1,2 mld złotych. Pamiętamy jednak o tym, że edukacja to przede wszystkim ludzie, dlatego przeznaczymy dodatkowe środki na tworzenie zasobów wspierających szkoły, nie tylko sprzętowo, ale też merytorycznie – powiedziała Justyna Orłowska, pełnomocnik prezesa rady ministrów ds. GovTech oraz pełnomocnik ministra edukacji i nauki ds. transformacji cyfrowej. - Stąd decyzja o przeznaczeniu 70 mln zł na szkolenia, narzędzia cyfrowe czy inne zasoby, aby potencjał sprzętu trafiającego do placówek był maksymalnie wykorzystany” – dodała.

Od kwietnia bieżącego roku w dostarczanie do szkół nowoczesnego sprzętu w ramach „Laboratoriów Przyszłości” zaangażowane jest Dell EMC– jedno z największych przedsiębiorstw technologicznych na świecie. Jak podkreślił Dariusz Piotrowski, dyrektor generalny koncernu w Polsce, możliwość codziennego korzystania z innowacyjnych urządzeń przez dzieci i młodzież, niezależnie od ich miejsca zamieszkania czy statusu materialnego, jest inwestycją w przyszłość całego społeczeństwa.

„Dzisiejsi uczniowie mogą niebawem tworzyć rzeczy dla nas niewyobrażalne. Jednak warunkiem koniecznym do pobudzenia ich kreatywności i ciekawości świata jest zapewnienie im możliwości samodzielnego obcowania z nowoczesną techniką” – zauważył Dariusz Piotrowski.

Justyna Orłowska dodała, że poprzez takie programy jak „Laboratoria Przyszłości”, konsekwentnie rozwijane są u uczniów kompetencje przyszłości w tzw. kierunkach STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka).

„Realizacja projektu pozwoli milionom młodych Polaków uczyć się poprzez eksperymentowanie i zdobywać w ten sposób praktyczne umiejętności. To także oferta skierowana do młodzieży z Ukrainy, która trafiła do naszych szkół. Technologie nie znają żadnych barier czy granic stwarzając możliwości rozwoju i spełnienia marzeń każdemu” – podkreśliła Justyna Orłowska.

Źródła informacji: PAP MediaRoom

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 12.05.2022, 10:05
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ