Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Państwa UE intensyfikują wysiłki na rzecz uniezależnienia się od paliw kopalnych i zwiększają inwestycje w OZE, efektywność energetyczną sieci elektroenergetycznych oraz systemy magazynowania energii. Program REPowerUE ma na celu przyspieszenie tej transformacji poprzez wspieranie innowacyjnych technologii i rozwój infrastruktury.
Kamil Wyszkowski, dyrektor wykonawczy ONZ Global Compact powiedział, że występuje światowy kryzys wodny, zmniejsza się areał upraw, rosną temperatury i zbliża się kryzys żywnościowy, a problem polega na tym, że działania, które mogły temu zapobiec, nie zostały wprowadzone etapami i obecnie musimy się spieszyć, aby nadrobić stracony czas.
„A kiedy się spieszy, to wiadomo, że mogą pojawiać się błędy. Mieliśmy kilka bardzo dobrych diagnoz, które później nie były realizowane w optymalny sposób. Jeżeli mamy potężne zagrożenie, jakim jest zmiana klimatu, to musimy teraz robić wszystko na raz, żeby być w stanie wygenerować zestaw technologii przyszłości, które obniżą emisję oraz temperaturę. Musimy eksperymentować. I to, że eksperymentujemy na wielu polach, jest znakomitą wiadomością. Trzeba w to inwestować, a pieniądze są w sektorze bankowym, który cierpi na nadpłynność”- powiedział Wyszkowski.
Marcin Parchomiuk, zastępca dyrektora ds. badawczych Instytutu Elektrotechniki Sieci Badawczej Łukasiewicz, zaznaczył, że poprzez podniesienie konkurencyjności przedsiębiorstw można realnie wpłynąć na transformację energetyczną.
Katarzyna Lenart, zastępca dyrektora działu rozwoju innowacyjnych metod zarządzania programami Narodowego Centrum Badań i Rozwoju poinformowała, że NCBR analizuje właśnie takie strategie jak REPoweUE.
„Chodzi nie tylko o takie rozwiązania związane z produkcją energii czy np. z jej magazynowaniem, ale również o technologie dla zmniejszenia energochłonności. Tutaj jest mowa o takim przedsięwzięciach, jak: ciepłownia przyszłości, elektrociepłownia w lokalnym klastrze energetycznym, magazynowanie ciepła, wody, energii elektrycznej” - wskazała Lenart.
Leszek Drogosz, dyrektor Biura Infrastruktury Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy zaznaczył, że miasto podejmuje intensywne działania w celu rozwoju fotowoltaiki w stolicy i do dzisiaj zainwestowało w nie 30 mln zł. Miasto pracuje także nad odzyskaniem ciepła z warszawskiego metra i oczyszczalni ścieków.
„To są bardzo duże obiekty. Przykładowo oczyszczalne ścieków Południe, gdzie mamy 2,5 mGW mocy zainstalowanej. Jeśli chodzi o fotowoltaikę, mamy również sporo takich instalacji, np. na szpitalach miejskich, na wszystkich prawie instytucjach opieki zdrowotnej, na szkołach, przedszkolach itd.” - wyliczał Drogosz.
Kacper Pietrusiński, członek zarządu PGNiG Bioevolution, która to spółka zajmuje się produkcją biometanu, podkreślił, że w biometanie tkwi ciągle jeszcze niewykorzystany potencjał.
„Jesteśmy krajem z ogromnym potencjałem, bo mamy ogromny sektor rolny. Możemy potraktować biometam jako zamiennik gazu ziemnego” - zaznaczył Pietrusiński.
Z kolei Piotr Beaupré, prezes zarządu Neo Energy Group podkreślił, że energetyka wiatrowa jest tematem, który jest społecznie drażliwy, nie mniej niż biogazownie.
Olga Sypuła, country manager w European Energy Polska powiedziała, że paliwem uzupełniającym w miksie energetycznym biopaliwa i pod wieloma względami je przewyższającym - są paliwa wodorowe.
Tomasz Małecki, wiceprezes zarządu ds. strategii w PGE Dystrybucja podkreślił, że warunkiem korzystania z alternatywnych źródeł energii jest sprawna sieć przesyłowa - w Polsce liczy ona ponad 385 tys. km., z czego 115 tys. km. to sieci średniego napięcia.
„Żeby zwiększyć ich moc oraz poszerzyć możliwość przyłączania rozproszonych źródeł OZE, inwestujemy potężne środki, których do tej pory nie było na naszym rynku. Pozyskaliśmy już z grantów ponad dwa miliardy złotych, niedawno podpisaliśmy umowę na 9,5 miliarda złotych na kolejne inwestycje. To wszystko jest związane z modernizacją oraz z rozwojem sieci na terenie siedmiu województw Polski wschodniej” - powiedział Małecki.
VI Międzynarodowy Szczyt Klimatyczny TOGETAIR odbywa się w poniedziałek 14 kwietnia w Warszawie. To platforma porozumienia, wymiany idei i współpracy na rzecz ochrony środowiska, osiągnięcia neutralności klimatycznej oraz wspierania celów zrównoważonego rozwoju. Inicjatywa łączy polskie, europejskie i międzynarodowe podmioty, w szczególności administrację rządową, samorządy, instytucje naukowe, biznes, organizacje pozarządowe oraz media.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 15.04.2025, 08:55 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |