Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Wiedza to zdrowie - koalicja Serce dla Cukrzycy kontynuuje cykl warsztatów edukacyjnych

25.11.2019, 10:58aktualizacja: 25.11.2019, 10:58

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PUOP „Obywatele dla Zdrowia”/ Warsztat SDC Warszawa 2019 (1)
PUOP „Obywatele dla Zdrowia”/ Warsztat SDC Warszawa 2019 (1)
Jak wynika z raportu Serce dla Cukrzycy opublikowanego w lipcu br., wiedza na temat cukrzycy i jej powikłań wśród pacjentów i ich opiekunów jest nadal niewystarczająca(1), co przekłada się na efekty leczenia i jakość życia chorych - wskazuje na to aż 85% respondentów badania. Dlatego wśród priorytetowych działań koalicji jest właśnie edukacja społeczeństwa i samych pacjentów, od zapobiegania przez diagnostykę, skuteczne leczenie i zmianę nawyków oraz stylu życia.

W mijającym tygodniu koalicja Serce dla Cukrzycy działająca w ramach Polskiej Unii Organizacji Pacjentów zorganizowała wykłady i warsztaty w Warszawie, w których wzięło udział ponad 300 słuchaczy z Uniwersytetu Trzeciego Wieku Woli i Bemowa w Warszawie. Tematem przewodnim spotkania była „Cukrzyca oraz jej powikłania sercowo-naczyniowe - jak skutecznie leczyć i zapobiegać?”. Prelekcje poprowadzili dr Paweł Balsam z I Katedry i Kliniki Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Marek Kustosz z Instytutu Człowieka Świadomego i Szymon Chrostowski, prezes Fundacji Wygrajmy Zdrowie.

Cukrzyca to problem nie tylko pacjentów, powinna być rozpatrywana także przez pryzmat społeczny. Postęp cywilizacji, niezdrowy, siedzący tryb życia, brak zbilansowanej diety i aktywności fizycznej oraz nadmierne spożycie cukru powodują, że zachorowalność na cukrzycę w Polsce z roku na rok wzrasta. W zastraszającym tempie rośnie też grupa osób z nadwagą i otyłością wśród dzieci, młodzieży i młodych dorosłych, co zwiększa ryzyko zachorowania na choroby serca i naczyń.

„Dlatego też wśród priorytetów, nie tylko organizacji pacjentów, ale też resortów i instytucji odpowiedzialnych za zdrowie, powinno być podjęcie skutecznych działań, które pozwolą zatrzymać te negatywne trendy, zapobiegać rozwojowi chorób cywilizacyjnych oraz skutecznie leczyć, co zminimalizuje ilość i ciężar powikłań kardiologicznych, naczyniowych, które są najczęstszą przyczyną przedwczesnych zgonów i skrócenia życia chorych” - komentuje Marek Kustosz, z koalicji Serce dla Cukrzycy.

Warto przypomnieć, że w Polsce z cukrzycą żyje ok. 3 mln Polaków, w tym 8 na 10 pacjentów z cukrzycą typu 2 ma powikłania sercowo-naczyniowe. Co więcej, prognozy dotyczące przyczyn umieralności zakładają do 2030 r. zwiększenie umieralności z powodu cukrzycy, w tym również z powodu powikłań kardiologicznych, nawet o 100%.(2) Dlatego też koalicja Serce dla Cukrzycy razem z ekspertami klinicznymi i systemowymi wskazała najważniejsze rekomendacje zmian w opiece nad chorymi na cukrzycę typu 2, takie jak: systematyczne podnoszenie świadomości społeczeństwa i pacjentów w zakresie zapobiegania i leczenia powikłań choroby, edukacja zdrowotna, która powinna zaczynać się już w szkole, poprawa dostępu do nowoczesnych terapii, wdrożenie koordynowanej opieki i współpraca specjalistów z różnych dziedzin w zakresie leczenia pacjenta z cukrzycą.

„Cukrzyca jest chorobą, w której kluczową rolę odgrywa edukacja pacjenta, w szerszym zakresie niż w większości innych chorób. Mówi się, że pacjent samodzielnie podejmuje nawet 95% codziennych, mniejszych i większych decyzji terapeutycznych. Nie może jednak podejmować właściwych decyzji, jeśli nie wie wystarczająco dużo o swojej chorobie i mechanizmach nią rządzących” - podkreśla dr Alicja Milczarczyk z Kliniki Chorób Wewnętrznych, Endokrynologii i Diabetologii MSWiA.

Więcej informacji na temat koalicji Serce dla Cukrzycy można znaleźć na stronie internetowej Polskiej Unii Organizacji Pacjentów www.obywateledlazdrowia.pl oraz na dedykowanym akcji Fanpage’u www.facebook.com/SerceDlaCukrzycy.

#3milionypowodów

#SercedlaCukrzycy

(1) Raport „Zapobieganie i leczenie powikłań sercowo-naczyniowych cukrzycy typu 2 - perspektywa polskiego pacjenta”, 2019

(2) Poznańska A., Wojtyniak B., Seroka W. Najważniejsze przyczyny zgonów Polaków w 2030 roku; Przegląd Epidemiologiczny 2011; 65: 483–489

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 25.11.2019, 10:58
Źródło informacji Polska Unia Organizacji Pacjentów „Obywatele dla Zdrowia”
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ