Newsletter

Polska Grupa Górnicza zarobiła w 2018 r. ponad pół miliarda złotych

04.03.2019, 14:47aktualizacja: 04.03.2019, 14:47

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Ponad 500 mln zł zysku wypracowała w 2018 r. Polska Grupa Górnicza - poinformował wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski. Zapewnił, że nie ma zagrożenia dla programu inwestycyjnego ani dla rozpoczynających się w br. spłat zobowiązań z przeszłości.

Za dwa miesiące miną trzy lata od powstania Polskiej Grupy Górniczej (PGG), która przejęła kopalnie zadłużonej Kompanii Węglowej. Niespełna rok później do PGG włączono kopalnie innej górniczej spółki - Katowickiego Holdingu Węglowego (KHW). Jak poinformował w poniedziałek PAP Tobiszowski, ta część Grupy nadal jest deficytowa.

"W 2018 r. aktywa byłego Katowickiego Holdingu Węglowego były na głębokim minusie. Na szczęście przewidywany był większy minus, a jest mniejszy - więc powoli zaczynamy odblokowywać kolejne możliwości ścian i zwiększenia wydobycia; i to wydobycia, które będzie przynosiło zyski" - powiedział wiceminister. Wskazał, że już w momencie połączenia PGG i KHW przed dwoma laty wiadomo było, iż aktywa holdingu wymagają kosztowych inwestycji.

Wiceminister wskazał, że PGG wypracowała zysk na podstawowej działalności, godząc to - jak mówił - z "miliardowym" programem inwestycyjnym. W tym roku dojdzie dodatkowy element - rozpoczęcie spłat oddziedziczonych po Kompanii Węglowej i KHW zobowiązań wobec banków, które godząc się na restrukturyzację firm przesunęły w czasie terminy spłaty obligacji.

W ocenie wiceszefa resortu energii, obecnie nie ma zagrożenia spłaty zobowiązań przejętych przez PGG po dawnych spółkach węglowych. "To na razie jest niezagrożone. W ogóle jeśli chodzi o kwestie finansowe (...) na razie nie mamy zagrożeń - ani jeśli chodzi o spłaty, ani jeśli chodzi o plan inwestycyjny" - powiedział wiceminister. (PAP)

mab/ pad/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 04.03.2019, 14:47
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ