Newsletter

Polska na 6. miejscu w UE pod względem wykorzystania pieniędzy z Planu Junckera

02.07.2017, 14:44aktualizacja: 02.07.2017, 14:44

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Polska ma szóste miejsce w UE pod względem wykorzystania pieniędzy z Planu Junckera – mówi PAP wiceminister rozwoju Witold Słowik.

Plan wspiera dwa obszary (tzw. okna): duże inwestycje infrastrukturalne i innowacyjne oraz projekty małych i średnich firm. W sumie - uwzględniając oba "okna" - według stanu na 24 maja "Polska zajmuje 6. pozycję w UE w wykorzystaniu środków Planu Junckera”.

W przypadku inwestycji infrastrukturalnych i innowacyjnych plasujemy się na piątym miejscu; wartość zatwierdzonych projektów to ponad 4,5 mld euro. Dla porównania, w przypadku czwartej w tym rankingu Hiszpanii jest to 8,03 mld euro.

„Jeszcze nieco ponad rok temu jeden z portali pisał, że z Planem Junckera +jesteśmy w proszku+. Polska miała zatwierdzoną jedną dużą inwestycję, która dotyczyła właśnie budowy fabryki mleka w proszku. Teraz mamy 18 takich projektów, a ich wartość to prawie 20 mld zł” – wskazał wiceszef MR, dodając, że w lutym 2016 r. Ministerstwo Rozwoju stało się rządowym ośrodkiem koordynującym wdrażanie Planu Junckera w Polsce.

A wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński wskazał w rozmowie z PAP: "Korzystamy z Planu Junckera, dwa lata temu nas tam w ogóle nie było (...) W tej chwili jesteśmy absolutnie liderem, doskonale sobie z tym radzimy".

Informację na temat stanu wdrażania Europejskiego Funduszu Inwestycji Strategicznych (EFIS), czyli kluczowego elementu tzw. Planu Junckera, przekazało PAP Ministerstwo Rozwoju.

Plan Junckera to przygotowany przez Komisję Europejską i Europejski Bank Inwestycyjny plan pobudzenia inwestycji w gospodarce europejskiej w dwóch obszarach: szeroko rozumianej infrastrukturze oraz sektorze małych i średnich przedsiębiorstw. (PAP)

son/ maro/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 02.07.2017, 14:44
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ