Newsletter

Prawie 700 tys. pstrągów potokowych trafiło do dolnośląskich rzek

14.04.2019, 12:45aktualizacja: 14.04.2019, 12:45

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Prawie 700 tys. pstrągów potokowych zostało w kwietniu wypuszczonych do dolnośląskich rzek. Akcję ratowania ryb prowadzoną przez Polski Związek Wędkarski finansowo wspiera Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

Jak poinformował PAP Robert Borkacki, rzecznik Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW) we Wrocławiu, dobiegła końca "Akcja Pstrąg", w ramach której w kwietniu wypuszczono około 700 tysięcy młodych ryb tego gatunku do Ścinawki, Nysy Kłodzkiej, Bystrzycy, Białej Lądeckiej, Szybkiej i Dzikiej Orlicy.

"Takie działania są konieczne z uwagi na liczne zagrożenia dla pstrągów, m.in. susze i niskie stany wód oraz zanieczyszczenia ściekami komunalnymi, z upraw rolniczych oraz ferm hodowlanych" - tłumaczył prezes zarządu WFOŚiGW we Wrocławiu Łukasz Kasztelowicz. Zagrożeniem dla tego gatunku ryb są także remonty w obrębie koryt rzek prowadzone z użyciem ciężkiego sprzętu, które niszczą siedliska pstrąga. Pstrąg potokowy to gatunek ryb, który potrzebuje do życia czystej i chłodnej wody, szybkiego prądu i dna pokrytego kamieniami lub żwirem.

Jak poinformował WFOŚiGW, koszt tegorocznego zarybiania wyniósł 244 tys. zł, z czego 116 tys. zł to dotacja z Funduszu. Dzięki tym środkom do rzek wypuszczono 100 tys. dwuletnich pstrągów i ok. 600 tys. "narybka", pochodzących z Ośrodka Hodowli w Ścinawce Średniej.

Rzecznik WFOŚiGW dodał, że od 2007 roku wędkarze przy wsparciu Funduszu wypuścili łącznie do rzek i zbiorników wodnych blisko 10 milionów ryb, m.in. pstrągów potokowych, sandaczy, boleni, lipieni, świnek i brzan. (PAP)

autor: Agata Tomczyńska

ato/ krap/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 14.04.2019, 12:45
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ