Newsletter

Premier Cameron wykluczył nacjonalizację hut stali

31.03.2016, 19:48aktualizacja: 31.03.2016, 19:48

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Premier Wielkiej Brytanii David Cameron wykluczył w czwartek nacjonalizację zagrożonych zamknięciem brytyjskich hut stali, zaznaczając, że "nie sądzi, by było to właściwe rozwiązanie".

Zadeklarował to bezpośrednio po nadzwyczajnym posiedzeniu rządu, które zwołano w następstwie wtorkowej decyzji indyjskiego koncernu metalurgicznego Tata Steel, by wystawić na sprzedaż wszystkie kontrolowane przez niego zakłady na terenie Wielkiej Brytanii. Oznacza to groźbę zlikwidowania 15 tys. miejsc pracy. W rezultacie spadku cen stali i wysokich kosztów największa z należących do Tata brytyjskich hut, w Port Talbot w południowej Walii, przynosi codziennie straty w wysokości miliona funtów.

"Zamierzamy bardzo ciężko pracować wraz z koncernem, by uczynić wszystko co możemy, ale jest to trudna sytuacja, nie może być tutaj gwarancji sukcesu ze względu na problemy, z jakimi boryka się hutnictwo stali na całym świecie" - powiedział Cameron.

"Niczego nie wykluczamy, (ale) nie sądzę, by nacjonalizacja była właściwą odpowiedzią" - dodał brytyjski premier.

Przedstawiciele związków zawodowych oraz opozycyjnej Partii Pracy zarzucają rządzącym konserwatystom niewystarczające działania w obronie przemysłu hutniczego, w tym brak efektywnych starań w Unii Europejskiej o ochronę celną przed tanią stalą z Chin. Natomiast zwolennicy wyjścia Wielkiej Brytanii z UE twierdzą, że do kryzysu przyczyniły się unijne restrykcje w sprawie pomocy publicznej dla zagrożonych hut.

Londyński think tank Open Europe opublikował w środę analizę wpływu unijnych regulacji na kryzys Tata Steel, zwracając uwagę, że nie będąc członkiem UE, Wielka Brytania mogłaby tutaj postępować bardziej elastycznie, ale musiałaby brać pod uwagę praktyczne realia i koszty podejmowanych rozwiązań.

Z Londynu Jakub Krupa(PAP)

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 31.03.2016, 19:48
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ