Newsletter

Prezes NIK: Polska ma najgorszą jakość powietrza w Unii Europejskiej

07.12.2018, 11:44aktualizacja: 07.12.2018, 11:44

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Spośród krajów UE, to w Polsce jakość powietrza jest najgorsza - powiedział w Katowicach prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski. Bardzo wiele do życzenia pozostawia koordynacja działań na rzecz walki ze smogiem - oceniła Izba po przeprowadzonej kontroli.

"Niestety z kontroli jednoznacznie wynika, że spośród wszystkich 28 państw Unii Europejskiej Polska jest najbardziej zanieczyszczona, ma najgorszą jakość powietrza" - powiedział w piątek Kwiatkowski dziennikarzom przed debatą na temat jakości powietrza, która towarzyszyła trwającemu w Katowicach szczytowi klimatycznemu ONZ COP24.

"W kontekście przekroczenia norm na benzo(e)piren - a polskie normy są i tak są zdecydowanie wyższe niż te zalecane przez Światową Organizację Zdrowia - jesteśmy dokładnie na ostatnim miejscu. W kontekście pyłów zawieszonych, też w zależności od regionu Polski, też jesteśmy na końcu tej listy. Najbardziej obrazuje to fakt, że na 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie 36 to miasta w Polsce" - dodał Kwiatkowski.

Jak powiedział prezes, jeden z głównych wniosków przeprowadzonej kontroli jest to, że koordynacja działań dotyczących walki ze smogiem pozostawia bardzo wiele do życzenia. "Kompetencje poszczególnych instytucji się krzyżują, a środki finansowe przeznaczone na walkę ze smogiem są zbyt małe w stosunku do potrzeb" - powiedział prezes NIK. Jak dodał, cieszą deklaracje rządu o przekazaniu w kolejnych latach dużych środków finansowych na ten cel, "ale realnie dzisiaj te środki, które są, idą nie w miliardy, a w miliony złotych i są daleko zbyt małe w stosunku do potrzeb".

Kontrola NIK dotycząca jakości powietrza w Polsce objęła lata 2014-2017. (PAP)

autor: Krzysztof Konopka

kon/ amac/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 07.12.2018, 11:44
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ