Newsletter

Producenci cukru i plantatorzy buraków podpisali porozumienie o współpracy

19.04.2017, 17:40aktualizacja: 19.04.2017, 17:40

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Związek Producentów Cukru w Polsce i Krajowy Związek Plantatorów Buraków Cukrowych podpisali w obecności ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela porozumienie określające zasady współpracy ws. kontraktacji buraków. Ma ono stabilizować rynek cukru.

Ogólnopolskie Porozumienie Branżowe w sektorze cukru określa zasady współpracy między plantatorami buraków cukrowych i producentami cukru, które wynikają z prawa unijnego. W ocenie producentów cukru, plantatorów oraz resortu rolnictwa porozumienie to wzmacnia pozycję całej branży wobec konkurencji z pozostałych krajów UE, a także wobec producentów tańszego cukru z trzciny cukrowej.

"To porozumienie, po zniesieniu kwot, może ułatwić dalsze funkcjonowanie branży" - powiedział minister. Dodał, że "resort będzie monitorował sytuację i ewentualnie interweniował, jeżeli będą zakłócenia na rynku".

Minister podkreślił, że porozumienie było negocjowane przez dwa lata. Jest ono szczególnie ważne w kontekście nadchodzących zmian na rynku cukru, związanych ze zniesieniem limitowania produkcji cukru.

To drugie takie porozumienie. Pierwsze zostało podpisane w 2004 roku, w roku wejścia Polski do Unii Europejskiej.

Zdaniem prezesa Krajowej Spółki Cukrowej Pawła Piotrowskiego dokument ten ma ogromne znaczenie, m.in. dla zapewnienia terminowości dostaw, wyboru nasion buraków, określenia jakości i zawartości cukru w burakach cukrowych oraz ustalenia premii i innych rekompensat.

Z kolei prezes Krajowego Związku Producentów Buraka Cukrowego (KZPBC) Krzysztof Nykel powiedział, że porozumienie wprowadza negocjowanie umów kontraktacji. "Nie możemy zapisać ceny minimalnej, która by obowiązywała w całym kraju, bo przepisy na to nie pozwalają" - powiedział prezes. (PAP)

awy/ dym/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 19.04.2017, 17:40
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ