Newsletter

Tobiszowski: nie wykluczamy w przyszłości zmian regulacji dla wiatraków

08.05.2019, 20:13aktualizacja: 08.05.2019, 20:13

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Na dziś nie rozważamy zmiany regulacji, zakazującej budowy wiatraków w pobliżu zabudowań, ale nie wykluczamy tego w przyszłości - oświadczył wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.

Jak mówił w środę w Głuchowie w Łódzkiem Tobiszowski, wydaje się, że klimat dla inwestycji wiatrowych w Polsce znacznie się poprawił. Jak jednak dodał, „na dzisiaj nie planujemy zmian, co nie znaczy, że się nie pojawią na jesieni, czy w przyszłym roku”.

Zgodnie z ustawą z 2016 r. nowe wiatraki mogą powstawać w odległości co najmniej dziesięciokrotności ich wysokości od zabudowań (tzw. 10H).

Tobiszowski stwierdził, że zapis ten wynikał „z różnych niedobrych zdarzeń”, których od pewnego czasu nie ma „i to dobrze”. Jak dodał, ME ma wiele pytań i sygnałów na temat tej regulacji i to „będzie nas zbliżało, by zastanowić się, czy tych zapisów nie skonstruować na nowo”.

Jak mówił, on sam chce pokazywać dobre przykłady dialogu między stronami jak w gminie Głuchów, gdzie pracują farmy wiatrowe i są plany ich rozbudowy, a większych sprzeciwów nie ma i nie było. „Wydaje się, że zaczął się dobry klimat i lepsze relacje” - ocenił wiceminister. Jego zdaniem, restrykcyjne przepisy są również korzystne dla inwestorów, bo zapobiegają ostrym protestom i społecznym buntom. „Jestem wielkim zwolennikiem utrzymywania konsensusu i spokoju, bo wtedy inwestorzy mogą inwestować nawet pomimo pewnych ograniczeń” - stwierdził Tobiszowski.

Przypomniał, że Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej kończy prace nad kodeksem dobrych praktyk w energetyce wiatrowej i wyraził przekonanie, że nowe farmy będą już powstawać zgodnie z nim. (PAP)

autor: Wojciech Krzyczkowski

wkr/ je/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 08.05.2019, 20:13
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ