Pobierz materiał i Publikuj za darmo
"Centrum szkoleniowe służyłoby przekwalifikowaniu części pracowników zatrudnionych w tradycyjnych gałęziach przemysłu - m.in. w sektorze górniczym - na potrzeby sektora wiatrowego i dystrybucji energii. Nastąpiłby też wzrost konkurencyjności na rynku pracy specjalistów i inżynierów" - mówił europoseł podczas czwartkowego spotkania z dziennikarzami w Katowicach.
Tobiszowski, który przez minione prawie cztery lata był wiceministrem energii odpowiedzialnym m.in. za sprawy górnictwa węgla kamiennego, przytoczył założenia zaktualizowanej w listopadzie ub. roku Polityki Energetycznej Polski (PEP) do 2040 r., zgodnie z którą udział OZE w finalnym zużyciu energii brutto ma wzrosnąć do 2030 r. do poziomu 21-23 proc. Zastrzegł, że stabilizatorem polskiego miksu energetycznego, pozwalającym na rozwój OZE, pozostanie w tym okresie węgiel.
Według europosła, rozwój energetyki wiatrowej będzie jednym z motorów rozwoju całej polskiej gospodarki. Jak mówił, planowana budowa farm wiatrowych na Bałtyku o mocy 6 GW oznacza np. wzrost popytu na miedź ze strony branży produkującej kable o 27 tys. ton. Do budowy farm o takiej mocy potrzeba ok. 1,2 mln ton stali. Wyliczono też, że do 2030 r. energetyka wiatrowa na morzu powinna wykreować ok. 77 tys. miejsc pracy w całej gospodarce, zwiększając polskie PKB o ponad 60 mld zł w ciągu 10 lat.
Dokument PEP 2040 zakłada przy tym - przypomniał Tobiszowski - że w 2030 r. 56-60 proc. udział w w wytwarzaniu energii elektrycznej nadal będzie miał węgiel, wobec obecnego udziału na poziomie ok. 77 proc.(PAP)
autor: Marek Błoński
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 02.01.2020, 17:35 |
Źródło informacji | PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |