Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Ostateczna dwustronna umowa ma być zawarta jeszcze w tym roku. Już publikacja listy rozpoczyna proces ochrony produktów w UE i Chinach przed ich podrabianiem.
Unijna część listy zawiera m.in. ser feta, szampan, gorgonzolę i polską wódkę. Chińskie produkty, które będą chronione, to m.in. herbata jaśminowa Hengxian, ryż Panjin czy odmiana mango z Baise.
Chiński rynek produktów rolno-spożywczych jest jednym z największych na świecie i rośnie każdego roku, napędzany przez rozwijającą się klasę średnią, która lubi europejskie produkty spożywcze i napoje. Chiny mają również bogatą tradycję wytwarzania tradycyjnych produktów, z których wiele nadal jest nieznanych europejskim konsumentom. Zdaniem Komisji Europejskiej dzięki porozumieniu powinny być coraz częściej dostępne w sklepach.
"Współpraca z naszymi globalnymi parterami handlowymi (w kwestii produktów regionalnych - PAP) przynosi korzyści - rolnikom i przedsiębiorstwom rolnym. Rozwija relacje handlowe (...) i oczywiście przynosi korzyści konsumentom obu stron umowy" - powiedział w piątek unijny komisarz ds. rolnictwa Phil Hogan.
Unijny rynek produktów regionalnych jest wart 54,3 mld euro i odpowiada za 15 proc. unijnego eksportu produktów spożywczych i napojów. Lista chroniona zawiera 3300 produktów wytwarzanych w państwach członkowskich i 1250 poza terytorium UE.
Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)
luo/ az/ mc/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 03.06.2017, 10:07 |
Źródło informacji | PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |