Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Jeśli - któryś z przedsiębiorców tego nie zrobi - straci koncesję. Z kolei za handel paliwami bez koncesji ustawodawca przewidział wysokie kary; nawet do 5 lat więzienia czy karę finansową - do 5 mln złotych.
Jak zapewniła PAP Justyna Pawlińska z biura prasowego Urzędu Regulacji Energetyki, ci którzy złożyli wnioski w przewidzianym terminie, do czasu ostatecznego rozstrzygnięcia mogą prowadzić działalność na dotychczasowych zasadach.
Pawlińska powiedziała, że do Urzędu Regulacji Energetyki, a przede wszystkim do jego ośmiu oddziałów terenowych, na bieżąco wpływają wnioski ws. zmiany koncesji.
Do połowy ub. tygodnia do tych oddziałów wpłynęło średnio poniżej połowy spodziewanych wniosków. "Część wniosków napływa drogą pocztową, zatem bliższe dane URE będzie miał pod koniec stycznia br." - powiedziała.
Zgodnie z rozporządzeniem ministra energii z połowy grudnia 2016 r., przedsiębiorcy, którzy mają koncesje na wytwarzanie paliw ciekłych, ich magazynowanie, przesyłanie lub dystrybucję oraz obrót takimi paliwami, w tym z zagranicą, mieli do poniedziałku dostarczyć do URE odpowiednie wnioski. Rozporządzenie to jest z kolei wynikiem tzw. pakietu paliwowego, który ma m.in. na celu walkę z szarą strefą na rynku paliwowym.
"Ustawa ma +zrobić sito+, bo polski rynek paliwowy został dotknięty klęską +szarej strefy+, nowe przepisy mają z tym zrobić porządek. Na rynku jest ok. 10 tys. koncesji, realnie funkcjonuje 5 - 6 tys. podmiotów" - powiedziała PAP prezes Polskiej Izby Paliw Płynnych Halina Pupacz. (PAP)
drag/son/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 16.01.2017, 18:11 |
Źródło informacji | PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |