Newsletter

W Policach wyprodukowano milionową tonę AdBlue

14.08.2018, 18:26aktualizacja: 14.08.2018, 18:26

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Grupa Azoty Police wyprodukowała milionową tonę AdBlue. Substancja pomaga przeciwdziałać zanieczyszczaniu atmosfery przez tlenki azotu.

"(Produkt) dodaje się do katalizatorów. Powoduje, że samochód wydala na zewnątrz tylko azot i parę wodną" – wyjaśniał we wtorek wiceprezes Grupy Azoty Zakłady Chemiczne "Police" Tomasz Panas. Dodał, że to produkt, na który jest coraz większe zapotrzebowanie.

Milionową tonę wyprodukowano po dziesięciu latach, ale, jak zaznaczył Piotr Jaworski z Zakładów Chemicznych Police, produkcja bardzo szybko się rozwija.

"Nasza pierwsza produkcja to było kilka tysięcy ton rocznie. Pięć lat temu – kilkadziesiąt tysięcy. W tej chwili produkujemy powyżej stu tysięcy ton rocznie" – wyjaśnił Jaworski.

Preparat o nazwie AdBlue lub NOXy to wodny roztwór mocznika. W składzie ma 32 i pół proc. mocznika i 67,5 proc. wody demineralizowanej. Substancja wstrzykiwana jest przed katalizatorem znajdującym się w układzie wydechowym samochodu. W wyniku zachodzących reakcji powstają niegroźne dla środowiska azot i para wodna.

AdBlue to znak towarowy zarejestrowany przez niemieckie stowarzyszenie przemysłu motoryzacyjnego VDA. Grupa Azoty może używać jej od 2010 r. W Polsce produkt sprzedawany jest pod nazwą NOXy.

Jak powiedział Piotr Jaworski, produkt używany jest też w przemyśle. Dostarczany jest do elektrowni, elektrociepłowni czy cementowni, któe również wydzielają tlenki azotu. Do ich redukcji używane są PulNOx (40-procentowy roztwór mocznika) i woda amoniakalna Likam.

Stosowanie tego typu rozwiązań do redukcji szkodliwych substancji powstających w wyniku spalania ropy i produktów ropopochodnych wymuszają przepisy dotyczące ochrony środowiska.(PAP)

autorka: Elżbieta Bielecka

emb/ skr/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 14.08.2018, 18:26
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ