Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Spirobusy w pięciu polskich miastach
W drugiej połowie maja w pięciu miastach firma Angelini Pharma Polska zorganizowała bezpłatne badania spirometryczne i konsultacje z ekspertami w zakresie POChP. Badania odbyły się w Nowym Sączu, Rabce-Zdroju, Nowej Rudzie, Toruniu oraz Olsztynie. Badanie spirometryczne jest najważniejszym z badań czynnościowych układu oddechowego, czyli badań, które pozwalają na obiektywną ocenę czynności płuc. Podczas spirometrii ocenia się objętość powietrza wydychanego i wdychanego do płuc.
Podczas akcji „Przywracamy Oddech” przebadano 492 pacjentów. 65% badanych miało wyniki w normie i nie wymagało dalszej konsultacji. Wyniki 14% pacjentów były doskonałe i nie wskazywały na żadne obciążenia w zakresie chorób płuc. Spośród wszystkich pacjentów aż 70% stanowiły kobiety. Co piąty badany pacjent wymagał pilnej konsultacji lekarza pulmonologa i szerszej diagnostyki. To pokazuje, że problem związany z zaburzeniami czynności płuc może dotyczyć aż 20% Polaków. Dlatego niezwykle istotna jest profilaktyka.
Podpisz petycję w sprawie bezpłatnych badań przesiewowych
Przewlekła obturacyjna choroba płuc jest problemem globalnym i narastającym. Szacuje się, że aż 75% chorych nie ma postawionej prawidłowej diagnozy, co uniemożliwia szybkie podjęcie leczenia. Tylko wczesna diagnoza jest szansą na zatrzymanie epidemii chorób płuc. Firma Angelini Pharma Polska postanowiła zaangażować się w rozwiązanie tego problemu. Od ubiegłego roku prowadzi akcję, której celem jest promocja ogólnopolskiej petycji kierowanej do Ministerstwa Zdrowia w sprawie wdrożenia systemowych działań profilaktycznych. Dzięki nim zostałyby zniesione ograniczenia w dostępności do badań płuc, np. spirometrii. Dotychczas petycję do Ministerstwa Zdrowia w sprawie wprowadzenia programu wsparcia pacjentów rzucających palenie oraz powszechnych badań diagnozujących POChP podpisało ponad 1100 osób. Projekt ten można poprzeć, podpisując petycję na stronie: www.przywracamyoddech.pl/petycja.
Przyczyny POChP - jak zapobiegać?
Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) to choroba układu oddechowego, charakteryzująca się postępującym ograniczeniem przepływu powietrza przez drogi oddechowe. Jest nieuleczalna, ale możliwa do kontrolowania i spowalniania jej postępu. Najczęstszą przyczyną POChP jest palenie papierosów oraz długotrwałe narażenie na wdychanie zanieczyszczonego powietrza.
Palenie tytoniu przyczynia się do 80-90% przypadków POChP. Rzucenie nałogu poprawia rokowanie w przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc. Według Centers for Disease Control and Prevention (CDC) ryzyko śmiertelności z powodu POChP jest 13-krotnie wyższe u palaczy niż u osób niepalących. Drugą przyczyną zachorowań na POChP jest smog. Polska znajduje się w niechlubnej czołówce krajów o najgorszej jakości powietrza. Z tego powodu umiera w naszym kraju nawet 30 tys. osób rocznie.
W Polsce już dziś mamy 2 mln zdiagnozowanych chorych. Na podstawie przeprowadzonych badań przesiewowych możemy szacować, że leczeniem powinno zostać objętych nawet 5 mln obywateli naszego kraju (20 proc. z 27 mln dorosłych Polaków). Dlatego niezwykle ważne jest zapewnienie szerokiego dostępu do badań profilaktycznych, które pozwolą wychwycić chorobę we wczesnym stadium. Nie czekaj i już dziś podpisz petycję na www.przywracamyoddech.pl/petycja.
Źródło informacji: Angelini Pharma
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 14.06.2024, 11:53 |
Źródło informacji | Angelini Pharma |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Nowa terapia daje nadzieję chorym na tętnicze nadciśnienie płucne PAP
Tętnicze nadciśnienie płucne (TNP) to rzadka choroba kardiologiczna. Nieleczona może prowadzić do śmierci. Badania kliniczne nad nowym lekiem, prowadzone przez prof. Grzegorza Kopcia z Ośrodka Chorób Krążenia Płucnego UJ w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Św. Jana Pawła II, dały bardzo dobre rezultaty i napawają chorych optymizmem.
- 07.01.2025, 08:00
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Technologia w służbie zdrowia: dlaczego dane ze smartwatchy warto pokazać lekarzowi?
Z urządzeń ubieralnych, czyli inteligentnych zegarków i opasek, korzysta ponad 1/3 Polaków - wynika z badania Huawei CBG Polska [1]. Sprzęty te pozwalają na monitorowanie aktywności fizycznej, a także kluczowych parametrów zdrowotnych, takich jak tętno i saturacja krwi, a nawet EKG czy ciśnienie tętnicze. Dane te mogą dostarczać cennych informacji zarówno posiadaczowi zegarka, jak i lekarzowi, wspierając diagnostykę. W praktyce zaledwie 25% użytkowników pokazała doktorowi zebrane w ten sposób wyniki. Dlaczego tak się dzieje? I czy warto promować wykorzystywanie danych odpacjenckich w polskiej służbie zdrowia?- 30.12.2024, 13:13
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: Huawei