Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Ogólnopolska Organizacja Kwiat Kobiecości ruszyła z projektem BADABUS - innowacyjnym mobilnym gabinetem medycznym. Bus dociera do każdego zakątka Polski i umożliwia szybką diagnostykę w kierunku raka szyjki macicy, raka jajnika i raka prostaty wszędzie tam, gdzie dostęp do badań jest utrudniony i wymaga wielomiesięcznych oczekiwań. BADABUSa mogą wynająć prywatne firmy czy instytucje, które chcą zainwestować w zdrowie pracowników lub klientów.
W Polsce problem zachorowalności i umieralności zarówno kobiet, jak i mężczyzn na nowotwory narządów płciowych wciąż jest poważny. Każdego roku z powodu zbyt późnego wykrycia nieprawidłowości ponad 2000 kobiet umiera na raka szyjki macicy, ponad 2500 z powodu raka jajnika, a 5500 mężczyzn na raka prostaty. Jak wynika z badań IQS 65% kobiet unika badań profilaktycznych, ponieważ boi się, że zostanie wykryta u nich choroba. Istotnym problemem jest też to, że spory odsetek kobiet uważa, że nie stać ich na prywatnego lekarza (49%), a jednocześnie na wizytę, szczególnie w ramach NFZ, czeka się zbyt długo (38%).
W odpowiedzi na ten problem powstał BADABUS, czyli profesjonalny, w pełni wyposażony i innowacyjny gabinet medyczny „na kółkach”, który umożliwi uratowanie życia tysiącom kobiet i mężczyzn w całej Polsce. Oprócz standardowego wyposażenia typowego dla gabinetu ginekologicznego, w busie znajduje się także wydzielone pomieszczenie z toaletą i bieżącą wodą, zapewniające komfortowe przygotowanie do diagnostyki. Badania przeprowadza wykwalifikowany personel medyczny i obsługa, w skład których wchodzą: położne i pielęgniarki z odpowiednimi uprawnieniami i doświadczeniem pobierające materiał do badania u kobiet i mężczyzn oraz osoby rejestrujące pacjentów.
„Nigdy nie wiemy, kiedy choroba zagości w naszym życiu, dlatego tak ważne są badania profilaktyczne, aby odpowiednio wcześnie zareagować i dać sobie większe szanse na jej przezwyciężenie. Z tego powodu powstał BADABUS, miejsce, w którym szybko i bezpłatnie można wykonać badania diagnostyczne ratujące życie. Nasz mobilny gabinet medyczny mogą wynająć prywatne firmy czy instytucje, które chcą zainwestować w zdrowie i bezpieczeństwo pracowników czy swoich klientów, dając im warunki i motywację do zatroszczenia się o siebie samego. Każda okazja, aby zadbać o swoje zdrowie jest dobra” - mówi Ida Karpińska, prezes Ogólnopolskiej Organizacji Kwiat Kobiecości.
Z badań mogą skorzystać wszyscy, niezależnie od wieku. Zarówno osoby nieubezpieczone, jak i te, które nie posiadają obywatelstwa polskiego. BADABUS dojedzie wszędzie tam, gdzie jest potrzebny. Badania mogą być wykonywane w zakładach pracy, na piknikach i eventach, w mieście czy przed galeriami handlowymi.
Mobilny Gabinet przyjeżdża na zaproszenie prywatnych firm, instytucji, urzędów miasta czy gmin. W BADABUSIE można wykonać następujące badania:
Badania dla kobiet:
● Cytologia zwykła lub LBC - pozwala na wykrycie wczesnej postaci raka szyjki macicy w stadium bezobjawowym;
● Test DNA HPV - służy do wykrywania materiału genetycznego tych typów wirusa HPV, które stwarzają wysokie ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy;
● Test połączony - cytologia LBC + test HPV - test dający największe szanse na rozpoznanie raka szyjki macicy;
● Test DNA BRCA1 - test oparty jest na badaniu genu BRCA1, nierzadko związanego z zachorowaniem na raka piersi i jajnika;
Badania dla mężczyzn:
● Test PSA z krwi - test wykorzystywany do wykrywania oraz śledzenia przebiegu raka prostaty, a także wykrywania łagodnego przerostu gruczołu krokowego
Mobilny Gabinet Medyczny jest w pełni zabezpieczony przed wszelkimi wirusami, bakteriami, grzybami, pleśniami i lotnymi związkami organicznymi, dzięki zaaplikowanej specjalnej powłoce tytanowej, którą tworzą zaawansowane technologicznie nanocząsteczki. Powłoka dezynfekuje wszystkie powierzchnie przez 24 godziny na dobę.
Miejsca i daty, w których będzie można wykonać bezpłatne badania profilaktyczne w BADABUSIE można śledzić na stronie internetowej kwiatkobiecosci.pl/badabus/.
Fundatorami BADABUSA są firmy Amica i Volvo Trucks.
O Ogólnopolskiej Organizacji Kwiat Kobiecości:
Kwiat Kobiecości jest inicjatywą Idy Karpińskiej i kobiet, które tak jak ona walczyły i wygrały walkę z rakiem szyjki macicy. Postanowiły powołać ją do życia, ponieważ statystyki zachorowań na RSM w Polsce były i są przerażające. Organizacja stawia przede wszystkim na profilaktykę, dostęp do informacji, edukację i zmianę świadomości w podejściu do zdrowia, nie tylko samych kobiet, ale również i mężczyzn.
KONTAKT:
Anna Jarczewska - Project Manager
e-mail: badabus@kwiatkobiecosci.pl
tel. 605 353 130
Źródło informacji: Ogólnopolska Organizacja Kwiat Kobiecości
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 21.04.2022, 09:35 |
Źródło informacji | Ogólnopolska Organizacja Kwiat Kobiecości |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Technologia w służbie zdrowia: dlaczego dane ze smartwatchy warto pokazać lekarzowi?
Z urządzeń ubieralnych, czyli inteligentnych zegarków i opasek, korzysta ponad 1/3 Polaków - wynika z badania Huawei CBG Polska [1]. Sprzęty te pozwalają na monitorowanie aktywności fizycznej, a także kluczowych parametrów zdrowotnych, takich jak tętno i saturacja krwi, a nawet EKG czy ciśnienie tętnicze. Dane te mogą dostarczać cennych informacji zarówno posiadaczowi zegarka, jak i lekarzowi, wspierając diagnostykę. W praktyce zaledwie 25% użytkowników pokazała doktorowi zebrane w ten sposób wyniki. Dlaczego tak się dzieje? I czy warto promować wykorzystywanie danych odpacjenckich w polskiej służbie zdrowia?- 30.12.2024, 13:13
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: Huawei
-
Nowe wytyczne Stowarzyszenia Chirurgów Okulistów Polskich: pacjent może zweryfikować personel i sprzęt PAP
„Ogłoszone 9 grudnia nowe wytyczne Stowarzyszenia Chirurgów Okulistów Polskich (SCOP) to ważne i przydatne narzędzie dla pacjentów poszukujących możliwości korekty wady wzroku” – komentuje Agnieszka Szpara, prezes zarządu sieci klinik Optegra.- 30.12.2024, 09:00
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: PAP MediaRoom