Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Naukowcy z Francuskiego Narodowego Instytutu Zdrowia i Badań Medycznych (Institut national de la santé et de la recherche médicale; INSERM) oraz Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem (IARC), na łamach pisma „PLOS Medicine” opublikowali wyniki projektu, w ramach którego sprawdzali zależność występowania nowotworów od spożycia produktów o różnej wartości odżywczej.
Jakość żywności badacze opisali według systemu FSAm-NPS używanego przez brytyjską Agencję Standaryzacji Żywności (Food Standards Agency).
To oparta na pięciu kolorach i pięciu literach metoda klasyfikacji, która pokazuje ogólną wartość żywieniową produktów. Zielony (A) oznacza żywność najzdrowszą, a ciemnopomarańczowy (E) najgorszej jakości. Pod uwagę bierze się np. zawartość kalorii, tłuszczów, błonnika, owoców czy warzyw.
Władze UE rozważają nawet wprowadzenie w całej Europie opracowanego na podstawie FSAm-NPS specjalnego systemu znakowania żywności Nutri-Score, który używany jest już we Francji i niedawno został przyjęty przez władze Belgii.
Zdaniem autorów nowej pracy, pomoc konsumentom w wybieraniu zdrowszego jedzenia to jedno z kluczowych wyzwań w zapobieganiu nowotworom oraz innym przewlekłym chorobom.
Jak tłumaczą, wcześniejsze badania sprawdzały już wpływ wartości odżywczej jedzenia na ryzyko raka, ale prowadzono je w populacjach lokalnych lub tylko na terenie jednego kraju.
Opisany teraz projekt miał natomiast znacznie szerszy zakres. Jego autorzy przeanalizowali dane na temat prawie pół miliona dorosłych osób uczestniczących w badaniu European Prospective Investigation into Cancer and Nutrition (EPIC) w latach 1992-2014.
Uczestnicy programu byli obserwowani średnio przez ponad 15 lat.
U włączonych do programu ponad 470 tys. osób pojawiło się prawie 50 tys. przypadków nowotworów. Były to głównie raki piersi, prostaty i odbytnicy.
Każdemu z uczestników naukowcy przypisali odpowiednią wartość, według oceniającego żywienie systemu FSAm-NPS i przeprowadzili złożoną analizę statystyczną pokazującą powiązania między jakością jedzenia a ryzykiem zachorowania.
Jedząc wartościowe produkty można zmniejszyć zagrożenie - pokazują wyniki.
Wśród osób odżywiających się najgorzej pojawiły się 81,4 przypadki raka w przeliczeniu na 10 tys. tzw. osobolat, a w grupie jedzącej najlepiej – 69,5 przypadków na 10 tys. osobolat.
Statystyczne obliczenia pokazały, że uczestnicy z grupy jedzącej najmniej wartościowe produkty byli o 7 proc. bardziej zagrożeni rakiem niż uczestnicy z grupy żywiącej się produktami najwartościowszymi.
Różnice szczególnie dotyczyły raka jelita grubego i odbytnicy, górnej części dróg oddechowo-pokarmowych i żołądka, a także płuc w przypadku mężczyzn oraz wątroby i piersi po menopauzie u kobiet.
- Wyniki te wspierają znaczenie FSAm-NPS jako podstawowego systemu oznaczania opakowań produktów żywnościowych oraz innych związanych ze zdrowiem publicznym systemów oznaczania żywności - piszą autorzy publikacji.
(PAP)
Marek Matacz
Więcej informacji: https://www.eurekalert.org/pub_releases/2018-09/p-efw091118.php
Kampania realizowana w ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych, zadanie Promocja zdrowia i profilaktyka nowotworów, finansowana ze środków Ministra Zdrowia.
www.gov.pl/zdrowie
www.planujedlugiezycie.pl
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 08.11.2018, 13:22 |
Źródło informacji | Centrum Prasowe PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |