Newsletter

Zdrowie i styl życia

Badanie 470 tysięcy Europejczyków udowodniło, że zdrowie jedzenie zmniejsza ryzyko raka

08.11.2018, 13:22aktualizacja: 08.11.2018, 13:22

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Profilaktyka nowotworów to, oprócz aktywności fizycznej i regularnych badań, także właściwe odżywianie się. Obszerne badanie pokazało, że spożywanie dużej ilości produktów o niskiej wartości odżywczej podnosi ryzyko rozwoju tego typu chorób. Najbardziej dotyczy to raka jelita grubego i odbytnicy, górnych części dróg oddechowo-pokarmowych i żołądka, płuc oraz piersi.

Naukowcy z Francuskiego Narodowego Instytutu Zdrowia i Badań Medycznych (Institut national de la santé et de la recherche médicale; INSERM) oraz Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem (IARC), na łamach pisma „PLOS Medicine” opublikowali wyniki projektu, w ramach którego sprawdzali zależność występowania nowotworów od spożycia produktów o różnej wartości odżywczej.

Jakość żywności badacze opisali według systemu FSAm-NPS używanego przez brytyjską Agencję Standaryzacji Żywności (Food Standards Agency).

To oparta na pięciu kolorach i pięciu literach metoda klasyfikacji, która pokazuje ogólną wartość żywieniową produktów. Zielony (A) oznacza żywność najzdrowszą, a ciemnopomarańczowy (E) najgorszej jakości. Pod uwagę bierze się np. zawartość kalorii, tłuszczów, błonnika, owoców czy warzyw.

Władze UE rozważają nawet wprowadzenie w całej Europie opracowanego na podstawie FSAm-NPS specjalnego systemu znakowania żywności Nutri-Score, który używany jest już we Francji i niedawno został przyjęty przez władze Belgii.

Zdaniem autorów nowej pracy, pomoc konsumentom w wybieraniu zdrowszego jedzenia to jedno z kluczowych wyzwań w zapobieganiu nowotworom oraz innym przewlekłym chorobom.

Jak tłumaczą, wcześniejsze badania sprawdzały już wpływ wartości odżywczej jedzenia na ryzyko raka, ale prowadzono je w populacjach lokalnych lub tylko na terenie jednego kraju.

Opisany teraz projekt miał natomiast znacznie szerszy zakres. Jego autorzy przeanalizowali dane na temat prawie pół miliona dorosłych osób uczestniczących w badaniu European Prospective Investigation into Cancer and Nutrition (EPIC) w latach 1992-2014.

Uczestnicy programu byli obserwowani średnio przez ponad 15 lat.

U włączonych do programu ponad 470 tys. osób pojawiło się prawie 50 tys. przypadków nowotworów. Były to głównie raki piersi, prostaty i odbytnicy.

Każdemu z uczestników naukowcy przypisali odpowiednią wartość, według oceniającego żywienie systemu FSAm-NPS i przeprowadzili złożoną analizę statystyczną pokazującą powiązania między jakością jedzenia a ryzykiem zachorowania.

Jedząc wartościowe produkty można zmniejszyć zagrożenie - pokazują wyniki.

Wśród osób odżywiających się najgorzej pojawiły się 81,4 przypadki raka w przeliczeniu na 10 tys. tzw. osobolat, a w grupie jedzącej najlepiej – 69,5 przypadków na 10 tys. osobolat.

Statystyczne obliczenia pokazały, że uczestnicy z grupy jedzącej najmniej wartościowe produkty byli o 7 proc. bardziej zagrożeni rakiem niż uczestnicy z grupy żywiącej się produktami najwartościowszymi.

Różnice szczególnie dotyczyły raka jelita grubego i odbytnicy, górnej części dróg oddechowo-pokarmowych i żołądka, a także płuc w przypadku mężczyzn oraz wątroby i piersi po menopauzie u kobiet.

- Wyniki te wspierają znaczenie FSAm-NPS jako podstawowego systemu oznaczania opakowań produktów żywnościowych oraz innych związanych ze zdrowiem publicznym systemów oznaczania żywności - piszą autorzy publikacji.

(PAP)

Marek Matacz

Więcej informacji: https://www.eurekalert.org/pub_releases/2018-09/p-efw091118.php

Kampania realizowana w ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych, zadanie Promocja zdrowia i profilaktyka nowotworów, finansowana ze środków Ministra Zdrowia.

www.gov.pl/zdrowie

www.planujedlugiezycie.pl

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 08.11.2018, 13:22
Źródło informacji Centrum Prasowe PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ