Newsletter

Zdrowie i styl życia

Co 9 minut niepotrzebnie umiera Polak z niewydolnością serca

11.07.2019, 11:57aktualizacja: 11.07.2019, 11:57

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Koalicja „Serce dla Kardiologii" - logo
Koalicja „Serce dla Kardiologii" - logo
Każdego rok możliwe byłoby uratowanie życia 15 000 Polaków z niewydolnością serca, o ile refundacji podlegałaby innowacyjna terapia oparta na substancjach czynnych sakubitryl/walsartan. Lek nie trafił przed wakacjami na listę leków współfinansowanych przez budżet. Pacjenci mówią „dość” i żądają prawa do dłuższego, godnego życia.

9 minut [1]. Taka jest częstotliwość, z jaką umierają Polacy z niewydolnością serca, którym życie mogłaby przedłużyć refundacja leku zawierającego połączenie dwóch substancji akubitryl/walsartan. Jest dopuszczony do stosowania na terytorium Polski i posiada rekomendacje lekarzy kardiologów, którzy są przekonani o jego przełomowości. Dostęp do niego mają już w ramach refundacji pacjenci w wielu krajach Europy, co przełożyło się na ograniczenie potrzeby ich hospitalizacji.

„Każdego roku można by uniknąć śmierci 15 tys. chorych, dla których ratunkiem jest wprowadzenie na listę środków refundowanych leku zawierającego sakubitryl i walsartan. Sytuacja chorych jest na tyle trudna, że nie możemy już dalej czekać. Głośno wyrażamy sprzeciw przeciwko niepotrzebnym śmierciom dziesiątek tysięcy Polaków!” – powiedziała Beata Ambroziewicz, prezes Polskiej Unii Organizacji Pacjenckich.

Pacjenci do tej pory próbowali dialogu z Ministerstwem Zdrowia. Od maja zbierają podpisy pod petycją w sprawie dostępu do godnego leczenia dla chorych z niewydolnością serca: tiny.pl/tdws4

„W imieniu pacjentów z niewydolnością serca apelujemy do pana ministra o pochylenie się nad sytuacją chorych i uwzględnienie w najbliższym projekcie listy leków refundowanych ratunku dla pacjentów z niewydolnością serca” - powiedziała Agnieszka Wołczenko, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pacjentów ze Schorzeniami Serca i Naczyń EcoSerce.

W Polsce na niewydolność serca cierpi około 700-800 tysięcy chorych, szacuje się jednak, że liczba ta może sięgać miliona osób. Brak innowacyjnego leczenia zmusza chorych do rezygnacji z życia zawodowego, a to w konsekwencji wiąże się z ogromnymi stratami dla budżetu państwa: ZUS rocznie wydaje 151 mln złotych z tytułu zasiłków, rent, itp.

[1] Dane opracowane przez koalicję „Serce dla Kardiologii”.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 11.07.2019, 11:57
Źródło informacji Koalicja „Serce dla Kardiologii”
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii