Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Celem kampanii jest popularyzowanie wiedzy o tym, jak ważne jest korzystanie z fachowej pomocy na każdym etapie terapii oraz jakie korzyści płyną z odpowiedzialnego, świadomego stosowania leków. To współdziałanie lekarza, farmaceuty i pacjenta może realnie poprawić jakość życia i skuteczność leczenia każdego z nas.
W ramach „DOZkonałej LEKCJI ZDROWIA”, portal DOZ.pl uruchomił nieodpłatne konsultacje z farmaceutami na dedykowanej infolinii pod numerem 800 110 110 - od poniedziałku do piątku, w godzinach: 7:00 - 22:00.
Jak podkreśliła Marta Markiewicz-Melon, prezes Fundacji Rzecznicy Zdrowia, ta inicjatywa ma szansę, aby całkowicie odmienić oblicze polskiej farmacji oraz scenę ochrony zdrowia w naszym kraju. „W erze informacji, które bombardują nas każdego dnia - często niezweryfikowanych i pełnych fake newsów medycznych - farmaceuci stają się najbardziej dostępnymi i wiarygodnymi osobami w systemie. To oni powinni pełnić rolę solidnej bazy wiedzy dla całego społeczeństwa” - zaznaczyła Marta Markiewicz.
Dlaczego adherencja jest tak ważna?
Adherencja, jako przestrzeganie zaleceń lekarza i farmaceuty to warunek skuteczności terapii. Niestety, rzeczywistość często wygląda inaczej. Wielu pacjentów nieświadomie naraża się na ryzyko, niewłaściwie przyjmując leki, łącząc je bez konsultacji z fachowcem czy zapominając o dawkach i porach podania.
Statystyki mówią same za siebie - aż 30% pacjentów nie stosuje się do zaleceń, co skutkuje brakiem oczekiwanych efektów i poważnymi powikłaniami zdrowotnymi.
Jak podkreśla mgr farm. Bożena Szymańska - ekspert w kampanii DOZkonała LEKCJA ZDROWIA: „Ta kampania opiera się na rzetelnych badaniach. Wiemy, że nieprzestrzeganie zaleceń, obniża skuteczność terapii. Co więcej, niewłaściwe stosowanie leków może prowadzić do powikłań, a nawet zagrozić życiu pacjenta. Dodatkowo, generuje ogromne koszty dla systemu ochrony zdrowia w postaci leczenia powikłań, dodatkowych hospitalizacji”.
Czym wyróżnia się „DOZkonała Lekcja Zdrowia”?
W ramach kampanii, DOZ.pl uruchomił specjalną infolinię, na której farmaceuci będą dyżurować, służąc fachową pomocą i wyjaśniając wszelkie wątpliwości pacjentów - nawet te najprostsze.
Równocześnie na stronie DOZ.pl dostępne będą odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania związane z przyjmowaniem leków, dawkowaniem i bezpieczeństwem.
Ponadto, przygotowano nowoczesne materiały edukacyjne, które krok po kroku wyjaśniają, jak prawidłowo odczytywać ulotki, na co zwracać uwagę, i dlaczego tak istotne jest przestrzeganie schematów dawkowania. W celu zwiększenia przystępności i skuteczności przekazu kampanii, do współtworzenia projektu zaangażował się znany i ceniony rysownik Henryk Sawka. Jego humorystyczne ilustracje trafnie obrazują najważniejsze problemy związane z właściwym stosowaniem leków, jednocześnie przyciągając uwagę odbiorców.
Edukacja i zaufanie - fundament skutecznej terapii
„Mam możliwość spojrzenia na tę kwestię z dwóch stron” - mówi prof. Maciej Rabijewski. „Od 30 lat prowadzę praktykę lekarską, a moja żona to farmaceutka. Lekarz w przychodni przepisuje lek, i nie ma czasu porozmawiać z pacjentem, nie ma czasu wyjaśnić czy przyjmować leki rano czy wieczorem, z czym wolno łączyć, a z czym nie. Nie ma czasu” - zaznacza prof. Rabijewski.
„Dlatego tak ważna jest rola farmaceuty. To farmaceuta w aptece tłumaczy pacjentowi, na co choruje, dlaczego dostał takie a nie inne leki i jak je stosować. Rola farmaceuty i lekarza jest komplementarna - oboje stanowią zespół dbający o zdrowie pacjenta” - dodaje.
Dlaczego nie można lekceważyć adherencji?
Zignorowanie zasad przyjmowania leków to nie tylko ryzyko nieskutecznej terapii, ale i poważnych powikłań - czasami wymuszających hospitalizację. Szacuje się, że brak przestrzegania zaleceń może obniżyć skuteczność leczenia nawet o 50%.
„Współpraca lekarza i farmaceuty to nie tylko schemat, lecz konieczność. To od naszej wspólnej pracy zależy, czy pacjent wróci do zdrowia” - podkreśla prof. Maciej Rabijewski, lekarz z 30-letnim doświadczeniem, prywatnie mąż farmaceutki prowadzącej aptekę.
Prof. Rabijewski dodaje: „Od lat prowadzę praktykę lekarską, a moja żona, farmaceutka, pracuje w aptece. Często lekarz nie ma czasu, by szczegółowo wyjaśnić pacjentowi, kiedy i jak przyjmować leki. Właśnie dlatego tak istotną rolę odgrywa farmaceuta - to on informuje pacjenta, na co choruje, dlaczego dostał takie a nie inne leki i jak je prawidłowo stosować”.
Interakcje leków i suplementów
Dr farm. Adrian Bryła podkreśla, że przeciętny pacjent przyjmuje około 4 leków i 3,5 suplementu diety. To mieszanka, która może prowadzić do niepożądanych interakcji - działań polekowych, które w najlepszym wypadku nie przyniosą oczekiwanych efektów, a w gorszym mogą poważnie zagrozić zdrowiu.
„Samoleczenie i niewłaściwe przyjmowanie leków to najczęstsze przyczyny powikłań i hospitalizacji” - przestrzega dr farm. Adrian Bryła. - A znaczenie ma wszystko: pora dnia, przyjmowania leku, systematyczność, a nawet czym popijamy lek”.
„Podsumowując, kluczem do sukcesu jest edukacja pacjenta, zaufanie do fachowej wiedzy i pełne zrozumienie schematów leczenia. Wszystko to w dużej mierze zależy od współpracy pacjenta, lekarza i farmaceuty - zamiast jedynie walczyć z objawami, należy działać kompleksowo, znając i stosując się do zaleceń, bo od tego zależy nasze szybkie powrócenie do zdrowia i jakość życia” - mówi mgr farm. Bożena Szymańska.
DOZkonałej LEKCJI ZDROWIA: https://www.doz.pl/lp/lekcja-zdrowia
Źródło informacji: Media dla Zdrowia
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 19.05.2025, 14:44 |
Źródło informacji | Agencja Media dla Zdrowia |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
NCCN przyłącza się do światowych organizacji na rzecz walki z rakiem na pierwszym międzynarodowym spotkaniu szkoleniowo-mentorskim w sprawie planów leczenia onkologicznego
Stowarzyszenie National Comprehensive Cancer Network z siedzibą w USA znalazło się wśród przedstawicieli nawet 75 krajów biorących udział w Cancer Planners Forum w Genewie w Szwajcarii.- 14.05.2025, 13:46
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: PR Newswire
-
Eksperci wskazują, że szczepienia ochronne dorosłych to sposób na zdrowsze i dłuższe życie PAP
Populacja w Europie szybko się starzeje, a osoby dorosłe, szczególnie po pięćdziesiątce są grupą narażoną na choroby zakaźnie i wywołane przez nie powikłania. Poprawę ich bezpieczeństwa ma zapewnić opracowywany w UE program szczepień ochronnych. Pierre Van Damme z Uniwersytetu w Antwerpii (Belgia) i prof. Paolo Bonanni z Uniwersytetu we Florencji (Włochy), założyciele Adult Immunization Board (AIB), mówią w rozmowie z PAP, jak i dlaczego powinno się zachęcać dorosłych do szczepień.- 14.05.2025, 09:11
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Diagnostyka onkologiczna nadal kuleje. Eksperci alarmują: „Rozwiązania potrzebne na wczoraj”
„Już po pierwszym miesiącu funkcjonowania Krajowej Sieci Onkologicznej widzimy konkretne bariery, szczególnie w obszarze diagnostyki. Ale wiemy też, co można i trzeba zmienić” - mówił prof. Piotr Rutkowski, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Onkologicznego, otwierając konferencję online poświęconą najpilniejszym potrzebom systemowym. Brak możliwości rozliczania badań molekularnych z krwi w trybie ambulatoryjnym, niepełne rozpoznania w SOLO-3, przesadna biurokracja i zbyt długie ścieżki decyzyjne - to tylko niektóre z problemów wskazanych przez ekspertów. Kluczowe jest odblokowanie finansowania, uproszczenie procedur, wprowadzenie jednoczasowego skierowania na badania patomorfologiczne i molekularne (warunkowego) oraz przywrócenie akredytacji dla zakładów patomorfologii. „Nie możemy dłużej udawać, że diagnostyka molekularna to dodatek. To warunek skutecznej diagnostyki i leczenia” - podkreśli wielokrotnie eksperci.- 13.05.2025, 16:17
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: Polskie Towarzystwo Onkologiczne
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ