Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Zdrowie jest dla Polaków najwyższą wartością. To zdrowia życzymy bliskim w pierwszej kolejności, bo nie mamy wątpliwości, że jest ono warunkiem koniecznym do osiągnięcia życiowych celów i dobrobytu. I tak jak oczywistym jest dla nas, że zdrowie jednostki jest kapitałem umożliwiającym jej rozwój, tak oczywistym powinno być zarówno dla obywateli, jak i rządzących, że zdrowie społeczeństwa jest kapitałem gwarantującym rozwój państwa.
Zdrowie jest bezcennym i strategicznym zasobem państwa. Tylko zdrowe społeczeństwo może kreatywnie działać i efektywnie pracować, przyczyniając się do postępu cywilizacyjnego i rozwoju gospodarczego swojego kraju. Efektywne działanie państwa na rzecz ochrony zdrowia obywateli powinno być obszarem zainteresowania wszystkich, którym zależy na dobrobycie i rozwoju gospodarczym.
Traktowanie zdrowia obywateli jedynie w kategorii wydatków i bieżącego administrowania nimi, zamiast strategicznego zarządzania, skutkuje problemami, z którymi spotykamy się na co dzień w kontakcie z ochroną zdrowia. Nieprzyjazny system, w którym pacjenci czują się zagubieni, kolejki i brak dostępu do nowoczesnego leczenia - to wszystko sprawia, że różnica w zdrowotności Polaków w stosunku do mieszkańców krajów UE pogłębia się. Widać to wyraźnie, gdy analizujemy oczekiwaną długość życia w Polsce, która wciąż jest poniżej średniej europejskiej - szacowana różnica sięga średnio aż 4 lat (1). Co bardzo istotne, liczba lat, jakie Polacy przeżywają w zdrowiu, jest niższa niż w wielu krajach europejskich (2) . Oczekiwana długość życia kobiety w Polsce w roku 2012 wynosiła 81 lat, z czego tylko do 63 roku życia cieszyła się dobrym zdrowiem. Dla porównania, kobieta w Szwecji, przy oczekiwanej długości życia 84 lat, w zdrowiu przeżywa 72 lata.
Dodatkowo, Polska stoi u progu ogromnych wyzwań demograficznych. Starzenie się polskiego społeczeństwa oznacza zwiększone wydatki na zdrowie, które powinny być zaplanowane w sposób maksymalnie efektywny. Skuteczne leczenie powinno umożliwiać starszym osobom samodzielne funkcjonowanie w życiu społecznym oraz jak najdłuższą obecność na rynku pracy. Konieczne jest też strategiczne podejście do dbałości o zdrowie pracujących Polaków i młodego pokolenia. Na ich barkach spocznie bowiem zadanie utrzymania systemu ochrony zdrowia i opieki społecznej. Tymczasem obecnie Polska jest w czołówce krajów europejskich, w których niepełnosprawność i choroby generują bezrobocie. Kwestie zdrowotne są przyczyną aż 10% decyzji o rezygnacji z pracy, przy czym w grupie wiekowej 45-54 stanowią aż 18% (3). Niepełnosprawność ma wpływ na wiele aspektów ludzkiego życia, w tym również na pracę zawodową. W ogólnej populacji osób w wieku produkcyjnym, udział zatrudnionych wynosi około 59%, podczas gdy w populacji osób niepełnosprawnych (tj. spełniających kryterium prawne lub biologiczne) spada on do 16% (20% wśród mężczyzn i 13% wśród kobiet) (4).
Najwyższa pora na zmianę podejścia do zdrowia wśród rządzących w Polsce. Nadszedł czas na przeprowadzenie właściwego rachunku ekonomicznego, a także na inwestycje w zdrowie Polaków. Oczekujemy, że głębokie zmiany, zwiększające efektywność funkcjonowania całego systemu ochrony zdrowia, przełożą się na: bardziej przyjazną i lepszą organizację systemu w trosce o dobro pacjenta, koordynację wszystkich poziomów lecznictwa, w tym również na poprawę dostępności do nowoczesnych metod leczenia - leków i technologii medycznych.
Zarówno oczekiwana długość życia, jak i standaryzowany do wieku współczynnik zgonów, zależą od dostępności pacjentów do skutecznego leczenia, w tym farmakoterapii. Nowoczesne leki zwiększają efektywność terapii i pozwalają na ograniczenie kosztów systemu ochrony zdrowia związanych z lecznictwem szpitalnym i leczeniem powikłań, a także wydatków systemu opieki społecznej - świadczeń zdrowotnych, rent, itd.
Kampania wyborcza to czas, gdy dyskutujemy o priorytetowych zagadnieniach z perspektywy państwa i obywateli. To zatem idealny moment do tego, by rozpocząć szeroką dyskusję na temat wyzwań związanych z ochroną zdrowia w naszym kraju. Polacy tego oczekują - jak pokazało badanie przeprowadzone w ramach inicjatywy "Głosuję na zdrowie" aż 87% Polaków uważa, że w czasie obecnej kampanii wyborczej politycy powinni poświęcić większą uwagę tematowi ochrony zdrowia, a zdaniem 91% respondentów partie polityczne powinny jasno określić swoje plany dotyczące poprawy jakości funkcjonowania ochrony zdrowia w Polsce.
Rozmawiajmy zatem. Szukajmy efektywnych rozwiązań. Stwórzmy wizje i plan działań, bo zdrowe państwo potrzebuje zdrowych obywateli. Zagłosujmy na zdrowie!
Z poważaniem,
Rada Ekspertów
prof. Elżbieta Mączyńska
prof. Witold Orłowski
prof. dr hab. med. Piotr Bolesław Kuna
prof. Janusz Czapiński
prof. dr hab. n. med. Tadeusz Pieńkowski
dr Małgorzata Gałązka-Sobotka
Kontakt dla mediów:
Daria Bojkowska
Biuro Prasowe INFARMA
tel. kom.+48 533 322 264
e-mail: anna-daria.bojkowska@mslgroup.com
www.glosujenazdrowie.pl
1. W oparciu o dane WordBank, wskaźnik "Life expectancy at birth, total (years)", http://data.worldbank.org/indicator/SP.DYN.LE00.IN
2. W oparciu o dane HEALTH AT A GLANCE: EUROPE 2014 © OECD 2014, http://ec.europa.eu/health/reports/docs/health_glance_2014_en.pdf
3. EFPIA Health & Growth Compendium na podstawie European Commission: Health of People of Working Age( 2011); European Commission: Health Systems and Health care in the EU (2012).
4. Raport Fundacji na rzecz Zdrowego Starzenia się pt. "Konstruktywni. Zdrowi - Aktywni - Konstruktywni", dr n. hum. Filip Raciborski, prof. dr hab. n. med. Bolesław Samoliński.
5. Badanie opinii publicznej przeprowadzone przez Millward Brown w dniach 28-31.08.2015 na reprezentatywnej próbie Polaków na potrzeby inicjatywy "Głosuję na zdrowie".
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
POBIERZ ZAŁĄCZNIKI
Data publikacji | 12.10.2015, 14:46 |
Źródło informacji | Głosuję na zdrowie |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Światowy Dzień Rzucania Palenia: młodzież ma zbyt łatwy dostęp do produktów nikotynowych PAP
- 22.11.2024, 15:06
- Kategoria: Polityka i społeczeństwo
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
III Forum Bezpiecznej Żywności w Warszawie. Green REV Institute i Koalicja Future Food 4 Climate zapraszają
26 listopada 2024 w godzinach 10:30-15:30, w Bibliotece Publicznej m.st. Warszawy, już po raz trzeci odbędzie się Forum Bezpiecznej Żywności - wydarzenie organizowane przez Green REV Institute oraz koalicję Future Food 4 Climate. Wydarzenie jest wspierane przez Ambasadę Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz European Climate Foundation. III Forum Bezpiecznej Żywności zostało objęte patronatem honorowym Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy.- 21.11.2024, 12:54
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: Green REV Institute
-
Image
Za nami wielki finał turnieju piłkarskiego „Z Orlika na Stadion”
19 listopada na PGE narodowym w Warszawie odbył się wielki finał ogólnopolskiego turnieju „Z Orlika na Stadion”. Młode zawodniczki oraz młodzi zawodnicy z najlepszych drużyn z całej Polski, w trzech kategoriach wiekowych do lat 13, 14 i 15, pokazali swój talent, determinację i ducha fair play. Drużyny JS Smart.pl Krosno, Dream Team Wrocław, Katowiczanki, Osiemnastka Olsztyn, SMS Stal Rzeszów, ZSP Książenice - to wielcy zwycięzcy rozgrywek w swoich kategoriach wiekowych.- 20.11.2024, 15:17
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: PZU