Newsletter

Zdrowie i styl życia

Głosujmy na zdrowie!

12.10.2015, 14:46aktualizacja: 12.10.2015, 14:46

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Głosuję za zdrowie
Głosuję za zdrowie

Zdrowie jest dla Polaków najwyższą wartością. To zdrowia życzymy bliskim w pierwszej kolejności, bo nie mamy wątpliwości, że jest ono warunkiem koniecznym do osiągnięcia życiowych celów i dobrobytu. I tak jak oczywistym jest dla nas, że zdrowie jednostki jest kapitałem umożliwiającym jej rozwój, tak oczywistym powinno być zarówno dla obywateli, jak i rządzących, że zdrowie społeczeństwa jest kapitałem gwarantującym rozwój państwa.

Zdrowie jest bezcennym i strategicznym zasobem państwa. Tylko zdrowe społeczeństwo może kreatywnie działać i efektywnie pracować, przyczyniając się do postępu cywilizacyjnego i rozwoju gospodarczego swojego kraju. Efektywne działanie państwa na rzecz ochrony zdrowia obywateli powinno być obszarem zainteresowania wszystkich, którym zależy na dobrobycie i rozwoju gospodarczym.

Traktowanie zdrowia obywateli jedynie w kategorii wydatków i bieżącego administrowania nimi, zamiast strategicznego zarządzania, skutkuje problemami, z którymi spotykamy się na co dzień w kontakcie z ochroną zdrowia. Nieprzyjazny system, w którym pacjenci czują się zagubieni, kolejki i brak dostępu do nowoczesnego leczenia - to wszystko sprawia, że różnica w zdrowotności Polaków w stosunku do mieszkańców krajów UE pogłębia się. Widać to wyraźnie, gdy analizujemy oczekiwaną długość życia w Polsce, która wciąż jest poniżej średniej europejskiej - szacowana różnica sięga średnio aż 4 lat (1). Co bardzo istotne, liczba lat, jakie Polacy przeżywają w zdrowiu, jest niższa niż w wielu krajach europejskich (2) . Oczekiwana długość życia kobiety w Polsce w roku 2012 wynosiła 81 lat, z czego tylko do 63 roku życia cieszyła się dobrym zdrowiem. Dla porównania, kobieta w Szwecji, przy oczekiwanej długości życia 84 lat, w zdrowiu przeżywa 72 lata.

Dodatkowo, Polska stoi u progu ogromnych wyzwań demograficznych. Starzenie się polskiego społeczeństwa oznacza zwiększone wydatki na zdrowie, które powinny być zaplanowane w sposób maksymalnie efektywny. Skuteczne leczenie powinno umożliwiać starszym osobom samodzielne funkcjonowanie w życiu społecznym oraz jak najdłuższą obecność na rynku pracy. Konieczne jest też strategiczne podejście do dbałości o zdrowie pracujących Polaków i młodego pokolenia. Na ich barkach spocznie bowiem zadanie utrzymania systemu ochrony zdrowia i opieki społecznej. Tymczasem obecnie Polska jest w czołówce krajów europejskich, w których niepełnosprawność i choroby generują bezrobocie. Kwestie zdrowotne są przyczyną aż 10% decyzji o rezygnacji z pracy, przy czym w grupie wiekowej 45-54 stanowią aż 18% (3). Niepełnosprawność ma wpływ na wiele aspektów ludzkiego życia, w tym również na pracę zawodową. W ogólnej populacji osób w wieku produkcyjnym, udział zatrudnionych wynosi około 59%, podczas gdy w populacji osób niepełnosprawnych (tj. spełniających kryterium prawne lub biologiczne) spada on do 16% (20% wśród mężczyzn i 13% wśród kobiet) (4).

Najwyższa pora na zmianę podejścia do zdrowia wśród rządzących w Polsce. Nadszedł czas na przeprowadzenie właściwego rachunku ekonomicznego, a także na inwestycje w zdrowie Polaków. Oczekujemy, że głębokie zmiany, zwiększające efektywność funkcjonowania całego systemu ochrony zdrowia, przełożą się na: bardziej przyjazną i lepszą organizację systemu w trosce o dobro pacjenta, koordynację wszystkich poziomów lecznictwa, w tym również na poprawę dostępności do nowoczesnych metod leczenia - leków i technologii medycznych.

Zarówno oczekiwana długość życia, jak i standaryzowany do wieku współczynnik zgonów, zależą od dostępności pacjentów do skutecznego leczenia, w tym farmakoterapii. Nowoczesne leki zwiększają efektywność terapii i pozwalają na ograniczenie kosztów systemu ochrony zdrowia związanych z lecznictwem szpitalnym i leczeniem powikłań, a także wydatków systemu opieki społecznej - świadczeń zdrowotnych, rent, itd.

Kampania wyborcza to czas, gdy dyskutujemy o priorytetowych zagadnieniach z perspektywy państwa i obywateli. To zatem idealny moment do tego, by rozpocząć szeroką dyskusję na temat wyzwań związanych z ochroną zdrowia w naszym kraju. Polacy tego oczekują - jak pokazało badanie przeprowadzone w ramach inicjatywy "Głosuję na zdrowie" aż 87% Polaków uważa, że w czasie obecnej kampanii wyborczej politycy powinni poświęcić większą uwagę tematowi ochrony zdrowia, a zdaniem 91% respondentów partie polityczne powinny jasno określić swoje plany dotyczące poprawy jakości funkcjonowania ochrony zdrowia w Polsce.

Rozmawiajmy zatem. Szukajmy efektywnych rozwiązań. Stwórzmy wizje i plan działań, bo zdrowe państwo potrzebuje zdrowych obywateli. Zagłosujmy na zdrowie!

Z poważaniem,

Rada Ekspertów

prof. Elżbieta Mączyńska

prof. Witold Orłowski

prof. dr hab. med. Piotr Bolesław Kuna

prof. Janusz Czapiński

prof. dr hab. n. med. Tadeusz Pieńkowski

dr Małgorzata Gałązka-Sobotka

Kontakt dla mediów:

Daria Bojkowska

Biuro Prasowe INFARMA

tel. kom.+48 533 322 264

e-mail: anna-daria.bojkowska@mslgroup.com

www.glosujenazdrowie.pl

1. W oparciu o dane WordBank, wskaźnik "Life expectancy at birth, total (years)", http://data.worldbank.org/indicator/SP.DYN.LE00.IN

2. W oparciu o dane HEALTH AT A GLANCE: EUROPE 2014 © OECD 2014, http://ec.europa.eu/health/reports/docs/health_glance_2014_en.pdf

3. EFPIA Health & Growth Compendium na podstawie European Commission: Health of People of Working Age( 2011); European Commission: Health Systems and Health care in the EU (2012).

4. Raport Fundacji na rzecz Zdrowego Starzenia się pt. "Konstruktywni. Zdrowi - Aktywni - Konstruktywni", dr n. hum. Filip Raciborski, prof. dr hab. n. med. Bolesław Samoliński.

5. Badanie opinii publicznej przeprowadzone przez Millward Brown w dniach 28-31.08.2015 na reprezentatywnej próbie Polaków na potrzeby inicjatywy "Głosuję na zdrowie".

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 12.10.2015, 14:46
Źródło informacji Głosuję na zdrowie
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii