Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Ich Zakazy, Nasze Prawa! Pod takim tytułem w Sejmie odbyła się debata poświęcona problemowi nieprzestrzegania praw kobiet w Polsce. W spotkaniu zorganizowanym przez Koalicję Mam Prawo ze współpracy z Platformą Obywatelską i .Nowoczesna udział wzięły działaczki społeczne, ekspertki i eksperci w zakresie ochrony zdrowia, prawa, socjologii oraz publicystki i przedstawicielki ugrupowań politycznych. Uczestniczki debaty zapowiedziały wystosowanie listu otwartego do premier Beaty Szydło z prośbą o zabranie głosu w sprawie obrony praw Polek do decydowania o swoim życiu intymnym, swojej rodzinie oraz godności.
Wśród uczestniczek debaty znalazły się m.in. Małgorzata Kidawa-Błońska - wicemarszałek Sejmu RP, posłanka Platformy Obywatelskiej, prof. dr hab. Monika Płatek - prawniczka, Monika Wielichowska - posłanka, pełnomocniczka ds. Równego traktowania w Gabinecie Cieni Platformy Obywatelskiej, Monika Rosa - posłanka .Nowoczesna, Joanna Scheuring-Wielgus - posłanka .Nowoczesna, Marcelina Zawisza - Partia Razem, dr n. med. Grzegorz Południewski - lekarz ginekolog, dr n. med. Krzysztof Gojdź - lekarz medycyny estetycznej, Eliza Michalik - publicystka, Sylwia Kubryńska - pisarka, Magdalena Chorzewska - psycholożka, Marta van der Toolen - właścicielka jednej z warszawskich klinik leczenia niepłodności, Renata Gabryjelska - aktorka, Kamila Ferenc - prawniczka Federacji na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny oraz Marta Lempart - organizatorka Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. Debatę poprowadziła publicystka Dorota Warakomska.
Zdaniem uczestniczek debaty polski rząd sukcesywnie, krok po kroku odbiera kobietom prawa do decydowania o swoim zdrowiu, życiu, rodzinie oraz godności.
Jako przykłady ograniczania wolności Polek przez obecną władzę zostały wskazane, m.in.:
- zmiany prawa mające na celu ograniczenie dostępu do antykoncepcji awaryjnej, tak zwanej "pigułki po";
- likwidacji przepisów gwarantujących prawo do godnego porodu i standardów opieki okołoporodowej;
- próba wprowadzenia całkowitego zakazu aborcji;
- likwidacja rządowego programu finansowania zabiegów in vitro;
- próby wypowiedzenia Konwencji Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet;
- likwidacja edukacji seksualnej;
- brak dofinansowania dla Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia".
Uczestniczki i uczestnicy debaty wielokrotnie podkreślali, że kluczem do skutecznej ochrony praw kobiet w Polsce jest edukacja i budowanie społecznej świadomości na temat zagrożeń jakie niesie dla życia Polek i Polaków proces ideologizacji prawa, coraz częściej opierającego się na osobistych przekonaniach polityków, a nie zweryfikowanych danych oraz wiedzy naukowej.
Wspólnym głosem mówiły przedstawicielki Platformy Obywatelskiej, .Nowoczesnej oraz Partii Razem, które pokazały, że prawa kobiet nie mają barw politycznych. Wskazały, że Polki już w trakcie walki o prawo do aborcji, podczas czarnego marszu udowodniły, że mają siłę i potrafią się zjednoczyć i walczyć o swoje prawa bez względu na poglądy.
Działaczki podkreślały, że kobiety powinny brać aktywny udział w życiu publicznym, bo jak wskazywały, aby skutecznie walczyć o ich prawa, Polkom nie trzeba jednej liderki, ale tysięcy kobiet, które na co dzień angażują się we wszystkich istotnych dla kobiet obszarach.
List otwarty #MamPrawo
Sprzeciwiając się odmawianiu kobietom w Polsce podstawowych praw człowieka, prawa do godności, decydowania o swoim życiu i swojej rodzinie, uczestniczki debaty zapowiedziały wystosowanie listu otwartego adresowanego do Pani Premier Beaty Szydło z prośbą o zabranie głosu w kwestii przestrzegania praw kobiet w Polsce.
KONTAKT:
Koalicja Mam Prawo
e-mail: rzecznik@koalicjamamprawo.pl
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 03.03.2017, 16:45 |
Źródło informacji | Koalicja Mam Prawo |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Nowa terapia daje nadzieję chorym na tętnicze nadciśnienie płucne PAP
Tętnicze nadciśnienie płucne (TNP) to rzadka choroba kardiologiczna. Nieleczona może prowadzić do śmierci. Badania kliniczne nad nowym lekiem, prowadzone przez prof. Grzegorza Kopcia z Ośrodka Chorób Krążenia Płucnego UJ w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Św. Jana Pawła II, dały bardzo dobre rezultaty i napawają chorych optymizmem.
- 07.01.2025, 08:00
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Technologia w służbie zdrowia: dlaczego dane ze smartwatchy warto pokazać lekarzowi?
Z urządzeń ubieralnych, czyli inteligentnych zegarków i opasek, korzysta ponad 1/3 Polaków - wynika z badania Huawei CBG Polska [1]. Sprzęty te pozwalają na monitorowanie aktywności fizycznej, a także kluczowych parametrów zdrowotnych, takich jak tętno i saturacja krwi, a nawet EKG czy ciśnienie tętnicze. Dane te mogą dostarczać cennych informacji zarówno posiadaczowi zegarka, jak i lekarzowi, wspierając diagnostykę. W praktyce zaledwie 25% użytkowników pokazała doktorowi zebrane w ten sposób wyniki. Dlaczego tak się dzieje? I czy warto promować wykorzystywanie danych odpacjenckich w polskiej służbie zdrowia?- 30.12.2024, 13:13
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: Huawei