Newsletter

Zdrowie i styl życia

Jak ekologia wpływa na wybory kosmetyczne Polek? Raport z badań

30.08.2024, 09:00aktualizacja: 30.08.2024, 09:00

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

wizaz.pl (1)
wizaz.pl (1)
Są już znane wyniki najnowszego raportu dotyczącego ekologicznych aspektów w wyborach kosmetycznych Polek. Okazuje się, że w mniejszym lub większym stopniu są one ważne dla niemal 85% ankietowanych. Odpowiedzi respondentek sugerują, że oprócz nietestowania produktów na zwierzętach na decyzje zakupowe konsumentek wpływ mają także ekologiczne certyfikaty, którymi legitymują się produkty. Czego jeszcze można dowiedzieć się z deklaracji społeczności kosmetycznej?

Rosnące znaczenie ekologii w branży kosmetycznej

Współczesne konsumentki coraz częściej zwracają uwagę na ekologiczne aspekty kosmetyków. Jak wynika z badania przeprowadzonego wśród społeczności KWC by Wizaż.pl, aż 85% respondentek w mniejszym lub większym stopniu bierze pod uwagę ekologię przy wyborze kosmetyków. Ponad 34% z nich deklaruje, że zawsze zwraca uwagę na ekologiczne cechy produktów. Pokazuje to, że aspekt ekologiczny jest istotnym czynnikiem w procesie decyzyjnym dla znaczącej części klientek.

Takie deklaracje konsumentek nie dziwią osób, które ze społecznością kosmetyczną mają do czynienia na co dzień. „Rynek kosmetyczny przechodzi ewolucję, w wyniku której ekologia staje się nie tylko modnym hasłem, ale rzeczywistym wymogiem konsumentek. Obserwujemy, że społeczności online są niezwykle aktywne w dzieleniu się informacjami i opiniami na temat ekologicznych produktów, co dodatkowo napędza tę zmianę” – zauważa Agata Dudar, community manager Klubu Recenzentki Wizaż.pl.

„Dla producentów to sygnał do intensyfikacji działań w kierunku zrównoważonego rozwoju i autentyczności w komunikacji z klientami. W dzisiejszych czasach, aby odnieść sukces na rynku beauty, nie wystarczy już tylko oferować wysokiej jakości produkty. Muszą one również spełniać oczekiwania związane z ochroną naszej planety” – dodaje ekspertka.

Jakie kosmetyki zasługują na miano ekologicznych?

Jednym z najważniejszych czynników wpływających na postrzeganie kosmetyków jako ekologicznych są certyfikaty. Najbardziej rozpoznawalne i cenione przez respondentki oznaczenia to Cruelty Free (76%), V-Label (75%), Zielony Punkt (71%) oraz FSC (69%). Konsumentki ufają produktom, które mogą pochwalić się takim certyfikatem, co świadczy o dużym zaufaniu do instytucji badających różne aspekty ekologiczne w branży beauty.

Wymagania względem kosmetyków ekologicznych przejawiają się również w preferencjach dotyczących ich składu i opakowań. Aż 72,8% respondentek oczekuje, że produkty określane w ten sposób sprzedawane będą w opakowaniach nadających się do recyklingu, a dla 69,1% istotna jest biodegradowalność. Innymi tak wyraźnie wymaganymi cechami jest nietestowanie na zwierzętach (70,1%) oraz brak szkodliwych dla środowiska technologii stosowanych w procesie produkcyjnym (71,1%).

W jakich aspektach podejście do kosmetyków ekologicznych jest najmniej restrykcyjne? Zaledwie 39,6% konsumentek wymaga, aby były one w pełni wegańskie, a tylko 43,5% respondentek wskazało, że muszą być oferowane przez marki stuprocentowo ekologiczne. Może to sugerować, że producenci powinni podejmować działania proekologiczne i zaznaczać je w swojej komunikacji nawet wówczas, gdy nie stawiają na ekologię w każdym możliwym aspekcie.

Gotowość do wyższych wydatków przy jednoczesnym umiarkowaniu

Interesującym wnioskiem z raportu jest gotowość konsumentek do ponoszenia wyższych wydatków, jeżeli nabywane produkty są ekologiczne. Ponad połowa badanych (54,5%) deklaruje, że jest skłonna zapłacić więcej za kosmetyk, którego ekologiczność jest pewna. To pokazuje, że konsumentki widzą wartość w inwestowaniu w produkty, które są lepsze dla środowiska.

Ta tendencja wzbudza zrozumiałe zadowolenie wśród osób współpracujących na co dzień z entuzjastkami kosmetyków.

„Bardzo cieszy fakt, że konsumentki są gotowe zapłacić więcej za kosmetyki ekologiczne. To tylko potwierdza, że są coraz bardziej świadome ekologicznie. Takie wybory potwierdzają, że zależy im nie tylko na dbaniu o własne zdrowie i urodę, ale także o przyszłość naszej planety. Dzięki takim wyborom możemy wspólnie tworzyć lepszy, bardziej zrównoważony świat” – mówi Aneta Chilczuk, community manager KWC. 

Jednocześnie nie sposób nie zauważyć, że stosunkowo niewielki odsetek respondentek deklarował w szczegółowych pytaniach pełne zaangażowanie w zwracanie uwagi na ekologiczne aspekty kosmetyków. Z takiego schematu wyłamało się wyłącznie stwierdzenie „kupując kosmetyki, zwracam uwagę na testowanie ich na zwierzętach”, w przypadku którego zdecydowanie zgodziło się 41,8% badanych, podczas gdy 23,6% wybrało odpowiedź „raczej się zgadzam”. Mniej pewna zgoda dominowała natomiast w odpowiedziach na stwierdzenia dotyczące certyfikatów, braku substancji syntetycznych, materiału opakowania czy ekologicznych aspektów produkcji.

Kluczowe wnioski dla branży kosmetycznej

Raport KWC by Wizaz.pl dostarcza cennych wskazówek dla branży kosmetycznej. Gotowość do zapłacenia wyższej ceny za ekologiczne kosmetyki otwiera nowe możliwości rynkowe dla producentów. Edukacja konsumentek i promowanie dostępności ekologicznych produktów mogą przyczynić się do jeszcze większego zainteresowania tym segmentem rynku.

Ekologia stająca się nieodłącznym elementem wyborów kosmetycznych wielu Polek stanowi wyzwanie, ale i szansę dla całej branży beauty.

„Wyniki badania nie tylko odzwierciedlają aktualne trendy, ale również stanowią wyzwanie dla producentów kosmetyków, którzy muszą dostosować swoje produkty do rosnących oczekiwań dotyczących zrównoważonego rozwoju. Marki, które z jakiegoś powodu nie podążają za tym nurtem, ryzykują utratę lojalności klientów” – zauważa Agata Dudar.

„Z drugiej strony producenci, którzy zainwestują w ekologiczne opakowania, składniki pochodzenia naturalnego oraz zrównoważone procesy produkcji, mogą liczyć na znaczący wzrost zainteresowania i zaufania ze strony konsumentek. Widzimy, że te firmy, które transparentnie komunikują swoje działania proekologiczne i angażują się w inicjatywy na rzecz zrównoważonego rozwoju, zyskują przewagę konkurencyjną” – podsumowuje specjalistka. 

W badaniu ankietowym przeprowadzonym wśród użytkowniczek KWC by Wizaż.pl w maju 2024 roku wzięło udział 3141 osób z całej Polski. Pełna wersja raportu wraz z wykresami oraz metodologią, a także skrócona wersja z infografikami dostępne są do pobrania na stronie wizaz.pl/raport-eko-2024.

Źródło informacji: wizaz.pl

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 30.08.2024, 09:00
Źródło informacji wizaz.pl
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ