Pobierz materiał i Publikuj za darmo
W wydarzeniu udział wzięli udział przedstawiciele Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego, Samorządu Województwa Mazowieckiego, Urzędu m.st. Warszawy, Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej, członkowie Parlamentu RP, konsultanci krajowi, sygnatariusze Polskiej Koalicji Zdrowe Płuca oraz członkowie Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc.
„Dzisiejszy wieczór to nie tylko celebrowanie historii, ale także budowanie fundamentów na przyszłość” - podkreśliła prezes PTChP, dr Małgorzata Czajkowska-Malinowska.
Wręczenie odznaczeń: wyraz uznania dla wybitnych postaci
Uroczystość była okazją do uhonorowania osób zasłużonych dla polskiej pneumonologii. Wojewoda Mazowiecki Mariusz Frankowski, w imieniu Prezydenta RP, wręczył odznaczenia państwowe: Złoty Krzyż Zasługi dla prof. Pawła Śliwińskiego, Srebrny Krzyż Zasługi dla prof. Lucyny Mastalerz oraz Brązowe Krzyże Zasługi dla prof. Henryka Mazurka, prof. Joanny Chorostowskiej-Wynimko, prof. Ewy Augustynowicz-Kopeć, dr hab. Piotra Gutkowskiego, dr Moniki Franczuk i dr Aleksandra Kanii.
„Warto docenić, jak wielki postęp poczyniła medycyna w Polsce. Możemy z dumą patrzeć na to, jak rozwój technologii, nowoczesne metody leczenia i edukacja zdrowotna przyczyniły się do poprawy jakości życia oraz skuteczności terapii, które ratują zdrowie i życie pacjentów (…). Minione lata były czasem szczególnych wyzwań. Stąd tym większa potrzeba działania i współpracy w obszarze zdrowia płuc, aby sprostać wymaganiom współczesnej medycyny i chronić nas wszystkich przed chorobami układu oddechowego. Jestem zaszczycony, że dzisiaj mogę wręczyć odznaczenia państwowe za zasługi w tak ważnej dziedzinie” - powiedział Wojewoda Mazowiecki Mariusz Frankowski.
Dodatkowo, Minister dr Marek Kos, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia, wręczył odznaki honorowe „Za zasługi dla ochrony zdrowia” wybitnym lekarzom i naukowcom, w tym prof. Grażynie Bochenek, prof. Jerzemu Kozielskiemu, prof. Krzysztofowi Sładkowi, prof. Jerzemu Soi, prof. Dariuszowi Ziorze oraz dr Wojciechowi Skusze.
Symfonia wdzięczności i wspomnień
Kolejna część gali przeniosła uczestników w niezwykłą podróż przez dziewięć dekad historii PTChP. Prezentacja filmu dokumentalnego ukazała rozwój Towarzystwa, jego kluczowe inicjatywy oraz osiągnięcia na polu diagnostyki i leczenia chorób płuc. Był to czas refleksji nad wpływem, jaki polska pneumonologia wywarła na zdrowie społeczeństwa.
Prezes dr Małgorzata Czajkowska-Malinowska wręczyła również odznaczenia „Przyjaciela Polskiej Pneumonologii” posłance Henryce Krzywonos-Strycharskiej oraz ministrowi Łukaszowi Krasoniowi, a także wyróżnienia „Menadżera Polskiej Pneumonologii” dla prof. Piotra Kuny (dyrektora Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 1 im. Norberta Barlickiego w Łodzi w latach 2002-2019), prof. Szczepana Cofty (lekarza naczelnego Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Poznaniu) oraz dla Youssefa Sleimana (dyrektora Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Św. Rafała w Czerwonej Górze). Zostały wręczone również dyplomy dla członków honorowych PTChP, złote odznaki PTChP oraz medale 90-lecia PTChP za zasługi dla Polskiej Pneumonologii.
Symboliczne podsumowanie i inspiracja na kolejne lata
Polskie Towarzystwo Chorób Płuc od 90 lat działa na rzecz promocji zdrowia i edukacji społeczeństwa w zakresie profilaktyki chorób płuc. Jubileuszowa Gala stanowiła nie tylko podsumowanie dotychczasowych osiągnięć, ale również inspirację do dalszych działań na rzecz poprawy zdrowia Polaków.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Minister Zdrowia, Minister Nauki, Prezydent m.st. Warszawy oraz International Respiratory Coalition. Wsparcia medialnego udzielili: TVP3, Polska Agencja Prasowa, portal Co w Zdrowiu.pl oraz Radio RDC.
KONTAKT:
Polskie Towarzystwo Chorób Płuc
e-mail: biuro@ptchp.org
+48 666 238 786
Źródło informacji: Polskie Towarzystwo Chorób Płuc
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 20.12.2024, 09:04 |
Źródło informacji | Polskie Towarzystwo Chorób Płuc |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Bez imienia, bez twarzy, z wielką misją - nowy projekt w sieci
W polskim internecie pojawiła się nowa, anonimowa postać, która działa w cieniu, ale z jasnym celem - szerzenie dobra w wyjątkowy sposób. Nie szuka rozgłosu, ale jej działania mogą zmienić to, jak patrzymy na wsparcie i empatię. Czy internet jest gotowy na coś takiego?- 19.12.2024, 13:16
- Kategoria: Polityka i społeczeństwo
- Źródło: Biuro Prasowe kampanii „Dobro nie potrzebuje twarzy”
-
Image
Koalicja „Na pomoc niesamodzielnym”: każdy powinien mieć łatwy dostęp do apteki PAP
Według danych Rejestru Aptek i GUS około 1,8 mln Polaków nie ma dostępu do apteki w swojej gminie. Dlatego Koalicja „Na pomoc niesamodzielnym” zachęca do międzyśrodowiskowego dialogu z myślą o pacjentach – to główny wniosek konferencji pt. „Apteka dla Pacjenta - nierówny dostęp do leków i opieki farmaceutycznej w samorządach. Jeden problem - wiele perspektyw”.- 19.12.2024, 11:29
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Rugby na polskiej wsi - Rebel Kocmyrzów-Luborzyca
- 18.12.2024, 12:31
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: Klub Rebel Kocmyrzów-Luborzyca