Pobierz materiał i Publikuj za darmo
„Idziemy w kierunku 14 milionów osób starszych w najbliższych 10 latach. To będzie 40 proc. społeczeństwa – olbrzymi potencjał i olbrzymia przyszłość, jeśli chodzi o rozwój >>srebrnej gospodarki<<” – uważa Łukasz Salwarowski, prezes Stowarzyszenia MANKO i Międzynarodowego Instytutu Rozwoju Społecznego, redaktor naczelny „Głosu Seniora”.
„Wydaje mi się, że wszyscy przedsiębiorcy, którzy >>czujnie<< podążają za klientami, tej okazji nie przegapią. Pytanie brzmi, jak powinna rozwijać się gospodarka, żeby przyczyniała się nie do powiększania, ale niwelowania barier, które dotyczą osób starszych. Patrzymy na gospodarkę senioralną z perspektywy zaspokojenia ich potrzeb” – powiedziała Katarzyna Scheer, prezeska Fundacji Biedronki.
Fundacja Biedronki zajmuje się niesieniem pomocy osobom starszym i poprawą jakości ich życia. Koncentruje się na pomocy tym seniorom, którzy z różnych powodów są wykluczeni społecznie.
„Osób starszych, które nie będą mogły kupić ważnych dla nich usług, będzie coraz więcej. Może to wynikać z ich niedostatecznych zasobów finansowych, ale także tego, że np. w małych miejscowościach dostępność usług jest mniejsza. Naszą troską jest więc takie wspieranie rozwoju >>srebrnej gospodarki<<, by była w stanie zaspokoić potrzeby także tych seniorów” – mówi prezeska.
Największe programy prowadzone przez Fundację dotyczą wsparcia finansowego seniorów. W październiku br. liczba osób, które otrzymują od Fundacji Biedronki karty, którymi można płacić za zakupy w sklepach tej sieci, sięgnie 16 tys. osób. Karty są zasilane co miesiąc stałą kwotą.
„Wiemy z badań, że dzięki temu osoby te lepiej się odżywiają, są w stanie wykupić leki. Wsparcie finansowe jest ważne, ale karta pozwala także dotrzeć do konkretnych osób, poznać ich potrzeby, dlatego wchodzimy w partnerstwo z organizacjami, które rozwijają wolontariat i różne formy wsparcia, np. sąsiedzkiego” – wyjaśnia prezeska Scheer.
Najnowszy projekt Fundacji „Danie Wspólnych Chwil” dotyczy walki z samotnością i angażuje Koła Gospodyń Wiejskich w organizowanie regularnych spotkań dla samotnych, starszych osób.
„Zmieniają się sami seniorzy. Dzisiejsi 60- i 70-latkowie to zupełnie inne osoby niż ich równolatkowie sprzed kilkunastu lat. Są bardziej świadomi swych potrzeb, mają zasobniejsze portfele. Wykluczenie cyfrowe występuje, ale z powodu pandemii doświadczenie cyfrowe osób starszych wzrosło” – podkreśla prof. Agnieszka Chłoń-Domińczak, dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.
Z badań wynika, że stosunkowo mało, bo tylko ok. 28 proc. seniorów, korzysta z internetu. Przemysław Mroczek, założyciel Fundacji SeniorApp, wyjaśnia, że skierowana do osób starszych platforma internetowa, dzięki której mogą zamówić potrzebną im pomoc, np. przy sprzątaniu, została zaprojektowana właśnie zgodnie z zaleceniami przyszłych użytkowników, czyli seniorów. „Zgodnie z tymi zaleceniami bardzo duży nacisk został położony na aspekt bezpieczeństwa, ważny dla seniorów” – wyjaśnia Mroczek.
Stanisław Szwed, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej, zaznaczył, że program wsparcia PIT-0, skierowany do osób starszych, które chcą pozostać na rynku pracy, zachęca przedsiębiorców do zatrudniania osób z doświadczeniem.
Tiberiu Andrioaiei, wiceprezydent Generalnego Związku Przemysłu Rumuńskiego (UGiR), zaznaczył, że podobny trend widoczny jest na rynku rumuńskim. „Seniorzy mają inne podejście do zmian systemowych niż młode pokolenia. Dzięki swoim doświadczeniom zawodowym są bardziej elastyczni, łatwo dostosowują się do nowych wymagań” – zauważył.
Paulina Braun, pomysłodawczyni i organizatorka startupu społecznego Dancing Międzypokoleniowy, dodaje, że jeszcze trzy lata temu liczba projektów skierowanych do osób starszych była relatywnie niewielka. „Dzisiaj mamy do czynienia z prawdziwym >>silver tsunami<<” – zaznaczyła Braun.
Panel „Srebrna gospodarka - czy to dobry pomysł na biznes?” odbył się w ramach Forum Ekonomicznym w Karpaczu 2023, które trwało w dniach 5-7 września.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 07.09.2023, 12:25 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Rzecznik Praw Pacjenta: dobre praktyki wzmacniają bezpieczeństwo pacjentów PAP
Wdrażanie dobrych praktyk w przychodniach i szpitalach usprawnia funkcjonowanie tych placówek i wzmacnia poczucie bezpieczeństwa u pacjentów oraz komfort pracy medyków - uważa Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta, i zachęca placówki medyczne do tworzenia i wdrażania kolejnych tego typu rozwiązań.- 21.01.2025, 10:07
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Polska aplikacja MoodMon pomoże w leczeniu depresji i choroby afektywnej dwubiegunowej PAP
Polska aplikacja MoodMon zwyciężyła w międzynarodowym konkursie Bupa Eco-Disruptive 2024, którego celem jest wspieranie startupów tworzących innowacje dla systemu opieki zdrowotnej. Oprogramowanie, oparte na sztucznej inteligencji, pozwala monitorować osoby z problemami psychicznymi: nawracającą depresją i chorobą afektywną dwubiegunową.- 16.01.2025, 10:00
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Strategia ESG wspiera rozwój biznesu z korzyścią dla pracowników, społeczeństwa i środowiska PAP
Konsumenci, pracownicy, inwestorzy, a także instytucje regulacyjne zwracają coraz większą uwagę na wskaźniki środowiskowe, zaangażowanie społeczne i transparentność w biznesie. Zrównoważony rozwój powinien być elementem strategii firmy i wyznaczać długoterminowy kierunek działania. Pokazuje to przykład Opella, jednostki biznesowej Consumer Healthcare w Sanofi, która realizując konsekwentnie cele ESG, uzyskała niedawno certyfikat B Corp w Europie Środkowo-Wschodniej.- 15.01.2025, 10:03
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom