Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Według rządowego Rejestru Aptek na przestrzeni ostatnich siedmiu lat z mapy Polski zniknęło niemal 3 tys. aptek, a w Polsce jest ok. 400 gmin, w których nie ma apteki lub punktu aptecznego. Z kolei około 400 tys. mieszkańców jest pozbawionych zarówno apteki, jak i punktu aptecznego, a ten problem dotyczy ok. 80 gmin (rządowy Rejestr Aptek, GUS). Jednocześnie według prognoz GUS, które przytoczył Tomasz Michałek z Koalicji „Na pomoc niesamodzielnym”, do 2060 roku seniorzy w wieku 65+ będą stanowić aż 30 proc. społeczeństwa, więc zapotrzebowanie na łatwy dostęp do leków i opieki farmaceutycznej będzie tylko wzrastać.
„Dla 80 proc. pacjentów ważne jest, aby apteka była blisko, a wśród osób w wieku 56+ wskazuje na to aż 87 proc.” (- informuje Tomasz Michałek. „Ponad 70 proc. badanych uważa, że w ich gminie mieszkańcy potrzebują apteki ogólnodostępnej” - dodaje.
Dane statystyczne potwierdzają samorządowcy.
Dariusz Chmura, burmistrz gminy Wołów, szef Konwentu Wójtów i Burmistrzów Dolnego Śląska, informował, że bardzo często mieszkańcy zgłaszają się z problemem niedostępności apteki i naciskają na rozwiązanie tego problemu,
„Najbliższa apteka jest kilkanaście kilometrów od gminy, a to oznacza trudności z wykupieniem leków tego samego dnia” - zauważyła Aneta Zielińska-Pajdosz, zastępca wójta gminy Podedwórze.
Samorządowcy podejmują działania, żeby zapewnić mieszkańcom dostępność leków. „Zadeklarowaliśmy dopłaty dla aptekarzy działających na naszym terenie, którzy poprowadziliby nocne dyżury, żeby nie trzeba było jechać po godzinie 20.00 do apteki do Wrocławia 40 km. Niestety nie porozumieliśmy się finansowo” - informował Rafał Burzyński, członek Zarządu Powiatu Wołowskiego.
Joanna Wicha, posłanka na Sejm RP, zauważyła, że w celu poprawy dostępu do aptek należy poprawić komunikację publiczną i transport.
„Mieszkańcy mniejszych miejscowości są wykluczeni komunikacyjnie. To oznacza problemy z wykupieniem leków, ale i dostępem do np. wydarzeń kulturalnych” - zauważyła Joanna Wicha.
Mariusz Kisiel, farmaceuta, Platforma Apteczna Pracodawców RP wskazał, że dużym wyzwaniem dla prowadzenia aptek w mniejszych miejscowościach są obowiązujące przepisy, według których właścicielem apteki może być jedynie aptekarz, a dodatkowo przedsiębiorca po farmacji nie może mieć więcej niż cztery placówki.
„Może byliby chętni do otwarcia aptek poza miastami, ale przepisy mówią, że muszą to być aptekarze, co zawęża krąg zainteresowanych. Dodatkowo banki niechętnie finansują taką działalność. To w sumie praktycznie uniemożliwia rozwój aptek poza dużymi miastami” - mówił Mariusz Kisiel.
Także Rafał Dutkiewicz, prezes Pracodawców RP, za obecny stan wini przepisy.
„Polski rynek aptek jest przeregulowany. Na szczęście trwają prace nad zliberalizowaniem przepisów” - mówił Rafał Dutkiewicz.
Zliberalizowanie przepisów dotyczących działalności aptek, według ekspertów miałoby polegać na wprowadzeniu ułatwień dla przedsiębiorców.
„Potrzebny jest dialog pomiędzy uczestnikami rynku, nowe otwarcie, żeby wypracować model odpowiedni dla wszystkich środowisk” - podsumował Szymon Witkowski, radca prawny, sekretarz Rady Dialogu Społecznego.
Dlatego Koalicja „Na pomoc niesamodzielnym” przygotowała apel do ministra zdrowia. Jego głównym hasłem jest „Apteka dla Pacjenta”. W apelu organizacja wnosi o „realizowanie konstytucyjnego prawa do ochrony zdrowia przez zapewnienie równego dostępu do aptek jako miejsc zaopatrzenia w produkty lecznicze i wyroby medyczne oraz świadczenia usług opieki farmaceutycznej” oraz wzywa „do podjęcia systemowych działań ułatwiających dostęp pacjentów do farmaceutów i aptek, przeciwdziałających wykluczeniu zdrowotnemu ze względu na miejsce zamieszkania.
„Zacznijmy mówić o aptece dla pacjenta i iść w kierunku prawa, które oferuje równy dostęp do aptek, żeby wyeliminować zjawisko wykluczenia zdrowotnego. Apelujemy do ministra zdrowia o takie regulacje, żeby rynek mógł się rozwijać” - mówił Tomasz Michałek.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 19.12.2024, 11:29 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Polska aplikacja MoodMon pomoże w leczeniu depresji i choroby afektywnej dwubiegunowej PAP
Polska aplikacja MoodMon zwyciężyła w międzynarodowym konkursie Bupa Eco-Disruptive 2024, którego celem jest wspieranie startupów tworzących innowacje dla systemu opieki zdrowotnej. Oprogramowanie, oparte na sztucznej inteligencji, pozwala monitorować osoby z problemami psychicznymi: nawracającą depresją i chorobą afektywną dwubiegunową.- 16.01.2025, 10:00
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Strategia ESG wspiera rozwój biznesu z korzyścią dla pracowników, społeczeństwa i środowiska PAP
Konsumenci, pracownicy, inwestorzy, a także instytucje regulacyjne zwracają coraz większą uwagę na wskaźniki środowiskowe, zaangażowanie społeczne i transparentność w biznesie. Zrównoważony rozwój powinien być elementem strategii firmy i wyznaczać długoterminowy kierunek działania. Pokazuje to przykład Opella, jednostki biznesowej Consumer Healthcare w Sanofi, która realizując konsekwentnie cele ESG, uzyskała niedawno certyfikat B Corp w Europie Środkowo-Wschodniej.- 15.01.2025, 10:03
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Nowa terapia daje nadzieję chorym na tętnicze nadciśnienie płucne PAP
Tętnicze nadciśnienie płucne (TNP) to rzadka choroba kardiologiczna. Nieleczona może prowadzić do śmierci. Badania kliniczne nad nowym lekiem, prowadzone przez prof. Grzegorza Kopcia z Ośrodka Chorób Krążenia Płucnego UJ w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Św. Jana Pawła II, dały bardzo dobre rezultaty i napawają chorych optymizmem.
- 07.01.2025, 08:00
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: PAP MediaRoom