Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
Wystawę fotografii Stoczni Gdańskiej autorstwa Michała Szlagi można oglądać w Instytucie Polskim w Berlinie w ramach Europejskiego Miesiąca Fotografii.
„Stocznia/Shipyard – Documents of Loss – Michał Szlaga” to pierwsza poza granicami Polski, tak obszerna wystawa indywidualna jednego z najbardziej cenionych współczesnych fotografów dokumentalnych.
Michał Szlaga przez piętnaście lat fotografował budynki Stoczni Gdańskiej, ich stopniowe wyburzanie, budowanie nowych. Portretował pracowników, statki, żurawie i wnętrza pamiętające burzliwe czasy zrywu wolnościowego. Ostatnio podróżował z kamerą do indyjskiego Alang, gdzie znajduje się cmentarzysko statków. Można tam znaleźć wiele obiektów zbudowanych niegdyś w Stoczni Gdańskiej.
Wystawa przypomina, że wybudowana w XIX wieku stocznia to historycznie jedno z najważniejszych miejsc w Polsce. W sierpniu 1980 roku na terenie zakładu powstał Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność” i zapoczątkował proces demokratyzacji w Europie Środkowo-Wschodniej. Po roku 1990 państwowa stocznia została sprywatyzowana, a w przyszłości na jej terenie ma powstać nowa dzielnica z luksusowym centrum handlowym. Jedynie brama stoczni i nieliczne budynki to zabytki, które podlegają ochronie.
Gdy Michał Szlaga rozpoczynał proces dokumentacji tego historycznego miejsca, mieszkał jeszcze na terenie stoczni w komunie artystycznej – w budynku, którego dziś już nie ma. W wyniku jego wieloletniej pracy powstało obszerne archiwum fotograficzne na temat stoczni. Wraz z wydanym w roku 2013 roku albumem, fotograf zainicjował w Polsce debatę o losie stoczni, jej politycznym i społecznym wymiarze.
Europejski Miesiąc Fotografii jest największym niemieckim festiwalem fotograficznym, odbywającym się co dwa lata w Berlinie, podczas którego można zobaczyć wystawy historycznej i współczesnej fotografii.
Wystawę zdjęć Michała Szlagi, która powstała dzięki wsparciu Instytutu Kultury Miejskiej w Gdańsku, można zobaczyć do 21 listopada 2014 roku.
Więcej informacji na temat wystawy można znaleźć na stronie internetowej Instytutu Polskiego w Berlinie.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ tnt/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 03.10.2014, 14:31 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |