Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Przekazy i wnioski z raportu były wiodącym tematem konferencji „Rola telemedycyny i nowoczesnych metod monitorowania glikemii w poprawie opieki diabetologicznej w Polsce”. W spotkaniu udział wzięli: Anna Gembicka, sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Tomasz Latos, przewodniczący Sejmowej Komisji Zdrowia, prof. Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz, prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, prof. Małgorzata Myśliwiec z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, prof. Krzysztof Czajkowski z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, jak również przedstawiciele pacjentów - Anna Śliwińska, prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków oraz Jerzy Magiera, twórca portalu mojacukrzyca.org.
Jak wskazywali zaproszeni eksperci, u osób z cukrzycą wartości glikemii zmieniają się w ciągu doby. Bywa, że w sposób trudny do przewidzenia, bo organizm nie potrafi regulować poziomu cukru we krwi. Tę rolę musi przejąć pacjent i lekarz. Przez lata do sprawdzania wyników glikemii używano glukometrów. Dziś zaczynają zastępować je nowoczesne systemy monitorowania, które znacznie ułatwiają indywidualizację celów oraz metod leczenia. To z kolei przekłada się na realizację głównego celu leczenia cukrzycy - zapobieżenia rozwojowi powikłań, zapewnienie dobrej jakości i wydłużenie życia pacjenta.
„Poprawa opieki diabetologicznej to temat, który jest mi niezwykle bliski. Nie tylko dlatego, że od lat angażuję się w działania na rzecz poprawy jakości życia Polaków z chorobami przewlekłymi, ale przede wszystkim dlatego, że sama mam cukrzycę typu 1 i korzystam z systemu ciągłego monitorowania glikemii. Ze swojego doświadczenia wiem, jak trudno kontrolować poziom cukru, będąc zmuszonym do wkłuwania się i stosowania glukometru” - podkreślała Minister Anna Gembicka, która objęła wydarzenie patronatem honorowym. „Szczególnie trudne jest to dla osób młodych, które nie mają wyjścia i nagle muszą przestawić się na stosowanie glukometru. Jest to uciążliwe i znacznie utrudnia aktywne życie” - dodała.
„Nie ulega wątpliwości, że powinniśmy wykorzystywać nowoczesne metody, do których mamy dostęp. To kluczowe, aby zapewnić zdrowie pacjentom z cukrzycą” - wskazywał z kolei poseł Tomasz Latos, drugi z patronów honorowym spotkania.
W trakcie debaty eksperci wskazali na główne potrzeby, ale i dotychczasowe sukcesy, jeśli chodzi o dostęp do nowych rozwiązań.
„Obecnie dostęp do nowoczesnych metod monitorowania glikemii w ramach refundacji ogranicza się do osób poniżej 18. roku życia. Po przekroczeniu tej granicy pacjent zmuszony jest stosować glukometr, co prowadzi do gorszej kontroli poziomu cukru. A właśnie wtedy chory wchodzi w dorosłe życie i ta właściwa kontrola staje się jeszcze ważniejsza” - wskazała prof. Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz.
Prof. Krzysztof Czajkowski jako grupę, która szczególnie potrzebuje zapewnienia dostępu do nowoczesnych rozwiązań, wskazał kobiety w ciąży. „Prawidłowa, stała kontrola poziomu cukru jest kluczowa zarówno z perspektywy zdrowia matki, jak i dziecka. Nieleczona lub źle leczona cukrzyca może skutkować bardzo poważnymi powikłaniami. Co ważne, ciągłe monitorowanie glikemii może pomóc kontrolować zarówno cukrzycę ciążową, jak i przedciążową.” - wskazywał konsultant krajowy w dziedzinie położnictwa i ginekologii.
„Pojawienie się nowoczesnych metod monitorowania glikemii to prawdziwa rewolucja. Rewolucja, która dzieje się na naszych oczach. Nie przesadzę, jeśli powiem, że to spełnienie marzeń pacjentów. Kolejnym będzie zapewnienie im pełnego dostępu do takich rozwiązań” - podsumowała Anna Śliwińska, prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.
„Chciałabym podziękować ministrowi Maciejowi Miłkowskiemu, dzięki któremu od ubiegłego roku część chorych z cukrzycą ma już dostęp do nowoczesnych metod monitorowania glikemii. To podziękowanie to jednak także apel i prośba, aby rozszerzyć ten dostęp na kolejne grupy pacjentów - rozpoczynając od grupy pacjentów w wieku 18-26, kobiet z cukrzycą w ciąży i pacjentów z cukrzycą wtórną” - podkreśliła z kolei prof. Małgorzata Myśliwiec, reprezentująca Gdański Uniwersytet Medyczny.
W podsumowaniu zaproszeni eksperci podkreślili, że wprowadzenie rozwiązań z zakresu telemedycyny oraz nowoczesnych metod monitorowania glikemii zaczęło odgrywać jeszcze większą rolę w okresie epidemii COVID-19. Sytuacja pacjentów z cukrzycą w tym okresie jest bowiem szczególna - są oni dużo bardziej zagrożeni cięższym przebiegiem zakażenia wirusem SARS-CoV-2.
RAPORT DOSTĘPNY NA:
https://www.visiongroup.pl/wp-content/uploads/2020/10/ROLA_final_15.10.2020.pdf
Źródło informacji: Vision Group
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
POBIERZ ZAŁĄCZNIKI
Data publikacji | 23.10.2020, 09:53 |
Źródło informacji | Vision Group |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Wigilijne stoły w Polsce. Opowieść o warzywach, które tworzą świąteczną magię
Wigilijny wieczór to nie tylko czas spotkań rodzinnych, ale także moment, kiedy polskie domy zapełniają się zapachami tradycyjnych potraw. Od wieków, mimo ograniczonego dostępu do świeżych warzyw w zimie, nasze babcie i prababcie potrafiły wykorzystać to, co dostępne - kiszonki, susze, przechowywane w piwnicach korzenie - tworząc z nich wyjątkowe dania, które do dziś są symbolem polskiej Wigilii.- 23.12.2024, 09:55
- Kategoria: Ludzie i kultura
- Źródło: Brandmates
-
Bez imienia, bez twarzy, z wielką misją - nowy projekt w sieci
W polskim internecie pojawiła się nowa, anonimowa postać, która działa w cieniu, ale z jasnym celem - szerzenie dobra w wyjątkowy sposób. Nie szuka rozgłosu, ale jej działania mogą zmienić to, jak patrzymy na wsparcie i empatię. Czy internet jest gotowy na coś takiego?- 19.12.2024, 13:16
- Kategoria: Polityka i społeczeństwo
- Źródło: Biuro Prasowe kampanii „Dobro nie potrzebuje twarzy”
-
Image
Koalicja „Na pomoc niesamodzielnym”: każdy powinien mieć łatwy dostęp do apteki PAP
Według danych Rejestru Aptek i GUS około 1,8 mln Polaków nie ma dostępu do apteki w swojej gminie. Dlatego Koalicja „Na pomoc niesamodzielnym” zachęca do międzyśrodowiskowego dialogu z myślą o pacjentach – to główny wniosek konferencji pt. „Apteka dla Pacjenta - nierówny dostęp do leków i opieki farmaceutycznej w samorządach. Jeden problem - wiele perspektyw”.- 19.12.2024, 11:29
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: PAP MediaRoom