Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Narodowy Dzień Sportu 2016 oraz jego największa atrakcja, Rodzinny Piknik Sportowy 2016 - organizowany na błoniach stadionu PGE Narodowego - to wydarzenia dla tych, którzy rozpoczynają swoją przygodę ze sportem i tych uprawiających sport rekreacyjnie. O założeniach, potencjale i zasięgu Narodowego Dnia Sportu rozmawialiśmy z panią Krystyną Radkowską, pomysłodawczynią Narodowego Dnia Sportu oraz prezes Fundacji Zwalcz Nudę.
Centrum Prasowe PAP: Jaka idea przyświeca Narodowemu Dniu Sportu?
Krystyna Radkowska: Pomysł na Narodowy Dzień Sportu był naturalną konsekwencją rozwijania innego projektu fundacji - Dni Rodzinnych. Tutaj poszliśmy o krok dalej i stworzyliśmy święto ogólnopolskie, które zamiast skupiać się na konkretnej miejscowości, odbywa się w całym kraju, a jego siła polega na oddolnych inicjatywach, a nie odgórnym planowaniu.
Narodowy Dzień Sportu jest po trosze odpowiedzią na noworoczne postanowienia wielu z nas, kiedy to mówimy sobie, że: "od pierwszego stycznia przestanę jeść słodycze, zacznę biegać, zacznę chodzić na siłownię, itd.". Nasze wydarzenie daje realną okazję, żeby zacząć realizować takie postanowienia w doborowym towarzystwie i na dodatek - zupełnie za darmo. Jest rozwiązaniem, które ma każdemu pomóc zrobić "pierwszy krok". Drugi zazwyczaj jest prostszy.
CP PAP: Kto może uczestniczyć w NDS i jaki ma on wpływ na społeczeństwo?
Krystyna Radkowska: Każdy może wziąć udział w Narodowym Dniu Sportu. Treningi są różnorodne i każdy w ofercie znajdzie coś dla siebie. Wydarzenie jest świetną okazją, żeby po prostu spróbować czegoś nowego, żeby się rozwijać, osobiście poznać znanych sportowców i trenerów. Mam też nadzieję, że działanie będzie miało przełożenie na faktyczne uprawianie sportu. To dobry początek aktywizowania ludzi i oswajania ich z ideą czynnego uczestnictwa w sporcie.
CP PAP: Ile osób uczestniczyło w poprzednich edycjach NDS? Jaka jest spodziewana frekwencja podczas 4. edycji?
Krystyna Radkowska: W pierwszej edycji uczestniczyło około 60 tys., drugiej ponad 100 tys., a w trzeciej ponad 200 tys. osób. W tym roku spodziewamy się ponad 300 tys. uczestników. Cieszymy się, że coraz więcej świadomych osób już trenuje - ich oczywiście też zapraszamy do udziału. Jednak ci, którzy nadal się opierają, nie są łatwi do "wyciągnięcia z kanapy". Zdajemy sobie sprawę z tego, że potrzebna jest praca u podstaw, trwająca latami - i jesteśmy na to gotowi! O ile z dziećmi jest dość łatwo, to prawdziwym wyzwaniem są dorośli.
CP PAP: NDS - to bardziej sport czy zabawa?
Krystyna Radkowska: Sam Narodowy Dzień Sportu to zdecydowanie bardziej akcja społeczna i zabawa wokół sportu niż sport w czystej postaci. Często są to pierwsze treningi, więc jest to bardziej zapoznawanie się z dyscypliną, niż walka o faktyczne osiągnięcia. Ok. 70 proc. naszych uczestników ma pierwszy kontakt z daną dyscypliną. Mimo to w projekt angażują się wspaniali sportowcy, którzy najlepiej wiedzą, jak ważną rolę odgrywa sport w życiu każdego (m.in. Iwona Guzowska, Mariusz Czerkawski, Artur Noga, Artur Siódmiak, Andrzej Supron czy Kajetan Broniewski - przyp. CP PAP). Wspierają nas też związki sportowe, które szukają kolejnych medalistów. Dlatego zdecydowanie: nie odbierajmy Narodowemu Dniu Sportu jego sportowego charakteru
CP PAP: Czym wyróżni się 4. edycja NDS?
Krystyna Radkowska: Na pewno statystykami. Do wydarzenia zostały jeszcze trzy tygodnie, a my już mamy więcej zgłoszeń niż przy trzeciej edycji. Największym zaskoczeniem będzie chyba piknik. Mamy atrakcje o tak szerokim zasięgu, że ciężko będzie to w cztery godziny obejrzeć. Kolejne animacje cały czas „dochodzą” - będą samoloty, żaglówki, ścianki wspinaczkowe, symulatory, strefa zabaw malucha, bezpłatne konsultacji lekarskie oraz wspólne bicie rekordu Guinnessa w samobadaniu piersi.
CP PAP: Jak NDS ma się do innych publicznych aktywności sportowych np. biegów miejskich?
Krystyna Radkowska: Po pierwsze, nie zamyka ulic mieszkańcom i nie utrudnia ruchu. Po drugie, każdy znajdzie tu coś dla siebie. Mamy kilkadziesiąt dyscyplin sportowych. Animacje dla najmłodszych, starszych i najstarszych. Po trzecie, obok działań stricte sportowych zwracamy też uwagę na świadome odżywianie się i zachowanie bezpieczeństwa podczas uprawiania sportu.
W ramach Narodowego Dnia Sportu, 1 października br., odbędzie się największy rodzinny piknik sportowy. Organizatorzy wydarzenia zapraszają wszystkich chętnych na błonia stadionu PGE Narodowego w godzinach od 12:00 do 16:00. Zapisy na bezpłatne zajęcia sportowe odbywać się będą od 9 września za pośrednictwem strony internetowej: http://www.narodowydziensportu.pl/.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 09.09.2016, 16:38 |
Źródło informacji | Centrum Prasowe PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Bez imienia, bez twarzy, z wielką misją - nowy projekt w sieci
W polskim internecie pojawiła się nowa, anonimowa postać, która działa w cieniu, ale z jasnym celem - szerzenie dobra w wyjątkowy sposób. Nie szuka rozgłosu, ale jej działania mogą zmienić to, jak patrzymy na wsparcie i empatię. Czy internet jest gotowy na coś takiego?- 19.12.2024, 13:16
- Kategoria: Polityka i społeczeństwo
- Źródło: Biuro Prasowe kampanii „Dobro nie potrzebuje twarzy”
-
Image
Koalicja „Na pomoc niesamodzielnym”: każdy powinien mieć łatwy dostęp do apteki PAP
Według danych Rejestru Aptek i GUS około 1,8 mln Polaków nie ma dostępu do apteki w swojej gminie. Dlatego Koalicja „Na pomoc niesamodzielnym” zachęca do międzyśrodowiskowego dialogu z myślą o pacjentach – to główny wniosek konferencji pt. „Apteka dla Pacjenta - nierówny dostęp do leków i opieki farmaceutycznej w samorządach. Jeden problem - wiele perspektyw”.- 19.12.2024, 11:29
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Rugby na polskiej wsi - Rebel Kocmyrzów-Luborzyca
- 18.12.2024, 12:31
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: Klub Rebel Kocmyrzów-Luborzyca