Newsletter

Zdrowie i styl życia

Pleszew: Rewolucja w oczyszczaniu powietrza

21.09.2021, 16:53aktualizacja: 21.09.2021, 16:57

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. UMiG Pleszew Twórca Respireco i burmistrz Pleszewa zaprezentowali rewolucyjne urządzenie podczas konferencji prasowej
Fot. UMiG Pleszew Twórca Respireco i burmistrz Pleszewa zaprezentowali rewolucyjne urządzenie podczas konferencji prasowej
W pleszewskiej szkole zamontowano rewolucyjne na skalę światową urządzenie do oczyszczania powietrza. To pilotaż jednej z lokalnych film, która opatentowała swój pomysł już w kilku krajach świata.

Respireco to unikalna technologia i ma szansę zrewolucjonizować podejście do oczyszczania powietrza w obiektach zamkniętych. Urządzenie będące jednym z prototypów zostało zamontowane w Zespole Szkół Podstawowych nr 2 w Pleszewie. Pierwsze wyniki pilotażu już dają oczekiwane wyniki.

Urządzenie działa na zasadzie klimatyzacji, jednak nią nie jest. Bo nie tylko ogrzewa lub ochładza powietrze, ale przede wszystkim je oczyszcza, co jest bardzo pożądane w szkolnych klasach w czasie pandemii.  Respireco obniża stężenie patogenów w powietrzu i zapobiega przenoszeniu się skażenia pomiędzy klasami. Specjalne filtry pochłaniają także smog. Ponadto urządzenie zapewnia odzysk ciepła ze sprawnością większą niż 97% i nie przesusza powietrza. Gwarantuje nawet o 60% niższe rachunki za ogrzewanie. Działa również przeciwpożarowo - zapobiega przenoszeniu się ognia i dymu do sąsiednich pomieszczeń.

Wszystko to zostało dokładnie przemyślane i wdrażane w życie przez cztery lata w pleszewskiej firmie STROPEX pod czujnym okiem właściciela Krzysztofa Bruziego. - Tworząc to urządzenie wraz z całym zespołem sugerowałem się tym, jak funkcjonują ssaki oraz ich sposobem oddychania – podkreśla twórca. I tak po dwóch latach mozolnych badań powstało urządzenie Respireco, które swoją skutecznością wprowadziło w zakłopotanie niejednego naukowca, m. in. z Instytutu Techniki Cieplnej w Warszawie, gdzie urządzenie było badane i testowane.

Respireco jest już opatentowane w Polsce i kilku krajach na świecie. Formalności patentowe trwają obecnie w Australii i Chinach. - Z naszym pomysłem wyprzedziliśmy światowych gigantów, teraz potrzebujemy zrozumienia, aby nasz produkt mógł być stosowany w powszechnym użytku, np. w domach - tłumaczy Krzysztof Bruzi.

Burmistrz Arkadiusz Ptak planuje, by w przyszłości systematycznie wyposażać szkoły w takie urządzenia. - To troska o zdrowie naszych mieszkańców i kolejny przykład współpracy z lokalną firmą we wspólnej walce o czyste powietrze – mówi włodarz Pleszewa.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 21.09.2021, 16:53
Źródło informacji Pleszew
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ