Newsletter

Zdrowie i styl życia

Raport 2016: "Jak Polacy leczą zatoki? - www.leczzatoki.pl"

29.12.2016, 09:53aktualizacja: 29.12.2016, 09:53

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

www.leczzatoki.pl
www.leczzatoki.pl
Jak ukazuje najnowsze badanie "Jak Polacy leczą zatoki? - www.leczzatoki.pl", Polacy mają długotrwały problem z chorymi zatokami. Aż 80% ankietowanych przyznało, że zmaga się z nim ponad pół roku, a 55% dłużej niż dwa lata. Najczęstszą dolegliwością jest niedrożność nosa. Występuje ona u 75% osób, a u 2/3 z nich powraca często lub trwa niemal bez przerwy. Dokuczliwe są również: wodnisty katar (61% wskazań), bóle głowy (54%), ogólne osłabienie organizmu (50%) i gorączka (45%).

Respondenci najczęściej sięgają po leki przeciwbólowe i przeciwzapalne (70% wskazań). Niemal równie popularne są krople do nosa, płukanki i aerozole. Korzysta z nich 65% osób. Wskazane metody powodują chwilową poprawę samopoczucia, jednak nie leczą przyczyny choroby. Najrzadziej Polacy stosują antybiotyki, 75% osób sięga po nie rzadko lub bardzo rzadko. Są wprawdzie uważane za najskuteczniejsze (52% respondentów), jednak jednocześnie mają najwięcej skutków ubocznych. Za najbezpieczniejsze, a zarazem najmniej skuteczne preparaty uznano suplementy diety.

Paradoksalnie około 50% ankietowanych nie wie, że leki podlegają kontroli jakości przez inspekcję farmaceutyczną, natomiast suplementy nie muszą posiadać badań klinicznych. O tym, że tylko lek posiada właściwości zapobiegania i leczenia chorób, przekonanych jest 50% badanych, a 74% uważa, że celem suplementu jest uzupełnienie diety. Tylko 18% respondentów uważa, że suplementy są w stanie wyleczyć chorobę zatok, podczas gdy lekom ufa w tym względzie 3 razy więcej badanych.

Doktor Grzegorz Januszek, specjalista otorynolaryngolog obok tak oczywistych działań jak wypoczynek oraz właściwe odżywianie i picie dużej ilości płynów zaleca stosowanie leków. Zgodnie z zaleceniami wydanymi przez europejski zespół ekspertów w dokumencie EPOS 2012 najskuteczniejsze są leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, płukanie jam nosa roztworem soli fizjologicznej oraz fitoterapia, czyli terapia za pomocą leków pochodzenia roślinnego o skuteczności potwierdzonej w badaniach klinicznych.

Więcej informacji dotyczących zapalenia zatok oraz różnic między lekiem i suplementem diety na: www.leczzatoki.pl, www.lekiczysuplementy.pl.

KONTAKT:

e-mail: j.golebiewska@lensomai.com

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 29.12.2016, 09:53
Źródło informacji Lensomai Communication
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ