Newsletter

Zdrowie i styl życia

Sprawdź, czy jesteś zakażony wirusem HCV

08.07.2019, 18:04aktualizacja: 08.07.2019, 18:04

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Test anty-HCV
Test anty-HCV
W 2018 roku zgłoszono 3441 przypadków (1) wykrycia wirusowego zapalenia wątroby typu C. U części osób choroba została odkryta w zaawansowanym stanie. Mogła rozwinąć się już marskość, a nawet rak wątroby. Jedynym sposobem, aby uniknąć groźnych skutków WZW C jest wczesne wykrycie zakażenia. Do końca roku w ALAB Laboratoria można wykonać darmowe testy anty-HCV.

„Wirusowe zapalenie wątroby typu C (WZW C) nie daje żadnych charakterystycznych objawów. Nie identyfikujemy ich zwykle z WZW C. Nie są również na tyle dokuczliwe, aby zaniepokoić pacjenta. Sprawia to, że postawienie właściwej diagnozy bywa trudne. W tym czasie wirus po cichu wyniszcza wątrobę” – podkreśla prof. Robert Flisiak, prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych. Szacunki mówią, że 86% (2) nie wie o swojej chorobie! Większość ludzi przynajmniej raz w życiu była w sytuacji, w której mogli się zakazić. Z tego względu wykonanie testu anty-HCV zalecane jest osobom, które:

• były hospitalizowane min. 3 razy;

• przechodziły transfuzje krwi przed 1992 r.;

• korzystają z usług kosmetyczki, tatuażysty, stomatologa;

• przyjmowały dożylnie narkotyki, nawet incydentalnie.

Test anty-HCV jest szybki i bezpieczny. Można go wykonać w jednym z punktów pobrań ALAB Laboratoria. Szczegóły na stronie www.alablaboratoria.pl/HCV.

Wyzwaniem jest odnalezienie wszystkich zakażonych HCV i podjęcie leczenia. Jest to możliwe, gdyż od 2015 roku dostępne są leki o blisko 100% skuteczności. Dzięki nim zakażenie wirusem HCV stało się pierwszą i obecnie jedyną wyleczalną przewlekłą chorobą zakaźną. Leki te zostały wprowadzone do refundacji w ramach programu lekowego „Leczenie przewlekłego WZW typu C terapią bezinterferonową”.

1. http://wwwold.pzh.gov.pl/oldpage/epimeld/2018/INF_18_12B.pdf

2. „Zapobieganie zakażeniom HCV” jako przykład zintegrowanych działań w zdrowiu publicznym na rzecz ograniczenia zakażeń krwiopochodnych w Polsce; Praca zbiorowa pod red.: Prof. dr hab. Mirosław J. Wysocki, Prof. dr hab. Andrzej Zieliński, Dr hab. Rafał Gierczyński; Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny, Warszawa 2017.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 08.07.2019, 18:04
Źródło informacji ALAB Laboratoria Sp. z o.o.
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ