Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Brak niektórych leków w polskich aptekach jest bezpośrednim efektem ich masowego wywozu za granicę, prowadzonego przez niektóre hurtownie i apteki. Mechanizm ten, którego genezy należy upatrywać w znaczących różnicach w cenach między Polską a wieloma krajami Unii Europejskiej, polega na podejmowaniu działań eksportowych bezpośrednio przez apteki lub przez hurtownie farmaceutyczne. Proceder ten, prowadzony z poziomu aptek, jest niezgodny z polskim prawem. Przynosi jednak prowadzącym go podmiotom ogromne zyski, których uzyskanie odbywa się kosztem narażania życia i zdrowia polskich pacjentów.
Interwencyjne modele dystrybucji, stosowane przez innowacyjne firmy farmaceutyczne, mają za zadanie zabezpieczenie dostępu pacjentów do niezbędnych im terapii. Producenci starają się, w miarę możliwości, jakie daje im prawo konkurencji, określać liczbę leków przeznaczonych dla poszczególnych odbiorców (aptek i hurtowni), tak aby zminimalizować wpływ ich nielegalnego wywozu na zdrowie i życie pacjentów.
Rozwiązaniem problemu dostępności leków może być jedynie racjonalne i kompleksowe uregulowanie kwestii wywozu leków. Podstawą dla tworzenia takiej legislacji jest zgłoszony w Sejmie projekt poselski nowelizacji ustawy Prawo Farmaceutyczne oparty o wprowadzenie systemowych zmian w zakresie dystrybucji leków, przede wszystkim w odniesieniu do kontroli eksportu opartych na rozwiązaniach przyjętych w innych państwach UE.
Związek Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA reprezentuje 30 wiodących firm sektora farmaceutycznego działających w Polsce, prowadzących działalność badawczo-rozwojową i produkujących leki innowacyjne. INFARMA jest członkiem międzynarodowych organizacji zrzeszających innowacyjną branżę farmaceutyczną (m.in. EFPIA), a także Pracodawców RP oraz Krajowej Izby Gospodarczej.
KONTAKT:
Marzena Smolińska
Manager ds. Komunikacji INFARMA
tel. kom. 609 023 260
e-mail: Marzena.Smolinska@infarma.pl
-
Borys Gryniewicz
MSLGROUP Poland
Biuro Prasowe INFARMA
tel. kom. 534 734 102
e-mail: Borys.Gryniewicz@mslgroup.com
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 05.12.2014, 14:52 |
Źródło informacji | INFARMA |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Image
Talerz dla maturzysty
Mózg to centrum dowodzenia, które stale odbiera i przesyła niezliczone ilości informacji do całego organizmu. Zużywa przy tym aż 20 proc. energii dostarczanej z pożywieniem. Jego głównym pokarmem jest glukoza. Nie oznacza to jednak, że spożywanie cukru w czystej postaci sprzyja jego pracy. Paliwo dla mózgu musi być najwyższej jakości. Zatem, co jeść, by usprawnić pracę tego organu i tym samym zapewnić sobie maksymalną koncentrację niezbędną dla efektywnego uczenia się? O tym w tekście poniżej.- 30.04.2025, 11:59
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ