Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Niewydolność placówek medycznych, rosnąca liczba ofiar cywilnych oraz wielomiesięczne przerwy w świadczeniu usług dla pacjentów z ciężkimi chorobami przewlekłymi uświadomiły konieczność kierowania i ewakuacji pacjentów na leczenie ratujące życie do innych krajów europejskich, w tym do Polski.
Przystosowane do akcji ratunkowej ambulanse zapewnią pacjentom bezpieczną i profesjonalną ewakuację z Ukrainy. Pojazdy medyczne będą transportować krytycznie chorych pacjentów, umożliwiając natychmiastową ewakuację ze szpitali na terenie całej Ukrainy. Doposażone karetki pomogą zwiększyć możliwości operacyjne transgranicznych transportów medycznych.
„Nasze działania zależą oczywiście w dużej mierze od pracy osób zaangażowanych w ewakuacje, ale również od liczby posiadanych karetek i ich stanu technicznego. Zima oraz stan dróg w Ukrainie skutkują dużą awaryjnością posiadanych przez nas pojazdów. Za wszelką cenę pragniemy uniknąć sytuacji, w których nie możemy udzielić pomocy, ze względu na brak dostępnej karetki. Darowizna od WHO pozwala nam wierzyć, że taka sytuacja w najbliższym czasie nie będzie miała miejsca” - wyjaśnia Jakub Bałaban, ratownik medyczny i szef Humanosh Med Evcuation.
Darowizna obejmuje 4 ambulanse do transportu chorych przystosowane do działania w rejonach konfliktów zbrojnych. Wszystkie pojazdy wyposażone są w maski z tlenem, defibrylatory, respiratory oraz inny sprzęt medyczny, który umożliwi transport ciężko rannych pacjentów z Ukrainy do Hubu Medycznego Jasionka w Rzeszowie.
Medevac Hub Jasionka, kierowany przez Ministerstwa Zdrowia w Polsce i w Ukrainie, przy wsparciu WHO i Unii Europejskiej, z powodzeniem skoordynował ponad 2 tys. ewakuacji medycznych ukraińskich pacjentów w ramach Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności.
Witając zgromadzonych na uroczystości przekazania karetek, dr Paloma Cuchί, przedstawicielka WHO w Polsce, stwierdziła:
„Dwanaście miesięcy konfliktu miało katastrofalny wpływ na zdrowie i życie mieszkańców Ukrainy oraz znacznie obciążyło Polskę, gdzie wielu uchodźców szuka bezpieczeństwa i ochrony. Liczba rannych na Ukrainie rośnie każdego dnia, doprowadzając ukraiński system opieki zdrowotnej do punktu krytycznego. Naszą rolą jest dziś ratowanie życia poprzez zapewnienie kontynuacji leczenia ciężko chorym pacjentom i odciążenie dotkniętego kryzysem systemu opieki zdrowotnej. Współpraca pomiędzy WHO, Ministerstwem Zdrowia RP, partnerami krajowymi i międzynarodowymi umożliwia realizację tego zadania. Darowizna jest namacalnym dowodem takiej współpracy i wsparcia dla ukraińskich pacjentów i polskich ratowników medycznych”.
WHO współpracuje z rządami i partnerami w celu zapewnienia usług zdrowotnych w sytuacjach kryzysowych, poprawy lokalnych usług zdrowotnych oraz włączenia uchodźców do krajowych systemów i planów zdrowotnych.
WHO, oprócz inicjatywy Medevac i EMT (Zespoły Ratownictwa Medycznego), z powodzeniem uruchomiła pilotażowy program leczenia gruźlicy lekoopornej (DR-TB), zaopatrzyła Polskę w leki na HIV/AIDS, a także powołała w Polsce Techniczną Grupę Roboczą ds. Zdrowia Psychicznego i Wsparcia Psychospołecznego (MHPSS) w celu koordynacji usług MHPSS i udzielenia wsparcia partnerom krajowym.
Światowa Organizacja Zdrowia współpracuje ze wszystkimi podmiotami w celu osiągnięcia zdrowia „dla wszystkich” poprzez promocję pokoju i swoistą rolę światowego rzecznika zdrowia. Obejmuje to m.in. sygnalizowanie wpływu sankcji na systemy opieki zdrowotnej, promowanie bezpiecznego dostępu i świadczenia opieki zdrowotnej bez zagrożenia przemocą, wspieranie mediacji zdrowotnej w czasie konfliktów oraz dostarczanie solidnych dowodów naukowych na temat wpływu konfliktów zbrojnych na zdrowie.
Źródło informacji: WHO
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 10.03.2023, 12:02 |
Źródło informacji | WHO |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
III Forum Bezpiecznej Żywności w Warszawie. Green REV Institute i Koalicja Future Food 4 Climate zapraszają
26 listopada 2024 w godzinach 10:30-15:30, w Bibliotece Publicznej m.st. Warszawy, już po raz trzeci odbędzie się Forum Bezpiecznej Żywności - wydarzenie organizowane przez Green REV Institute oraz koalicję Future Food 4 Climate. Wydarzenie jest wspierane przez Ambasadę Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz European Climate Foundation. III Forum Bezpiecznej Żywności zostało objęte patronatem honorowym Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy.- 21.11.2024, 12:54
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: Green REV Institute
-
Image
Za nami wielki finał turnieju piłkarskiego „Z Orlika na Stadion”
19 listopada na PGE narodowym w Warszawie odbył się wielki finał ogólnopolskiego turnieju „Z Orlika na Stadion”. Młode zawodniczki oraz młodzi zawodnicy z najlepszych drużyn z całej Polski, w trzech kategoriach wiekowych do lat 13, 14 i 15, pokazali swój talent, determinację i ducha fair play. Drużyny JS Smart.pl Krosno, Dream Team Wrocław, Katowiczanki, Osiemnastka Olsztyn, SMS Stal Rzeszów, ZSP Książenice - to wielcy zwycięzcy rozgrywek w swoich kategoriach wiekowych.- 20.11.2024, 15:17
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: PZU
-
Image
Rekord Polski w konsumpcji różnych odmian jabłek
W ramach profilaktyki cukrzycy i promocji akcji „Jedno jabłko dziennie” 138 osób stworzyło „największą sztafetę jedzenia jabłek”. Degustowano 10 różnych odmian. Rekord ustanowiono 13 listopada 2024 r. w Centrum Dydaktycznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Partnerami wydarzenia byli Wydział Nauk o Zdrowiu WUM i polscy sadownicy. Patronat nad wydarzeniem objął Dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu WUM - prof. Mariusz Gujski.- 15.11.2024, 09:18
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: Towarzystwo Rozwoju Sadów Karłowych