Newsletter

Zdrowie i styl życia

Światowa sława transplantologii, prof. Robert Montgomery, będzie gościem konferencji Transplant Summit Poland w Katowicach

19.09.2023, 08:00aktualizacja: 19.09.2023, 08:00

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

iPublicity - prof. Robert Montgomery (1)
iPublicity - prof. Robert Montgomery (1)
Gościem specjalnym organizowanej przez Fundację BGK, pierwszej edycji ogólnopolskiej konferencji „Transplant Summit Poland” będzie światowej sławy autorytet w dziedzinie transplantologii prof. Robert Montgomery, amerykański transplantolog, pomysłodawca i autor pierwszej na świecie transplantacji nerki i serca od zmodyfikowanej genetycznie świni. W ciągu zaledwie pięciu lat stworzył największy program transplantacyjny w Nowym Jorku. Sam jest po transplantacji serca. Konferencja poświęcona jest społeczno-medycznym aspektom przeszczepów narządów u dzieci. Spotkanie zwieńczy koncert dedykowany dawcom organów oraz ich bliskim. Wydarzenie organizowane jest przez Fundację BGK.

„Przez ostatnie lata transplantologia w Polsce rozwija się bardzo intensywnie. Posiadamy doskonale wykształconą kadrę̨ medyczną. Jednak na co dzień́ lekarze spotykają̨ się̨ z niską świadomością̨ społeczeństwa, a także personelu medycznego, który czasami nie wie, jak rozmawiać́ o donacji narządów do przeszczepu, w szczególności, kiedy chodzi o dzieci – mówi Renata Kościelniak, prezes Fundacji BGK. – Dlatego prowadzimy akcję społeczną >>Twoje tak ma moc<<, której celem jest zmiana postrzegania kwestii przeszczepów narządów u dzieci. Kampania społeczna przynosi świetne, wymierne rezultaty, tak więc teraz stawiamy kolejny krok i do tej dyskusji zapraszamy lekarzy wszystkich specjalności, pielęgniarki i, studentów medycyny podczas Transplant Summit Poland” – podkreśla. 

Transplant Summit Poland 2023 odbędzie się 28 września w Muzeum Śląskim w Katowicach. 

Tematem konferencji będą rozwój i potrzeby społeczne w transplantologii. Profesor Robert Montgomery swoje wystąpienie poświęci innowacjom w przeszczepach serca z perspektywy chirurga, ale i biorcy. Wśród mówców i planistów pojawią się autorytety innych nauk medycznych, psychologowie i specjaliści w dziedzinie komunikacji. 

Program konferencji realizuje dwie ścieżki: medyczną i społeczną. Podczas tej pierwszej zaprezentowane zostaną m.in. przełomowe kierunki w chirurgii dziecięcej i transplantologii klinicznej oraz współpraca międzynarodowa na płaszczyźnie donacji narządów. 

W ramach ścieżki społecznej pojawią się takie zagadnienia jak społeczne perspektywy dla przyszłości transplantologii, budowanie wsparcia, edukacja i mobilizacja społeczna, język – jak rozmawiać na temat przeszczepów narządów. Odbędą się warsztaty dla studentów medycyny, pielęgniarek, edukatorów. Ścieżkę medyczną poprowadzi prof. Robert Montgomery, społeczną – psycholog dr Joanna Heidtman. 

Finałem pierwszej edycji Transplant Summit Poland będzie koncert w Muzeum Hutnictwa Walcownia w Katowicach z udziałem plejady artystów. Pierwsze takie wydarzenie muzyczne w Polsce ma być wyrazem wdzięczności i szacunku wobec wszystkich zaangażowanych w proces transplantacji, w szczególności uhonorować ma dawców narządów i ich rodziny oraz promować ideę dawstwa narządów.  

„Chcemy w ten symboliczny sposób podziękować wszystkim rodzinom polskich dawców. Wiemy, z jakimi emocjami musieli się mierzyć rodzice dzieci, którzy uratowali życie innych dzieci. Chcemy, by ich decyzje zostały zauważone i docenione, bo to niezwykle trudna, często heroiczna droga, jaką przeszli. Będzie to pierwszy w Polsce koncert z takim, niezwykle ważnym przesłaniem – mówi Renata Kościelniak. - Transplant Summit Poland ma integrować różne środowiska – kadry medyczne, media, artystów, liderów opinii – wokół tematu transplantologii i promocji idei dawstwa narządów” – podkreśla prezes Fundacji BGK. 

Konferencja będzie wydarzeniem otwierającym miesiąc poświęcony transplantologii, zarówno poprzez organizację wydarzeń o tematyce specjalistycznej, jak i ogólnopolską dyskusję społeczną.  

Fundacja BGK organizuje konferencję w partnerstwie ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym w Katowicach, Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu oraz Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnym do Spraw Transplantacji „Poltransplant”. Minister Zdrowia objął wydarzenie honorowym patronatem.  

KONTAKT:

Edyta Bach
tel. 501 232302
e-mail: edyta.bach@ipublicity.pl

Źródło informacji: iPublicity
 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 19.09.2023, 08:00
Źródło informacji iPublicity
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii