Pobierz materiał i Publikuj za darmo
„Przez ostatnie lata transplantologia w Polsce rozwija się bardzo intensywnie. Posiadamy doskonale wykształconą kadrę̨ medyczną. Jednak na co dzień́ lekarze spotykają̨ się̨ z niską świadomością̨ społeczeństwa, a także personelu medycznego, który czasami nie wie, jak rozmawiać́ o donacji narządów do przeszczepu, w szczególności, kiedy chodzi o dzieci – mówi Renata Kościelniak, prezes Fundacji BGK. – Dlatego prowadzimy akcję społeczną >>Twoje tak ma moc<<, której celem jest zmiana postrzegania kwestii przeszczepów narządów u dzieci. Kampania społeczna przynosi świetne, wymierne rezultaty, tak więc teraz stawiamy kolejny krok i do tej dyskusji zapraszamy lekarzy wszystkich specjalności, pielęgniarki i, studentów medycyny podczas Transplant Summit Poland” – podkreśla.
Transplant Summit Poland 2023 odbędzie się 28 września w Muzeum Śląskim w Katowicach.
Tematem konferencji będą rozwój i potrzeby społeczne w transplantologii. Profesor Robert Montgomery swoje wystąpienie poświęci innowacjom w przeszczepach serca z perspektywy chirurga, ale i biorcy. Wśród mówców i planistów pojawią się autorytety innych nauk medycznych, psychologowie i specjaliści w dziedzinie komunikacji.
Program konferencji realizuje dwie ścieżki: medyczną i społeczną. Podczas tej pierwszej zaprezentowane zostaną m.in. przełomowe kierunki w chirurgii dziecięcej i transplantologii klinicznej oraz współpraca międzynarodowa na płaszczyźnie donacji narządów.
W ramach ścieżki społecznej pojawią się takie zagadnienia jak społeczne perspektywy dla przyszłości transplantologii, budowanie wsparcia, edukacja i mobilizacja społeczna, język – jak rozmawiać na temat przeszczepów narządów. Odbędą się warsztaty dla studentów medycyny, pielęgniarek, edukatorów. Ścieżkę medyczną poprowadzi prof. Robert Montgomery, społeczną – psycholog dr Joanna Heidtman.
Finałem pierwszej edycji Transplant Summit Poland będzie koncert w Muzeum Hutnictwa Walcownia w Katowicach z udziałem plejady artystów. Pierwsze takie wydarzenie muzyczne w Polsce ma być wyrazem wdzięczności i szacunku wobec wszystkich zaangażowanych w proces transplantacji, w szczególności uhonorować ma dawców narządów i ich rodziny oraz promować ideę dawstwa narządów.
„Chcemy w ten symboliczny sposób podziękować wszystkim rodzinom polskich dawców. Wiemy, z jakimi emocjami musieli się mierzyć rodzice dzieci, którzy uratowali życie innych dzieci. Chcemy, by ich decyzje zostały zauważone i docenione, bo to niezwykle trudna, często heroiczna droga, jaką przeszli. Będzie to pierwszy w Polsce koncert z takim, niezwykle ważnym przesłaniem – mówi Renata Kościelniak. - Transplant Summit Poland ma integrować różne środowiska – kadry medyczne, media, artystów, liderów opinii – wokół tematu transplantologii i promocji idei dawstwa narządów” – podkreśla prezes Fundacji BGK.
Konferencja będzie wydarzeniem otwierającym miesiąc poświęcony transplantologii, zarówno poprzez organizację wydarzeń o tematyce specjalistycznej, jak i ogólnopolską dyskusję społeczną.
Fundacja BGK organizuje konferencję w partnerstwie ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym w Katowicach, Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu oraz Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnym do Spraw Transplantacji „Poltransplant”. Minister Zdrowia objął wydarzenie honorowym patronatem.
KONTAKT:
Edyta Bach
tel. 501 232302
e-mail: edyta.bach@ipublicity.pl
Źródło informacji: iPublicity
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 19.09.2023, 08:00 |
Źródło informacji | iPublicity |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
III Forum Bezpiecznej Żywności w Warszawie. Green REV Institute i Koalicja Future Food 4 Climate zapraszają
26 listopada 2024 w godzinach 10:30-15:30, w Bibliotece Publicznej m.st. Warszawy, już po raz trzeci odbędzie się Forum Bezpiecznej Żywności - wydarzenie organizowane przez Green REV Institute oraz koalicję Future Food 4 Climate. Wydarzenie jest wspierane przez Ambasadę Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz European Climate Foundation. III Forum Bezpiecznej Żywności zostało objęte patronatem honorowym Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy.- 21.11.2024, 12:54
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: Green REV Institute
-
Image
Za nami wielki finał turnieju piłkarskiego „Z Orlika na Stadion”
19 listopada na PGE narodowym w Warszawie odbył się wielki finał ogólnopolskiego turnieju „Z Orlika na Stadion”. Młode zawodniczki oraz młodzi zawodnicy z najlepszych drużyn z całej Polski, w trzech kategoriach wiekowych do lat 13, 14 i 15, pokazali swój talent, determinację i ducha fair play. Drużyny JS Smart.pl Krosno, Dream Team Wrocław, Katowiczanki, Osiemnastka Olsztyn, SMS Stal Rzeszów, ZSP Książenice - to wielcy zwycięzcy rozgrywek w swoich kategoriach wiekowych.- 20.11.2024, 15:17
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: PZU
-
Image
Rekord Polski w konsumpcji różnych odmian jabłek
W ramach profilaktyki cukrzycy i promocji akcji „Jedno jabłko dziennie” 138 osób stworzyło „największą sztafetę jedzenia jabłek”. Degustowano 10 różnych odmian. Rekord ustanowiono 13 listopada 2024 r. w Centrum Dydaktycznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Partnerami wydarzenia byli Wydział Nauk o Zdrowiu WUM i polscy sadownicy. Patronat nad wydarzeniem objął Dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu WUM - prof. Mariusz Gujski.- 15.11.2024, 09:18
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: Towarzystwo Rozwoju Sadów Karłowych