Newsletter

Zdrowie i styl życia

Szczepienia przeciw pneumokokom: optymalny wybór dla Polski

27.06.2018, 17:43aktualizacja: 27.06.2018, 17:43

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

"Chociaż obie szczepionki są korzystne, to przy porównywaniu ogólnego wpływu PCV13 i PCV10, udowodniono zwiększoną ochronę PCV13 przed chorobami pneukomokowymi we wszystkich grupach wiekowych w porównaniu z PCV10. Może to wyjaśniać, dlaczego większość krajów świata rozwiniętego woli korzystać z tej szczepionki" - pisze w komentarzu do raportu kompleksowo prezentującego dostępne w Polsce szczepionki przeciw pneumokokom wybitny specjalista w zakresie dziecięcych chorób zakaźnych prof. Ron Dagan z University Medical Center w Beer Szewa.

Raport "Szczepienia przeciw Streptococcus pneumoniae: konsekwencje epidemiologiczne wprowadzenia powszechnych szczepień ochronnych przeciw Streptococcus pneumoniae, w pytaniach i odpowiedziach" został przygotowany przez ośrodek analityczny w obszarze rynku ochrony zdrowia HealthQuest na zlecenie firmy Pfizer. W zamyśle autorów raport ma pełnić rolę kompleksowej i zgodnej z najnowszą wiedzą naukową odpowiedzi na wątpliwości związane z wyzwaniami powszechnych szczepień przeciw pneumokokom. Partnerem społecznym publikacji jest Instytut Ochrony Zdrowia, inicjator Porozumienia na Rzecz Dobrych Praktyk w Szczepieniach.

Powszechne i obowiązkowe szczepienia przeciw pneumokokom wprowadzono w Polsce w 2017 roku. W programie stosowana jest szczepionka PCV10. Wybór preparatu podyktowany był przede wszystkim jego niższą ceną, nie zaś jakością. W kontekście epidemiologicznym wskazują, że 13-walentna PCV oferuje obecnie najszerszy zakres serotypów pneumokokowych. Trzy dodatkowe serotypy, które znajdują się w szczepionce PCV13, stanowią pierwszą (serotyp 3) i czwartą (serotyp 19A) pod względem częstości przyczynę Inwazyjnej Choroby Pneumokokowej (IChP) w Polsce. Serotyp 19A stanowi też kluczowy problem epidemiologiczny w kontekście lekooporności. Szczepionka PCV13 jest jedynym preparatem przeznaczonym dla wszystkich grup wiekowych.

Autorzy raportu analizują światowe standardy ochrony przeciw pneumokokam. Ze 143 państw, które prowadzą narodowe programy szczepień przeciw pneumokokom 73% z nich wykorzystuje szczepionkę PCV13. Ta różnica jest jeszcze bardziej widoczna w Europie, gdzie szczepionka 13-walentna jest wybierana siedem razy częściej niż szczepionka 10-walentna.

Według cytowanych w raporcie badań w niektórych krajach, gdzie używa się wyłącznie PCV10, spadła wprawdzie liczba przypadków IChP wywoływanych przez serotypy zawarte w tym preparacie, ale jednocześnie wzrosła liczba przypadków Inwazyjnej Choroby Pneumokokowej wywoływanej przez serotypy niezawarte w PCV10. Między innymi dlatego, co podkreśla w swoim komentarzu prof. Teresa Jackowska, krajowy konsultant ds. pediatrii, „konieczne jest prowadzenie stałego nadzoru celem wykrycia możliwego zastępowania serotypów w czasie po wprowadzeniu PCV”.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 27.06.2018, 17:43
Źródło informacji Pfizer Polska
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii