Newsletter

Zdrowie i styl życia

WHO oraz jej chińscy i europejscy partnerzy wspólnie uruchamiają wielostronną inicjatywę na rzecz klimatu i zdrowia: wspólne badania nad rozwiązaniami zapewniającymi odporność na zmiany klimatu dla zrównoważonej i zdrowej przyszłości

02.07.2025, 16:13aktualizacja: 02.07.2025, 16:27

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

GENEWA, 2 lipca 2025 r. /PRNewswire/ -- Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) we współpracy z miastami i instytucjami badawczymi z Chin i Europy zorganizowała w Genewie w Szwajcarii „Okrągły stół poświęcony proaktywnemu zdrowiu zgodnemu z celem 1,5°C”. Wydarzenie zostało zorganizowane wspólnie przez Centrum Współpracy WHO ds. Powszechnego Ubezpieczenia Zdrowotnego (Chińskie Centrum Badań nad Rozwojem Zdrowia Uniwersytetu Pekińskiego) oraz Instytut Klimatu i Zrównoważonego Rozwoju Ningyuan.

Wśród uczestników znaleźli się przedstawiciele Departamentu Środowiska, Zmian Klimatu i Zdrowia WHO, autonomicznego powiatu Baoting Li i Miao prowincji Hainan w Chinach, miasta Vichy we Francji, Szkoły Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Pekińskiego, Szpitala Zachodniochińskiego Uniwersytetu Syczuańskiego, a także eksperci ds. proaktywnego zdrowia z europejskich instytucji zajmujących się termalizmem, żywnością i standaryzacją. Wspólnie zastanawiali się nad zintegrowanymi działaniami w zakresie klimatu i zdrowia na rzecz zrównoważonej przyszłości.

Kluczowym wydarzeniem było oficjalne uruchomienie inicjatywy na rzecz proaktywnego zdrowia zgodnego z celem „Geneva 1.5°C Proactive Health Initiative”, pierwszej na świecie transnarodowej platformy akademicko-przemysłowo-rządowej skupiającej się na zarządzaniu klimatem i zdrowiem w kontekście miejskim.

Okrągły stół skupił się na trzech głównych tematach: nowym paradygmacie „Proaktywne zdrowie zgodne z celem 1,5°C”, innowacyjnych praktykach „Od laboratorium do społeczności” oraz działaniach miejskich na rzecz zdrowia.

• Określenie nowego paradygmatu: „Proaktywne zdrowie zgodne z celem 1,5°C”

Podczas sympozjum przedstawiono całościowe ramy „Proaktywnego zdrowia zgodnego z celem 1,5°C”, podkreślając znaczące korzyści zdrowotne wynikające z ograniczenia globalnego ocieplenia o 1,5°C. Eksperci WHO zwrócili uwagę na to, jak zagrożenia klimatyczne - takie jak ekstremalne upały, klęski żywiołowe i utrata bioróżnorodności - nasilają choroby układu oddechowego, sercowo-naczyniowego, choroby zakaźne i niedożywienie. Samo zanieczyszczenie powietrza powoduje 7 milionów przedwczesnych zgonów rocznie, przewyższając łączną liczbę ofiar HIV/AIDS, malarii i gruźlicy, a 99% światowej populacji jest narażone na poziomy przekraczające normy bezpieczeństwa WHO.

• Od laboratorium do społeczności: innowacje transformacyjne

Chińskie i europejskie instytucje zaprezentowały oparte na dowodach studia przypadków dotyczące poprawy jakości powietrza, oceny stanu zdrowia miast, innowacji w zakresie terapii termicznej, proaktywnych interwencji medycznych, terenów zielonych, inicjatyw dotyczących zielonych szpitali, rozwiązań w zakresie zdrowej żywności oraz oznakowania produktów zrównoważonych.

• Działania miejskie: pokonywanie ostatniej mili

Podczas specjalnych sesji zaprezentowano działania na poziomie miejskim podjęte przez Baoting i miasto Vichy, ilustrujące terapię naturalną i planowanie zdrowia dostosowane do klimatu.

Najważniejsze wnioski

• Ogłoszenie inicjatywy „Geneva 1.5°C Proactive Health”

Inicjatywa opiera się na trzech filarach:

• Wspólna wizja i uzasadnienie: uznanie znaczenia inicjatywy „1.5°C Proactive Health” jako transformacyjnego podejścia do walki z zagrożeniami dla zdrowia spowodowanymi zmianami klimatu i zmiany modeli opieki zdrowotnej.

• Postępy w badaniach i praktyce: wyrażono zdecydowane zobowiązanie do rozwoju badań opartych na dowodach naukowych oraz wdrażania podejścia „1,5°C Proactive Health”. Koncentrując się na systemach opieki zdrowotnej dostosowanych do zmian klimatu, podejście to obejmuje integrację proaktywnych działań, takich jak poszerzanie wiedzy, terapie naturalne, cyfrowe rozwiązania w zakresie zdrowia, innowacje żywieniowe oraz zdrowe środowisko życia. Wysiłki te będą wspierane przez odpowiednie instrumenty polityczne, w tym zielone finansowanie, aby zapewnić zrównoważony rozwój proaktywnych systemów opieki zdrowotnej.

• Globalny sojusz na rzecz współpracy: zostanie powołany międzynarodowy sojusz na rzecz proaktywnego zdrowia zgodnego z „1.5°C Proactive Health International Alliance", którego celem będzie stworzenie sieci współpracy w zakresie innowacji obejmującej badania nad proaktywnym zdrowiem, rozwój miast i synergię przemysłową. Powstaną specjalistyczne grupy zadaniowe, które będą gromadzić wiedzę specjalistyczną, doświadczenia, narzędzia polityczne i możliwości partnerstwa oraz wspierać międzydyscyplinarną współpracę międzynarodową i inicjatywy pilotażowe.

• Rozpoczęcie współpracy między chińskimi i europejskimi miastami w zakresie proaktywnego zdrowia

Baoting i Vichy podpisały list intencyjny w sprawie pogłębienia współpracy w następujących obszarach:

• integracja balneoterapii z tradycyjną medycyną chińską;

• wymiana i szkolenia pracowników służby zdrowia;

• badania naukowe i innowacje w zakresie proaktywnego zdrowia;

• interakcje kulturowe, edukacyjne i gospodarcze między społecznościami.

Wypowiedzi ekspertów

Dr Maria Neira, dyrektorka Departamentu Środowiska, Zmian Klimatu i Zdrowia WHO, wzięła udział w seminarium i wygłosiła przemówienie. Wyraziła uznanie dla proaktywnej inicjatywy zdrowotnej, podkreślając jej innowacyjność, współpracę wielu interesariuszy i globalne przywództwo.

Dr Ren Minghui, dyrektor Centrum Współpracy WHO ds. Powszechnej Opieki Zdrowotnej oraz dyrektor Instytutu Zdrowia Globalnego Uniwersytetu Pekińskiego, przedstawił uczestnikom seminarium koncepcję „Proaktywnego zdrowia zgodnego z celem 1,5°C”. Opisał on to innowacyjne podejście jako fundamentalną zmianę z pasywnej opieki zdrowotnej skoncentrowanej na chorobach na kompleksowy model, który: 1) jest skoncentrowany na człowieku (zarządzanie opieką zdrowotną w całym cyklu życia), 2) integruje koordynację wielosektorową, tj. zdrowie, sport, świadczenia emerytalne, edukację, środowisko, żywność, oraz 3) zapewnia cały łańcuch usług zdrowotnych obejmujący promowanie zdrowia, profilaktykę, diagnostykę, leczenie, rehabilitację, opiekę i dbanie o dobrą kondycję fizyczną.

Dr Heather Adair-Rohani, dyrektorka techniczna i pełniąca obowiązki kierownika jednostki ds. jakości powietrza, energii i zdrowia WHO, przedstawiła strategiczne podejście WHO do walki z zagrożeniami dla zdrowia wynikającymi z zanieczyszczenia powietrza. Obejmuje ono promowanie współpracy wielosektorowej, aktualizację wytycznych WHO dotyczących jakości powietrza oraz uruchomienie globalnych inicjatyw. Przedstawiła również działania WHO w zakresie budowania potencjału instytucjonalnego i wsparcia technicznego, w tym narzędzia oceny ryzyka zdrowotnego, zintegrowane rozwiązania w zakresie energii i zdrowia oraz zasoby szkoleniowe.

Dr Diarmid Campbell-Lendrum, kierownik jednostki ds. zmian klimatu w WHO, przedstawił aktualną sytuację globalną w zakresie ryzyka klimatycznego i zdrowotnego, podkreślając jednocześnie dodatkowe korzyści zdrowotne wynikające z działań na rzecz klimatu. Przedstawił strategiczne zalecenia, w tym: skupienie się na pozytywnych wizjach; tworzenie najprostszych sojuszy niezbędnych do osiągnięcia konkretnych celów; gromadzenie dowodów i opracowywanie uzasadnień inwestycyjnych, zamiast polegania wyłącznie na pomocy rozwojowej; wyjście poza „pionowe” mechanizmy wsparcia dla klimatu i zdrowia; oraz przejmowanie inicjatywy i poszukiwanie partnerstw - w tym z WHO.

Dr Wei Huang, członek Naukowej Grupy Doradczej WHO ds. Globalnego Zanieczyszczenia Powietrza i Zdrowia, profesor Uniwersytetu Pekińskiego, dyrektor Instytutu Medycyny Środowiskowej Uniwersytetu Pekińskiego, przedstawiła globalne polityki dotyczące zdrowia środowiskowego oraz chińskie przypadki badawcze. Zaproponowała wdrożenie „interwencji opartych na ekspozycji, obejmujących zarówno ekosystemy, jak i czynniki związane ze stylem życia - w tym tereny zielone, terapie naturalne, odżywianie i dietę - aby umożliwić proaktywne zarządzanie zdrowiem od populacji po jednostkę”. Dr Huang podkreśliła również potrzebę „opracowania polityki interwencyjnej poprzez połączenie dowodów naukowych ze skutecznymi strategiami informowania o ryzyku”

Dr Fengming Luo, dyrektor szpitala West China Hospital przy Uniwersytecie Syczuańskim, przedstawił pięciopunktową strategię szpitala w zakresie klimatu i zdrowia: globalne partnerstwa badawczo-rozwojowe, systemy opieki doraźnej i kontroli epidemii, optymalizacja zaawansowanych modeli opieki zdrowotnej, świadomość ryzyka i edukacja społeczna oraz inicjatywa na rzecz ekologicznych szpitali. Wezwał do podjęcia wspólnych działań na skalę globalną poprzez plan współpracy, platformę wczesnego ostrzegania wspomaganą sztuczną inteligencją, międzynarodowy fundusz klimatu i zdrowia, transnarodową koordynację polityki zdrowotnej, globalną sieć badawczą oraz przewodnik proaktywnych działań zdrowotnych.

Innowacje w zakresie klimatu i zdrowia w miastach w praktyce

Pan Mukui Rui, sekretarz partii w autonomicznym powiecie Baoting Li i Miao w prowincji Hainan w Chinach, stwierdził: „Wykorzystując swoje wyjątkowe środowisko ekologiczne, Baoting poszukuje sposobów, aby stać się miastem promującym proaktywne podejście do zdrowia poprzez inicjatywy chińsko-unijnej strefy zielonych i cyfrowych innowacji (Baoting), budowę infrastruktury technologicznej wspierającej proaktywne podejście do zdrowia oraz uruchomienie projektu współpracy w zakresie zielonych i cyfrowych innowacji (GDIP). Powiat zamierza szeroko dzielić się swoimi zasobami klimatycznymi i ekologicznymi, przynosząc korzyści całej ludzkości.

Pan Yves-Jean Bignon, zastępca burmistrza francuskiego miasta Vichy, podzielił się doświadczeniami miasta w zakresie integracji urbanistyki z proaktywnym zarządzaniem zdrowiem. Koncentrując się na zasobach źródeł termalnych, Vichy stosuje model „terapia + ćwiczenia + zaangażowanie społeczne” i zostało uznane przez UNESCO za miejsce światowego dziedzictwa.

Delegacja z Baoting odwiedziła Vichy, aby wymienić się wiedzą na temat współpracy między środowiskiem przemysłowym, akademickim i badawczym w zakresie klastrów proaktywnego zdrowia, w tym: centrów medycznych zajmujących się terapią termalną, ośrodków badawczo-rozwojowych zajmujących się naturalną pielęgnacją skóry, firm produkujących żywność na bazie źródeł termalnych oraz zakładów produkujących w pełni identyfikowalną wodę mineralną o udowodnionych właściwościach zdrowotnych.

Współpraca międzysektorowa

Elena Villalobos Prats, szefowa sekretariatu Sojuszu WHO na rzecz transformacyjnych działań w zakresie klimatu i zdrowia, podzieliła się doświadczeniem WHO w zakresie organizowania i prowadzenia międzynarodowych sojuszy.

Anne Gonneau, członkini Komisji Zawodowej Europejskiego Stowarzyszenia Uzdrowisk, przedstawiła kluczowe doświadczenia Europy w zakresie rozwoju przemysłu związanego z proaktywną ochroną zdrowia poprzez wykorzystanie zasobów naturalnych.

Jiuchi Lao, główny przedstawiciel Duńskiej Rady ds. Rolnictwa i Żywności w Chinach, omówił podstawową filozofię i praktyki Danii dotyczące proaktywnego zdrowia zgodnego z celem 1,5°C z perspektywy żywności i żywienia.

Binsheng Wei, dyrektor generalny ds. audytu i zapewnienia jakości w DEKRA China, omówił rolę norm i przepisów w promowaniu inicjatyw zdrowotnych dostosowanych do zmian klimatu, integracji przemysłowej i transformacji miast w kierunku gospodarki niskoemisyjnej, a także praktyczne doświadczenia związane z ich wdrażaniem.

Dr Fengming Luo, dyrektor szpitala West China Hospital przy Uniwersytecie Syczuańskim, podkreślił kluczową rolę działań środowiskowych w profilaktyce i leczeniu chorób układu oddechowego. Podkreślił potrzebę aktualizacji modeli kształcenia klinicznego w oparciu o zasady proaktywnego zdrowia oraz aktywnego poszukiwania ekologicznych praktyk szpitalnych.

Mukui Rui, sekretarz partii w autonomicznym powiecie Baoting Li i Miao w prowincji Hainan w Chinach, podzielił się spostrzeżeniami na temat tego, w jaki sposób samorządy lokalne mogą przyspieszyć międzynarodowy zasięg opieki zdrowotnej poprzez tworzenie sprzyjającego środowiska politycznego i optymalizację zasobów ekologicznych w ramach inicjatyw dotyczących klimatu i zdrowia, jednocześnie ułatwiając przekształcanie badań naukowych w praktykę.

Yves-Jean Bignon, zastępca burmistrza francuskiego miasta Vichy, przedstawił „model Vichy” - polegający na tworzeniu zlokalizowanego ekosystemu zdrowotno-ekonomicznego wokół zasobów wód termalnych i połączeniu badań naukowych z praktyką w celu promowania zrównoważonego zarządzania.

Wspólne działania na rzecz postępu

Podczas konferencji delegacja odwiedziła siedzibę WHO w Genewie na zaproszenie tej organizacji. Delegacja, w skład której wchodzili przedstawicieli powiatu Baoting (Hainan), Instytutu Klimatu i Zrównoważonego Rozwoju Ningyuan oraz Szkoły Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Pekińskiego, wzięła udział w pogłębionej wymianie poglądów z przedstawicielami WHO.

Przedstawiciele WHO zaproponowali wprowadzenie w Baoting programów szkoleniowych dotyczących zdrowia, zestawów narzędzi dotyczących zdrowia w miastach, baz danych dotyczących oddziaływania na zdrowie oraz powiązanych narzędzi oceny. Mukui Rui potwierdził, że inicjatywy te są zgodne z potrzebami Baoting, wyrażając gotowość powiatu do pełnienia roli miejskiego laboratorium dla projektów pilotażowych oraz do współpracy z WHO w zakresie realizacji tych działań.

WHO uznała wizję proaktywnego zdrowia zgodnego z celem 1,5°C, pochwaliła zintegrowane rozwiązania klimatyczno-zdrowotne Baoting i podkreśliła znaczenie współpracy międzyregionalnej. Ponieważ Azja - a w szczególności Chiny, największa i najszybciej rozwijająca się gospodarka świata - będzie kształtować przyszłość klimatu, kierunek jej polityki ma kluczowe znaczenie przy utrzymaniu stabilnego poziomu emisji w Europie. Chińskie uniwersytety, samorządy lokalne i inicjatywy wspierane przez państwo dysponują dużymi możliwościami. WHO wyraziła nadzieję, że projekt pilotażowy w Baoting zostanie dostosowany do bieżących inicjatyw prowadzonych przez Departament Środowiska, Zmian Klimatu i Zdrowia, wykorzystując doświadczenia Chin do wspierania globalnych działań i wspólnego promowania inicjatywy „1.5°C Proactive Health”. WHO podkreśliła, że Chiny powinny odgrywać rolę wzorcową na arenie międzynarodowej, wspierając inne kraje poprzez transfer technologii i ustanawianie standardów.

Kolejne kroki

• Rozpoczęcie chińsko-europejskiej inicjatywy na rzecz proaktywnych badań zdrowotnych w 2025 r.;

• Utworzenie sojuszu na rzecz proaktywnego zdrowia zgodnego z celem „1.5°C Proactive Health Alliance" w 2025 r.;

• Ustanowienie miasta Baoting w prowincji Hainan w Chinach pilotażową strefą proaktywnego zdrowia zgodnego z celem 1,5°C, w ramach współpracy z europejskimi partnerami w celu realizacji wspólnych projektów w zakresie terapii naturalnych, cyfrowych rozwiązań zdrowotnych, żywienia i tworzenia zdrowych społeczności - międzynarodowej sieci zrzeszającej podmioty z sektora proaktywnego zdrowia.

Zdjęcie - https://mma.prnewswire.com/media/2722785/Group_Photo.jpg 

Zdjęcie - https://mma.prnewswire.com/media/2722786/Ningyuan_Institute.jpg 

Zdjęcie - https://mma.prnewswire.com/media/2722787/Ningyuan_Institute.jpg 

Zdjęcie - https://mma.prnewswire.com/media/2722788/Ningyuan_Institute.jpg 

Zdjęcie - https://mma.prnewswire.com/media/2722789/WHO.jpg 

Źródło: Ningyuan Institute of Climate and Sustainable Development (Hainan)

Źródło informacji: PR Newswire

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 02.07.2025, 16:13
Źródło informacji PR Newswire
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ