Newsletter

Zdrowie i styl życia

WOT: siła krwi terytorialsów (komunikat)

17.12.2018, 08:25aktualizacja: 17.12.2018, 08:25

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej informuje:

W Wojskach Obrony Terytorialnej podsumowano tegoroczną akcję krwiodawstwa. Wtłoczyliśmy do systemu ponad tonę krwi!

W kwietniu br. Wojska Obrony Terytorialnej rozpoczęły realizację długofalowego projektu, którego celem jest ratowanie życia i zdrowia mieszkańców naszego kraju poprzez propagowanie i aktywne zaangażowanie w ideę krwiodawstwa.

Projekt zakładał, że formacja będzie regularnie zwiększała ilość honorowych dawców krwi. Dość optymistycznie założono, że jeszcze w tym roku uda się wtłoczyć do systemu krwiodawstwa i krwiolecznictwa dodatkowe tysiąc litrów krwi i zostanie to powtórzone w kolejnych latach.

Dzisiaj możemy być z siebie dumni, udało nam się zrealizować ambitny plan, od kwietnia br. żołnierze WOT oddali ponad 1100 litrów krwi.

Projekt rozpoczęła akcja "Krwioobieg Terytorialsa", która w kwietniu została zainaugurowana konferencją. Stawili się na niej Terytorialsi, żołnierze wojsk operacyjnych, lekarze oraz honorowi dawcy krwi. Ważnym etapem, realizowanym w ramach "Krwioobiegu…" były zbiórki krwi organizowane w brygadach. Szczególna inicjatywa miała miejsce 26 maja br., kiedy to Terytorialsi z pięciu brygad OT, jednego dnia, niemalże w tych samych godzinach, oddawali krew i jednocześnie propagowali ideę krwiodawstwa i krwiolecznictwa.

Terytorialsi aktywnie angażowali się również w inne przedsięwzięcia wspierające ideę HDK m.in.: w akcję "SpoKREWnieni Służbą", "Apel Krew" czy też "100 litrów krwi na 100lecie Niepodległości".

Bardzo ważnym aspektem projektu HDK w WOT jest również budowanie zdolności do utrzymywania stałej gotowości Terytorialsów do tzw. "alarmowego oddania krwi". Zgodnie z założeniami, w razie nagłej konieczności – np. wypadków czy klęsk żywiołowych – Wojska Obrony Terytorialnej dysponują grupą krwiodawców, którzy mogą natychmiast oddać krew dla potrzebujących. Aby było to możliwe, w każdej kompanii lekkiej piechoty jest wyznaczany koordynator HDK, który odpowiada za utrzymanie systemu oddawania krwi, planowane akcje krwiodawstwa, a także, w przypadku nagłej potrzeby, za organizację akcji alarmowych.

Założenia ogłoszone w kwietniu, w ramach inauguracji działalności WOT na rzecz HDK, zostały spełnione, a sumaryczna ilość oddanej krwi od kwietnia br. wyniosła ponad 1100 litrów. Należy zaznaczyć, że w bieżącym roku, w akcję zaangażowało się głównie sześć brygad sformowanych w pierwszym etapie budowy WOT. Pokazuje to ogromny potencjał i realne wzmocnienie dla całego systemu, w momencie pełnego zaangażowania wszystkich utworzonych brygad.

Zdecydowanym liderem w donacji krwi jest 2 Lubelska Brygada OT, której to reprezentanci oddali ponad 420 litrów krwi.

Wyrazem uznania dla zaangażowania żołnierzy są wyróżnienia i nagrody. W grudniu br. oznaką zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi, przyznawaną przez Polski Czerwony Krzyż na zlecenie Narodowego Centrum Krwi, zostali odznaczeni m.in. przedstawiciele 5 MBOT, którzy oddali więcej niż 15 l. krwi - ppor. Kalina TOKARSKA oraz st.kpr. Dariusz GOLUBSKI.

Liczba honorowych dawców krwi w WOT stale wzrasta. Zaangażowanie kolejnych brygad w nadchodzącym roku z pewnością pozwoli przełamać kolejne granice i wtłoczyć do systemu jeszcze większą ilość zawsze niezbędnej i zawsze potrzebnej krwi.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ mgost/ mark/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 17.12.2018, 08:25
Źródło informacji WOT
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii