Newsletter

Zdrowie i styl życia

XX Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych

10.03.2014, 10:00aktualizacja: 10.03.2014, 10:00

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Festiwal to trzytygodniowe święto teatru - osiem spektakli, trzy prapremiery (w tym jedna światowa!), dwie wystawy, dwa panele dyskusyjne i spotkania z twórcami. XX Międzynarodowy Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych odbywać się będzie od 15 marca do 4 kwietnia w Teatrze Powszechnym w Łodzi.

Temat jubileuszowej edycji Festiwalu to Mistrzowie. Dyrektor artystyczna Festiwalu i jego pomysłodawczyni - Ewa Pilawska proponuje, by zadać pytania o to, co oznacza bycie mistrzem w dzisiejszych czasach? Wokół tego tematu oscylować będą festiwalowe prezentacje - zarówno w problematyce poruszanej przez zaproszone na Festiwal spektakle, jak i w związku z zaproszonymi gośćmi, a także w ramach przygotowanych wydarzeń towarzyszących. W tegorocznym repertuarze znajdują się m.in. spektakle Krystiana Lupy, Wiktora Rubina (laureata "Paszportu Polityki") i Moniki Strzępki. Festiwalowi jak zawsze towarzyszyć będą dyskusje i spotkania z twórcami. Jedno z nich poświęcone będzie teatrowi na Ukrainie, bo też gościem zagranicznym tegorocznej edycji będzie Teatr DAKH z Kijowa, który specjalnie na Festiwal przygotowuje światową prapremierę spektaklu "Buda dla psa. Widok z góry. Widok z dołu". Prezentacji spektaklu towarzyszyć będzie panel poświęcony sytuacji teatru i działalność artystycznej na Ukrainie, który przygotuje i poprowadzi tłumaczka Agnieszka Lubomira Piotrowska. Druga dyskusja, którą poprowadzi Jacek Żakowski, poświęcona będzie osobie Krystiana Lupy.

Festiwalowi towarzyszyć będą również dwie wystawy pokazujące fenomen mistrza - nauczyciela i jego relacji z uczniem, który sam również staje się mistrzem. Pierwsza przygotowana z Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie poświęcona będzie Krystianowi Lupie i Krzysztofowi Warlikowskiemu, druga - Waldemarowi Świerzemu i Andrzejowi Pagowskiemu (obaj przygotowywali plakaty Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych, dlatego wystawa im poświęcona wzbogacona będzie o prezentację wszystkich plakatów, które powstały dla Festiwalu autorstwa m.in. Franciszka Starowieyskiego, Stasysa Eidrigeviciusa, Rafała Olbińskiego, Michała Batorego, Piotra Młodożeńca, Eugeniusza Geta-Stankiewicza).

Zdjęcie dostępne pod adresem:

KONTAKT:

Remigiusz Mielczarek

Rzecznik prasowy XX MFSPiN

Teatr Powszechny w Łodzi

ul. Legionów 21

91-069 Łódź

tel. (42) 632 38 87

http://powszechny.pl/

Źródło informacji: Teatr Powszechny w Łodzi

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 10.03.2014, 10:00
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii