Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Dlaczego Twoje dziąsła są ważne
Periodontologia koncentruje się na diagnostyce, leczeniu oraz profilaktyce schorzeń przyzębia, czyli tkanek otaczających ząb. Od ponad 36 lat prowadzone są badania dotyczące związku chorób przyzębia z różnymi schorzeniami ogólnymi. Wyniki wskazują, że zapalenie przyzębia może być powiązane z cukrzycą, chorobami sercowo-naczyniowymi, otyłością, reumatoidalnym zapaleniem stawów, a infekcje dziąseł mogą prowadzić do powikłań w czasie ciąży oraz wpływać na przebieg COVID-19.
„Zrozumienie rosnących powiązań między przewlekłym zapaleniem przyzębia a chorobami ogólnymi wzmacnia rolę periodontologów w kontekście wielospecjalistycznej profilaktyki. Ta wiedza pozwala nie tylko na skuteczniejsze zapobieganie poważnym chorobom, ale także na integrację periodontologii w szersze działania prewencyjne, które mają kluczowe znaczenie dla zdrowia publicznego” - mówi profesor Tomasz Konopka, konsultant krajowy ds. periodontologii oraz kierownik Katedry i Zakładu Periodontologii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.
Zachować, nie zastępować
Współczesna stomatologia oferuje coraz bardziej zaawansowane metody leczenia. Możemy uratować zęby, które były skazane na usunięcie, oraz skuteczniej leczyć choroby przyzębia. Implantologia również oferuje nowoczesne rozwiązania, gdy nie ma możliwości uratowania zęba. Jednak nawet najlepszy implant nie dorówna naturalnemu zębowi.
„Doceniając postępy współczesnej nauki i dynamiczny rozwój takich dziedzin jak implantologia, powinniśmy zawsze mieć na uwadze, że nadrzędnym celem powinno być zachowanie naturalnego uzębienia. Periodontologia dysponuje skutecznymi i przewidywalnymi metodami terapii, które pozwalają uratować ząb skazany wcześniej na ekstrakcję. Systematyczna i konsekwentna edukacja prozdrowotna jest kluczowa w profilaktyce chorób przyzębia, umożliwiając skuteczne eliminowanie czynników ryzyka i wczesne reagowanie na niepokojące objawy, zanim dojdzie do rozwoju stanu zapalnego” - podkreśla profesor Małgorzata Pietruska, kierownik Zakładu Chorób Przyzębia i Błony Śluzowej Jamy Ustnej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.
Prewencja - pierwszy krok do zdrowych dziąseł
Badania jednoznacznie wskazują, że skuteczna profilaktyka jest fundamentem utrzymania zdrowia. To samo dotyczy dbania o jamę ustną - regularność i przestrzeganie podstawowych zasad to klucz do długotrwałego efektu.
Badania kliniczne wykazały, że elektryczne szczoteczki z okrągłą główką usuwają do 100% więcej płytki nazębnej niż manualne oraz o 62% więcej płytki z linii dziąseł niż szczoteczki soniczne. Nowe badanie z użyciem szczoteczki Oral-B iO9 wykazało, że technologia cyfrowa, łącząca szczoteczkę z aplikacją monitorującą, poprawia wyniki leczenia zapalenia przyzębia. Elektryczne szczoteczki skuteczniej usuwają płytkę, oferują lepszą kontrolę nacisku oraz monitorowanie postępów szczotkowania.
Najważniejsze zasady:
1. Regularne szczotkowanie zębów odpowiednią szczoteczką.
2. Mycie zębów właściwą pastą z fluorem.
3. Oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych.
4. Higiena języka, płukanie jamy ustnej.
5. Regularne kontrole stomatologiczne.
„Codzienne szczotkowanie zębów właściwą techniką, z użyciem dopasowanych narzędzi i produktów, skutecznie usuwa i ogranicza rozwój płytki bakteryjnej, chroniąc przed próchnicą, chorobami przyzębia i halitozą. Szczoteczki Oral-B iO z okrągłą główką i inteligentnym czujnikiem nacisku są bezpieczne i delikatne dla dziąseł, a pasta Oral-B Pro Expert z fluorkiem cyny wzmacnia szkliwo i dba o zdrowie dziąseł” - podkreśla dr Beata Golan, kierownik ds. naukowych P&G Polska.
Źródło informacji: Oral-B
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 09.05.2025, 12:21 |
Źródło informacji | Oral-B |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Image
Których owoców Polacy chcą jeść więcej?
Konsumenci zwracają większą uwagę na jakość i pochodzenie owoców. Wg. Kantar Polska 65% konsumentów, czyli 21 mln osób, zamierza w nadchodzącym sezonie jeść więcej polskich owoców i warzyw. Rekordowe 10 mln Polaków chce kupować więcej truskawek (30%), podobnie jabłek (29%). Porównując wyniki sprzed roku, najbardziej wzrosła ilość deklaracji zakupu borówek (54%), truskawek (34%), malin (18,4%) i polskich jabłek (18%). To dobre informacje dla plantatorów i sadowników. Patrząc na sezon od strony popytowej, chęci nie powinno zabraknąć.- 08.05.2025, 10:31
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ