Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Jak mówił Żuchowski, "pierwsze przetargi na konkretne inwestycje, na sprzedaż gruntów Skarbu Państwa, na których będą budowane lokale w ramach programu Mieszkanie plus, powinny ruszyć na początku roku 2018".
"Mamy nadzieję, że pierwsze budynki w ramach programu Mieszkanie plus na gruntach Skarbu Państwa staną już w 2019 roku" - powiedział Żuchowski.
Wiceminister przyznał, że rozpoczęcie budowy zależy też od sprawnego przeprowadzenia przetargu na zrealizowanie inwestycji. "Nierozstrzygnięcie przetargu będzie wymagało zorganizowanie kolejnego w ciągu 30 dni, a to tworzy poślizgi" - powiedział wiceminister.
Żuchowski przypomniał, że budynki na gruntach Skarbu Państwa będą mogły powstawać w różnych technologiach - tradycyjnej czy też prefabrykatów. "Prefabrykacja powoduje, że czas budowy jest krótszy, potrzeba też mniej pracowników. Nie wiem tylko, czy polskie fabryki elementów prefabrykowanych będą w stanie dostarczyć elementy na budowę" - dodał wiceszef MIB.
Program Mieszkanie plus (M+) składa się z części komercyjnej, realizowanej przez BGK Nieruchomości, i części regulowanej ustawą o Krajowym Zasobie Nieruchomości (KZN), którą na początku sierpnia podpisał prezydent Andrzej Duda.
Ustawa o KZN wchodzi w życie 11 września. Powstanie tzw. bank ziemi, który będzie gospodarował nieruchomościami Skarbu Państwa. Grunty będą przeznaczone pod budowę mieszkań o atrakcyjnym czynszu (jego wysokość będzie określana rozporządzeniem), w formule najmu lub najmu z opcją dojścia do własności. KZN będzie również realizował zadania związane z ochroną praw najemców. (PAP)
kfk/ mp/ skr/ je/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 25.08.2017, 13:15 |
Źródło informacji | PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |