Newsletter

BIEC: nieuniknione wydaje się spowolnienie tempa wzrostu polskiej gospodarki

28.09.2018, 11:18aktualizacja: 28.09.2018, 11:18

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce, we wrześniu br. spadł o 1,3 punktu w stosunku do miesiąca poprzedniego - wynika z komunikatu BIEC.

"Od ostatniego (...) szczytu z początku tego roku wskaźnik stracił ponad 5 punktów. Spowolnienie tempa wzrostu polskiej gospodarki wydaje się nieuniknione, choć na razie trudno przewidzieć jego skalę i długość trwania" - napisano w komunikacie Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.

Według ekspertów Biura o przebiegu ewentualnego spowolnienia zadecydują "fundamenty gospodarki, takie jak stan finansów państwa, klimat inwestycyjny czy transparentność instytucji".

BIEC zwróciło też uwagę, że w ostatnich trzech latach wydatki socjalne instytucji rządowych i samorządowych wzrosły o ponad 20 proc. i stanowią ok.18 proc. wartości polskiego PKB. "Dla porównania, wydatki na inwestycje to zaledwie niewiele ponad 2 proc. PKB" - czytamy.

Jak zaznaczono, wzrost wydatków socjalnych miał miejsce w warunkach bardzo dobrej koniunktury gospodarczej przy rosnących przychodach z podatków. "W warunkach dekoniunktury, gdy przychody z podatków gwałtownie skurczą się, zadekretowane w ustawie budżetowej wydatki socjalne rozsadzą budżet, ich finasowanie będzie możliwe tylko poprzez dalszą emisję papierów dłużnych oprocentowanych znacznie wyżej niż dotychczas" - napisano.

Eksperci BIEC zwrócili uwagę, że już dziś średnie oprocentowanie 10-letnich polskich obligacji skarbu państwa jest znacznie wyższe niż w większości krajów Unii Europejskiej i niewiele niższe od oprocentowania długu emitowanego przez Grecję. (PAP)

maja/ je/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 28.09.2018, 11:18
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ